Okładka książki Kraków pod ciemną gwiazdą Krzysztof Jakubowski
Okładka książki Kraków pod ciemną gwiazdą
Krzysztof Jakubowski Wydawnictwo: Agora historia
historia
Agora
2016-10-27
2016-10-27

Okładka książki Spacerownik krakowski 2 Krzysztof Jakubowski, Konrad Myślik, Małgorzata Skowrońska
Spacerownik kr... Krzysztof Jakubowsk...
Okładka książki Serce Łodzi. Historia i współczesność Karol Chylak, Agata Felczyńska, Krzysztof Jakubowski, Leszek Klimek, Jerzy Korycki, Ireneusz Kulesza, Małgorzata Łapa, Piotr Machlański, Jacek Moll, Waldemar Żak
Serce Łodzi. H... Karol Chylak, Agata...

Fajne jest to, że autor pokazuje byłe miejsca przestępstw i jak wyglądają współcześnie. Połowa książki super, potem dla mnie nuda.

To wspaniałe uczucie, kiedy idąc po mieście, przypominam sobie o sprawach kryminalnych opisanych w tej książce. W tym budynku był dom publiczny, w tamtym zamordowano prokuratura, a tutaj siedzibę miała firma jednych z największych oszustów w dziejach Krakowa.

Taki wehikuł czasu. Historie czyta się z olbrzymim zainteresowaniem. Język nieco pretensjonalny, ale szybko można się przyzwyczaić do stylu autora. Książka godna polecenia, nie tylko mieszkańcom Krakowa i okolic.

„Kraków pod ciemną gwiazdą” obejmujący lata 1885-1967 ukazuje słynne zbrodnie, procesy oraz przybliża klimat sal sądowych tamtych czasów. Mamy tutaj wszystko klimat retro, dużo zdjęć które pokazują nam jak np. dziś wyglądają poszczególne budynki-bohaterowie opisywanych spraw którymi żył Kraków na przełomie wieków XIX i XX. Są też pościgi, strzelaniny a także makabryczne morderstwa i dużo pracy detektywistycznej. Książka fragmentami mocno szczegółowa bo padają nazwiska osób zaangażowanych w sprawy sędziów, ławników, biegłych itd. ale nie wpływa na generalnie dobry odbiór treści.(2/21) Zostajemy w Krakowie i jego półświatku. Tym razem „Kraków pod ciemną gwiazdą” obejmujący lata 1885-1967 ukazuje słynne zbrodnie, procesy oraz przybliża klimat sal sądowych tamtych czasów. Mamy tutaj wszystko klimat retro, dużo zdjęć które pokazują nam jak np. dziś wyglądają poszczególne budynki-bohaterowie opisywanych spraw którymi żył Kraków na przełomie wieków XIX i XX. Są też pościgi, strzelaniny a także makabryczne morderstwa i dużo pracy detektywistycznej. Książka fragmentami mocno szczegółowa bo padają nazwiska osób zaangażowanych w sprawy sędziów, ławników, biegłych itd. ale nie wpływa na generalnie dobry odbiór treści.
P.S Ja przeczytałem ebooka w Legimi, a tam było dużo fragmentów tekstów które się powtarzały co lekko wpłynęło na słabszy całokształt, jednakże moze to być spowodowane błędem tylko przy ebooku

Ta książka wpisuje się kanon poczytnych przed laty pitawali; zbiory opowieści z sali sądowej, historie znanych przed laty przestępstw i skandali. Ktoś może zapytać, czy jest sens zajmować się sprawami sprzed lat ? Otóż jest w tym logika, gdyż książki te dotyczą prawdziwych zdarzeń i stanów faktycznych, których częstokroć nie byłby w stanie wymyślić zdolny pisarz powieści kryminalnych. Pokazują człowieczą bezmyślność, chciwość, nienawiść, zazdrość, czyli cechy które niezmiennie towarzyszą ludzkości od samego początku. Po drugie, uświadamiają nam nieuchronny upływ czasu. Historie, które niegdyś nie schodziły z pierwszych stron gazet, obecnie zapomniane… I tak samo będzie z naszą teraźniejszością. Osoby, które niespecjalne interesują się prawem, mogą czuć się zagubione ilością nazwisk sędziów, adwokatów, śledczych – ale w sumie jest to esencja tego typu literatury. W kategorii zalet traktuję uzupełnienie książki o ciekawe zdjęcia z epoki. W sumie dość udanie nawiązuje do wydanego przed laty „Stulecia krakowskich detektywów” autorstwa Jana Widackiego.

Ocena : 6/10

,,Kraków pod ciemną gwiazdą,, wizualnie bardzo mi przypomina podręczniki do historii z liceum czy gimnazjum. Przyznam się, że ta forma mnie troszkę przeraziła 🤣, ale nie jest źle.
Znajdziemy tam dużo fotografii osób i miejsc związanych z danymi wydarzeniami. Daje za to wielki plus bo mogłam sobie zwizualziować pewne postaci i miejsca.
Ale! Mam wielkie ,,Ale,, bo bardzo nie lubię jak książka ma połyskujące strony 🤦‍♀️ Bardzo mi to przeszkadza w czytaniu, a w szczególności wieczorem kiedy korzystam z lampki nocnej.
______________________________
Co do samej treści....
Książka zaczyna się od zarysu historycznego, który dotyczy wymiaru sprawiedliwości w Krakowie. Trochę dat i przydatnych (lub mniej przydatnych) faktów.
Nie każdemu może to przypaść do gustu (w zależności czy lubicie historię czy nie).
_____________________

Mamy tutaj przedstawione różne zbrodnie od morderstw zaczynając, przez szantaże i kradzieże, na polityce kończąc.

Moim zdaniem wydarzenia są tu przedstawione dość sucho, a ilość nazwisk sędziów, mecensów i innych osób związanych z wymiarem sprawiedliwości jest dla mnie przytłaczający. Widać, że autor bardziej chciał się skupić (przynajmniej takie odnoszę wrażenie) na działaniu sądownictwa w latach 1885-1967.
Opisy (często nie samej zbrodni, ale wszystkich kroków, które do tej zbrodni doprowadziły) są bardzo rozbudowane. Dostajemy też fakty z życia oskarżonych.
Tak, jest to opisane dość podręcznikowo i może się to okazać dość kłopotliwe w odbiorze.
_____________________________

Historie są dość ciekawe. Niektóre znałam, a niektóre były dla mnie nowością. Najbardziej spodobał mi się rozdział pt. Gazetowi szantażyści. Nigdy bym nie pomyślała, że wyłudzenia pieniędzy można robić w taki sposób.
Ogólnie jest dobrze, ale liczyłam troszkę na coś innego 🤷‍♀️

Ocena : 6/10

Bardzo ładnie wydana książka, na papierze powlekanym, z wieloma ilustracjami. Poszczególne rozdziały pisane są w formie reportaży prasowych i dotyczą najbardziej spektakularnych i głośnych spraw kryminalnych Krakowa przed- i powojennego. Ilustracje i przedruki materiałów "z epoki" dodają treściom unikalne smaczki. Brawa dla autora i wydawcy za to, że w tak ciekawy i "proczytelniczy" sposób zechcieli podzielić się z nami swoim dziełem. Bardzo wszystkim polecam. Zwłaszcza krakowianie znajdą tam wiele ciekawostek o historii swojego miasta.

Autor udowadnia, że także Kraków był swego czasu świadkiem wydarzeń rodem z filmów sensacyjnych. Niestety, w przeciwieństwie do dzieł kina akcji, większość opisywanych historii charakteryzuje się znacznie mniej efektownym finałem. W "Krakowie pod ciemną gwiazdą" przedstawiono najważniejsze sprawy kryminalne rozwiązywane przez krakowskich policjantów oraz sposób działania wymiaru sprawiedliwości na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Książka jest bogatym źródłem faktów, nazwisk i dat. Ważna pozycja dla każdego krakowianina interesującego się historią własnego miasta.

Ma wszystko to, co lubię. Retro Kraków, piękne wydanie, zbrodnia goni zbrodnię. Polecam!

Polecam każdemu entuzjaście zagadek kryminalnych, badaczowi historii kryminalistyki, w szczególności zaś związanemu z Małopolską i Krakowem. Ciekawa pozycja i świetnie się czyta.

Bardzo mi się podobała. Myślę, że każdemu miłośnikowi Krakowa też się spodoba.
Dzięki tej książce dowiecie się o zbrodniach, które działy się w Krakowie w latach 1885-1967. Morderstwa, fałszerstwa, szantaże, zuchwałe kradzieże. Kraków wcale nie był spokojnym miejscem.
Krzysztof Jakubowski napisał książkę bogatą w szczegóły, fakty, nazwiska, a przy tym bardzo ciekawą, czyta się wspaniale i chce się więcej.
Uzupełnieniem są archiwalne zdjęcia dotyczące różnych śledztw i procesów.
Świetna rzecz, która zaciekawi miłośników miasta i (lub) kryminałów.
Ja na pewno sięgnę po inne pozycje K. Jakubowskiego o Mieście Królów ;)

Bardzo mi się podobała. Myślę, że każdemu miłośnikowi Krakowa też się spodoba.

• Kraków
  • True crime
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Kraków pod ciemną gwiazdą