Morze ognia

Okładka książki Morze ognia Karen Robards
Okładka książki Morze ognia
Karen Robards Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura piękna
Biblioteczka pod Różą
Sea fire
Prószyński i S-ka
2003-01-01
2003-01-01
Kinga Dobrowolska
piraci ucieczka małżeństwo miłość tragedia

Romanse w typie harlequina to jednak nie dla mnie ;) Na co drugiej stronie ogromne namiętności i pożądanie, sporo scen łóżkowych i - zapewne ;) - niespełnionych fantazji autorki ;) Z piratem...!
Autorka nieco po macoszemu traktuje niektóre z opisywanych wydarzeń... złowił rybę - bez pomocy wędki zresztą - i nakarmił ją pożywnym mięsem... surowym, jak mniemam, bo byli w łodzi na środku oceanu! Uhh. A ona nie zwymiotowała ;) Była nieprzytomna i gorączkująca, więc żeby ją schłodzić, zanurzał ją w oceanie... całą, razem z głową ;) Ooo, litości :) Nie znajdziemy w tej opowieści również prozaicznych aspektów życia... np. ani słowa o dolegliwościach towarzyszących każdej kobiecie w połogu. Ale wszystko wynagrodzi czytelnikowi historia tej burzliwej miłości... a czasem i nienawiści! Hehe :)
Mimo wszystko nieźle się czytało; szkoda tylko, że wydawnictwo Prószyński i S-ka zlekceważyło polskiego czytelnika i nie pokusiło się o wydanie pierwszej części tej powieści... "Island Flame", tak brzmi jej oryginalny tytuł. Żałuję. Książka nie wciągnęła mnie aż tak bardzo, żebym miała sięgać po oryginał, ale po polsku przeczytałabym.
Miłośniczkom romansów - polecam.

Historyczny romans, przy którym można zapomnieć o wszystkim i w który całkowicie się wsiąka. Autorka ma lekki i plastyczny styl, więc strony przewracają się praktycznie same. Początek książki nieco mnie skonfundował, bo miałam wrażenie, że zaczęłam czytać historię od środka i rzeczywiście, jest to druga część cyklu, w której bohaterowie są już od dwóch lat małżeństwem. Da się jednak spokojnie czytać bez znajomości pierwszego tomu, choć zapewne dałaby ona pełniejszy obraz relacji Cathy i Jona. Jak dla mnie na plus, że bohaterowie są już po ślubie i znają się już od dłuższego czasu, a nie dopiero zaczynają się wzajemnie poznawać i zakochiwać. Wydaje mi się, że to wciąż mało popularny schemat w historycznych romansach. Akcję napędzają nieporozumienia pomiędzy parą głównych bohaterów, wynikające przede wszystkim z niemożności Jona pełnego zaufania żonie. Nie potrafi się on uporać się ze swoimi poprzednimi złymi doświadczeniami odnośnie kobiet, więc wciąż jest niepewny miłości Cathy, obawia się jej odejścia czy zdrady. Gdy pojawiają się podejrzenia co do owej zdrady nie pozwala się żonie wytłumaczyć, nie wierzy w ani jedno jej słowo i źle ją traktuje, chcąc się na niej odegrać za rzekomą krzywdę. Pod koniec powieści oczywiście doznaje olśnienia i następuje happy end, choć kwestią dyskusyjną pozostaje to, czy za swoje winy wystarczająco się nacierpiał. Nim bohaterowie otrzymają swoje szczęśliwe zakończenie, czeka ich na swojej drodze sporo przygód. Autorka ma rozmach, dostajemy więc porwanie, bunt na statku skazańców, wymuszone małżeństwo, nieważne małżeństwo, piratów, ucieczkę z płonącego statku i z pałacu szejka, rozbitków, którzy trafiają na bezludną wyspę... Ogólnie bardzo przyjemne oderwanie od rzeczywistości, czytałam tę historię z zapartym tchem.

Romans historyczny, napisany z pasją i rozmachem znanym chyba tylko w tym gatunku :)

Czytałam niemalże z wypiekami na twarzy, pomimo (a może właśnie dlatego? ;)),że główny bohater to najgorszy z możliwych cham, drań i mówiąc brutalnie świnia. :)
W tym gatunku, to co prawda dość częsty przypadek, ale ten okaz wyjątkowo działał na nerwy i skłaniał do przemyśleń, czy aby bohaterka jest przy zdrowych zmysłach, nie topiąc go, choćby w najbliższej kałuży (choć miała do dyspozycji o wiele przydatniejszy do takich celów zbiornik wodny, czyli morze, na którym rozgrywała się spora część tej barwnej historii).

Cathy i Jon, czyli wyżej wspomniana dwójka, to para, z którą angielskojęzyczny czytelnik miał już do czynienia, w pierwszej części cyklu. Jednak my, dzięki równie tajemniczym, co niestety częstym, zabiegom rodzimych wydawców, zostajemy wrzuceni od razu w część drugą.

Pierwszy rozdział jest więc cukierkową idyllą. Cathy i Jon wiodą sielskie życie, jako małżeństwo, na plantacji w Ameryce, a owoc ich miłości, piętnastomiesięczny Cray, jest przysłowiową wisienką na tym przesłodzonym na pierwszy rzut oka torcie (czytać: wstępie).

Przyznaję, że początkowo miałam lekki odrzut.
Gdzie prawdziwi ludzie?
Gdzie ich słabości?
Gdzie wady?
No i dość szybko okazało się, że wraz z rozwojem akcji i komplikacjami, które stanęły na drodze naszej dwójki, dostałam to, o co prosiłam (choć w przypadku Jona zdecydowanie w nadmiarze;)).
Cathy zyskuje charakterek i całkiem niezły temperament, natomiast Jon okazuje się.... bardzo wadliwym egzemplarzem. Wystarczy powiedzieć, że przez całą książkę czekałam niecierpliwie aż zmądrzeje, przeprosi Cathy za wszystkie krzywdy (a ona się przeprosić nie da ;)) i zrozumie, że zachowywał się delikatnie mówiąc karygodnie. I doczekałam się dopiero na samym końcu (a i to nie jestem pewna czy ta skrucha jest długotrwała ;)).

O dziwo, całość oceniam bardzo dobrze, bo styl autorki urzeka i wciąga. Narracja jest bardzo plastyczna, a akcja wartka i pełna przygód.
Jednak ze względu na Jona i jego "przesympatyczny" sposób bycia, zmuszona jestem odjąć kilka gwiazdek. Dawno już fikcyjna postać, nie wywołała we mnie takich negatywnych emocji, jak ten osobnik ;)

Do połknięcia na jeden raz, ale raczej bez szans na nostalgiczny powrót.

Polecam więc, z lekkim przymrużeniem oka ;)

Romans historyczny z wieloma przygodami i burzliwymi relacjami między bohaterami. Losy obojga głównych postaci są tak bogate w wydarzenia, że doprawdy trudno byłoby jeszcze coś dorzucić. Więzienie, morskie podróże, porwania i ucieczki, bezludna wyspa... A to przytrafia się parze bohaterów, których ogniste temperamenty powodują, że wciąż miotają się od miłości do nienawiści, od namiętności do sponiewierania.
Jak dla mnie było trochę za dużo tego wszystkiego.

Przeczytałam i polecam, ale tylko tym, którym nie przeszkadza brutalność bohatera w stosunku do bohaterki oraz niekiedy górnolotny, wręcz komiczny język, którym autorka opisuje np. wygląd i zachowania bohaterów. No bo ile można czytać nonsensów na temat powłóczystych spojrzeń, wiotkiej kibici, barach przysłaniających horyzont czy ustach jak malina. Na szczęście mi to aż tak nie przeszkadza, rozumiem to i akceptuję. Doceniam w "Morzu ognia" wartkość akcji, umiejętność trzymania czytelnika w ciągłym napięciu oraz efektywność w opisywaniu powikłanych relacji bohaterów. Książkę czyta się jednym tchem.

To jeden z wielu podobnych do siebie romansów, raczej dla miłośników tego gatunku.

Byłaby super, gdyby nie zdrada głównego bohatera, żeby jej zrobić na złość :/

Byłaby super, gdyby nie zdrada głównego bohatera, żeby jej zrobić na złość :/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajna książka tylko szkoda, że nie przetłumaczyli pierwszej części, bo w niektórych momentach się do niej odwoływali nie wiadomo było o co chodzi. Ale ogólnie super;)

Szkoda,że pierwsza cześć książki nie została przetłumaczona i wydana na rynku polskim. Trochę dziwnie się czyta gdy głowni bohaterowie wspominają wydarzenia z poprzedniej części Co oczywiście nie umniejsza faktu, ze ksiazka jest rewelacyjna.

• Romans historyczny
  • Romans historyczny
  • 2006
  • Romanse historyczne
  • Romans

Dodaj cytat z książki Morze ognia