Dzieci Jerominów

Okładka książki Dzieci Jerominów
Ernst Wiechert Wydawnictwo: Pojezierze literatura piękna
literatura piękna
Die Jeromin Kinder
Pojezierze
1986-01-01
1973-01-01
Tadeusz Ostojski, Jerzy Ptaszyński

Na półkach: , , , ,

Warto poszukiwać pereł ukrytych w muszlach zapomnienia, delikatnie przyprószonych warstwą czasu, oraz wszechogarniającą współczesnego czytelnika nachalną twórczością emanującą przeciętnością i bylejakością.
Dzieło Ernsta Wiecherta zatytułowane „Dzieci Jerominów” to dzieło kompletne pod każdym względem jest to saga rodzinna opisująca kilkadziesiąt lat z życia rodziny Jerominów, żyjącej gdzieś w zapadłej wiosce malowniczych Mazur.
Ernst Wiechert z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegóły kreśli obrazy bohaterów, tak głównych postaci z rodziny Jerominów, jak i tych wszystkich, wśród których przyszło im żyć, maluje niezwykle precyzyjnie i plastycznie poszczególne osobowości, ukazuje nam życie codzienne małej wioski i ich mieszkańców wraz z ich ogromnym przywiązaniem do miejsca zamieszkania.
Opowieść snuta przez autora jest niespieszna, ma na to bowiem kilkaset stron w dwóch tomach, dzięki czemu czytelnik ma czas na zaprzyjaźnienie się z bohaterami, jednych się pokocha bezgranicznie innych zaś nie.
Już od pierwszych stron widzimy jakim człowiekiem był autor powieści Ernst Wiechert, promieniuje z niego umiłowanie człowieka i wartości, które stanowią o tym, że ludzkość jeszcze się nie unicestwiła. Autor za tą swoją miłość do ludzkości zapłacił wysoką cenę, za swoją krytyczną postawę wobec nazistowskich Niemiec trafił do obozu w Buchenwaldzie, dowodząc tym samym, że nie wszyscy Niemcy byli zdegenerowani i przeżarci ideologią hitlera (sic). Polecam.

Arcydzieło które toczy się na zupełnie nieodkrytym i niezbadanym poziomie duchowości.

Arcydzieło

Arcydzieło

Niestety tom drugi słabszy od pierwszego.

Niestety tom drugi słabszy od pierwszego.

Rewelacyjna książka. Smutna, ale prawdziwa mini zakończona optymistycznie :)

Rewelacyjna książka. Smutna, ale prawdziwa mini zakończona optymistycznie :)

Ta książka z pewnością nie jest pospolita. Błyszczy jako kunsztownie obrobiony brylant sztuki słowa. Ba, pełno w niej mądrości i głębi. Pełność tę odczuwam jednak jako przepełnienie.
„Dzieci Jerominów” są arcydziełem jednego nastroju, depresyjnym zapętleniem, gdzie wszyscy i wszystko jest jakby naznaczone (bardziej pobłogosławione, czy może przeklęte?) krajobrazem Prus Wschodnich, ich przestrzenią i duszą: mistycznie rozległe, poetycznie surowe, stoickie jak równina, znużone jak łagodny półmrok sosnowego boru, cierpliwe jak polne kamienie i cykliczne jak bytowanie ziemi-karmicielki. W przeciągu kilku setek stron swej opowieści naciskał autor te same klawisze, wygrywał sam refren – refren, owszem, poruszający, niezwykły, ale nie mający poza sobą odmiany i urozmaicenia. Jedynie w ostatnim tomie, kiedy wszystko coraz prędzej zmierza ku końcowi, wymownie zabrzmiało parę niespodziewanych tonów, które wcześniejszą powtarzalność przesunęły z pierwszego planu w tło.
Bohaterowie, chociaż interesujący i psychologicznie dopracowani, i wprawdzie na licznych poziomach różni, wydają się być wcieleniem duchowości w stanie niemalże czystym, i przejawiać podobne dążenia. Otóż starzy czy młodzi, prości czy uczeni, są to w istocie szukający głębi melancholijni introwertycy, których dialogi sumują się w rodzaj monologu, ponieważ (nawet, gdy ich wnioski i priorytety się nie spotykają) posługują się rozumem jednakowo jak mędrcy, a mówią językiem poetów albo starotestamentowych patriarchów. Jako, że w rzeczywistym świecie takich ludzi nie spotyka się - a jeśli tak, to niebywale rzadko – ich życie widać zza przysłony baśniowej umowności, a może snu śnionego na granicy przebudzenia. W rezultacie tam, gdzie rozpoznaję geniusz tej powieści, odczuwam równocześnie jej niedostatek. Paradoks? Owszem, lecz i tak się zdarza.
Chociaż cenię sobie doświadczenie, które ta książka mi podarowała, to jednak nie oczarowała mnie, mimo że przecież – jak mi się wydawało przed lekturą, a i dalej wydaje – powinna. Czy nie było to zwyczajnie spotkanie nieco spóźnione? Może jeszcze kilka lat temu na moich oczach siedziały trochę inne okulary, które co innego w tekście by mi powiększyły, co innego pomniejszyły. Tymczasem kadr, który zobaczyłam obecnie, przedstawiał klęczenie przed melancholią. Klęczenie długie, na oba kolana – a ja już wolę tylko na jedno, i krócej…

To jedna z dobrych, szlachetnych książek, których może nie czyta się łatwo, ale po przeczytaniu których życie wydaje się bogatsze i pełniejsze.

Na półkach: , , , , ,

Arcydzieło.

Arcydzieło.

Magiczna.

Magiczna.

Filozoficzno-bajkowo-religijny poemat o życiu, postawach, ideach. Czyta się nielekko. Dla kogoś kto lubi takie tematy pewnie perełka. Dla przeciętnego czytelnika trudna książka, którą czyta się długo i znojnie. Każdy ocenić musi sam.

Ernst Wiechert Dzieci Jerominów Zobacz więcej