Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie

Okładka książki Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie Steve McClatchy
Okładka książki Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie
Steve McClatchy Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Decide work smarter, reduce your stress, and lead by example
Muza
2016-09-14
2016-09-14
Anna Czajkowska
decyduj zrob to sam zanim inni podejma decyzje za ciebie steve mcClatchy psychologia poradnik

Dzięki tej ksiazce w końcu się wzielam za porządną naukę hiszpańskiego, codziennie po 3 kartki i w miesiąc cała książka przerobiona :-) także polecam ;) nie ma co odkładać na później a bo jestem zmęczona a bo praca a ciągle coś.... Tylko trzeba decydować, mądrze wybierać i dążyć do celu ;) pozdrawiam czytelników

Jak poradzić sobie z wypaleniem? Jak odnaleźć sens życia? Skąd brać czas na spełnianie marzeń, gdy brakuje go nawet na codzienne sprawy?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie właśnie w tej książce. Przeanalizujecie swoje życie, jego organizację, waszą motywację i dowiecie się, czym charakteryzują się zadania nastawione na zysk. I jak planować swój dzień, by znaleźć na nie czas. Jak się doskonalić. Przypomina, że nasze zycie to zbiór naszych decyzji i tylko my jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Wpadła w moje ręce zupełnie przypadkiem i jestem za to bardzo wdzięczna. Z radością wprowadzam w życie rady autora i krok po kroczku dążę do zrealizowania swoich celów.

Sporo cztałam książek motywacyjnych, ta jest jedną z lepszych. Autor w prosty sposób tłumaczy, dlaczego ulegamy wypaleniu. Zwłaszcza kobiety mają z tym problem. Jesteś dobrą córką, siostrą, żoną, matką a jednak coś jest nie tak. Jeżeli chodzi ci po głowie: "co robię źle?" - przeczytaj ten poradnik. Zaciekawiło mnie również zagadnienie związane z nawykiem działania pod presją czasu. Jak się okazuje, wyzwalany wtedy zastrzyk adrenaliny pozwala ukończyć nielubiane zadanie. Osoby tak działające mają wysokie poczucie pilności, chociaż realna jakość wykonanego zadania jest niska. Niestety takie działania charakteryzują wielu szefów.

Książka Decyduj. Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie wywarła na mnie wpływ. Uważam się za osobę świadomie podejmującą decyzje, a tymczasem poradnik sprawił, iż jeszcze raz przeanalizowałam sobie rozporządzanie moją wolnością. Konkretne decyzje oddziaływają na różne aspekty naszego życia.

Autor starał się pokazać w książce jak podejmować jeszcze lepsze decyzje, które doprowadzą nas do określonego celu. Możemy się przyjrzeć motywacji oraz nawykom w tej dziedzinie, a co za tym idzie dowiedzieć się, dlaczego odkładamy zadania na ostatnią chwilę. Okazuje się bowiem, że są korzyści z odkładania zadań w postaci zbierania energii na to konkretne zadanie i lepszej motywacji, gdyż kończy nam się czas.

„Strach dodaje sił i wzmaga koncentrację, zatem łatwiej Ci opierać się bodźcom, które rozpraszają twoją uwagę. Zwiększa się też szybkość: przyśpieszasz tempa, aby mieć pewność, że skończysz na czas.”

Niestety oprócz korzyści pojawiają się również wady, które wpływają na zadanie: presja czasu, ryzyko wypalenia zawodowego oraz chorób związanych ze stresem.

Określiłabym ten poradnik jako zbiór wiedzy, który pomoże nam przede wszystkim w życiu zawodowym. Steve McClatchy przygotował solidną dawkę fachowej pomocy dotyczącej możliwości decydowania. Nie wpływa to wcale na odbiór książki, który skierowany jest do każdego bez względu na stanowisko służbowe.

Myślę, że książka Decyduj. Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie pomoże ustanowić sobie hierarchię zadań i właściwie zarządzić własnym czasem w codziennym życiu. Od zawsze lubiłam wszelkiego typu kalendarze i organizery, a po lekturze tego poradnika widzę w tym sens. Plan pozwala mi zapanować nad bałaganem w życiu i skierować swoją energię na ważne rzeczy. Jestem zadowolona z korzyści jakie przyniosła mi ta lektura.

Kolejny poradnik, jaki w ostatnim czasie pojawił się na mojej półce tym razem dotyczył możliwości decydowania i swobody własnego wyboru. Autor Steve McClatchy przytacza nam przykład ze swojego życia jak ważna jest samodzielność w podejmowaniu decyzji. Kiedy jesteśmy młodzi samostanowienie wiąże się z ogromną dumą, która z biegiem lat przeradza się w przykry obowiązek. ...

Bardzo pożyteczna książka dająca pogląd na czynności które wykonujemy każdego dnia oraz na planowanie i organizowanie czasu - tak aby można było go wykorzystać jak najskuteczniej. Porusza również kwestię o rozróżnieniu i korzyści rozwojowych z wykonywanych czynności. Dzięki czemu mamy świadomość jakiegokolwiek postępu w naszych działaniach.

"Za dwadzieścia dla odczujesz większy zawód myśląc o tym, czego nie zrobiłeś niż o tym co zrobiłeś. Podnieś zatem kotwicę. Opuść bezpieczną przystań. Złap wiatr w żagle. Poszukuj. Marz. Odkrywaj. Marek Twain."

Ten cytat znalazł się na tytułowej stronie Rozdziału pierwszego, daje do myślenia jak cała książka.
Spodziewałam się motywacyjnych zdań, wklejonych żywcem z innych książek, a w rzeczywistości przeczytałam całkiem dobrą książkę z wieloma przykładami z życia, które gdzieś mnie głęboko dotknęły. Czas na zmiany...

Spodziewałam się motywacyjnych zdań, wklejonych żywcem z innych...

Mam mieszane uczucia na temat tej książki. Ma ona charakter coachingowy, ma mobilizować człowieka do podejmowania decyzji, takich, które nie wiążą się jedynie z codziennymi niezbędnymi obowiązkami, ale przede wszystkim takie, które dadzą zysk, przyniosą korzyść o charakterze zawodowym bądź też konsumpcyjnym.
Pomocne jest uświadomienie hierarchii działań jakimi na ogół się kierujemy często skupiając całą uwagę na robieniu rzeczy, które i tak w kółko musimy zrobić by przetrwać, przy czym nieustannie odwlekamy w czasie rzeczy, które realnie chcemy zrobić a nie mieszczą się w tych standardowych ramach.
Lekturę oceniam przeciętnie, gdyż liczyłam na większą dawkę motywacji.
Plus za to za przejrzyste ujęcie problemów i mnogość przykładów.

Pomocne jest uświadomienie hierarchii działań jakimi na ogół się...

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

Ciekawa książka dotycząca organizacji czasu. Sporo rzeczy już wiedziałam, jednak dobrze się czyta i cieszę się, że ją kupiłam. Polecam zwłaszcza tym, którzy chcą mieć trochę bardziej zorganizowane życie :)

Trochę sekciarska, ale ciekawa i innowacyjna. Polecam.

Trochę sekciarska, ale ciekawa i innowacyjna. Polecam.

• Poradniki
  • Psychologia
  • 2017
  • Psychologia i rozwój

Steve McClatchy Decyduj: Zrób to sam, zanim inni podejmą decyzję za ciebie Zobacz więcej