Propaganda

Okładka książki Propaganda Edward L. Bernays
Okładka książki Propaganda
Edward L. Bernays Wydawnictwo: Ig Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ig Publishing
2004-09-01
2004-09-01

Chciałoby się dać tej książce 0 gwiazdek, ale no niech będzie 1. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że oczywiście nie zgadzam się z poglądami autora na temat propagandy. Ale nie za to ta ocena. Po pierwsze- książka nie jest dla człowieka współczesnego. Wszystko to co jest w niej, jest dla nas na tym etapie oczywiste. Kiedy wychodziła była na pewno kontrowersyjna i innowatorska (?). Tylko, że teraz my to wiemy, rozumiemy, co dalej, Edwardzie? Jego argumenty pro-propagandowe są ospałe i głupie. Dalej. Książka króciutka, a czyta się ją jak nie wiadomo jak wielkiego kloca. Typ pisarzem nie był i nie potrafił, no ale próbował i takie coś wyszło. Omijajcie z daleka. Chyba, że potrzebujecie sposobu na szybkie zasypianie, to wtedy jak najbardziej polecam.

Fantastyczna lektura. Bawiłem się przednio. Tematyka lekko niepokojąca, jednak otwiera oczy na to, czym w istocie są działania propagandowe. Bowiem czy tego chcemy, czy nie manipulacja opinią publiczną jest stara jak świat i powinniśmy ją zauważać, ale przy tym nie potępiać. Kto w końcu wygrałby wojnę, gdyby propaganda sztucznie nie wzmacniała morale żołnierzy, albo kto sprzedałby produkt bez zachwalania go i promowania w szerszym świecie.

Jak niepoprawna politycznie jest to książka, i jak prawdziwa swiadczy nieprzetlumaczony na polski tekdt Chomsky'ego.
A rxecz cala urywa sie juz w latach 20-tych XX wieku.
Później sie zaczęło ...

A rxecz cala urywa sie juz w latach 20-tych XX wieku.
Później sie zaczęło ...

Szczerze mówiąc spodziewałem się więcej. Wstęp polskiego autora obiecywał naprawdę wiele. A dostaliśmy taką bardzo poprawną reklamę samej propagandy. Dlaczego się przydaje, w jakich branżach. Nie ma tutaj nic z warsztatu.

Z dzisiejszej perspektywy, dla osoby znającej się na sztuce PRu oraz marketingu, nie ma tej książce żadnych przełomowych treści. Ocena ta zmienia się jednak w momencie, w którym uświadomimy sobie, że pierwsze wydanie "Propagandy" przypadło na 1928 rok!

Myślenie Berneysa było zupełnie nowatorskie i prorocze. Dzisiejsze życie polityczne, społeczne i gospodarcze jest przesiąknięte "propagandą", z której osoby obserwujące rzeczywistość muszą odfiltrować to co prawdziwe, od tego, co jest pustą kreacją.

W mojej ocenie jest to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Dla wielu osób ten pogląd może być przesadzony, jednak warto pamiętaj o tym, że efekty działań Bernaysa zapisały się trwale w naszej rzeczywistości.

Przykład?

Określenie "republika bananowa" związane jest z wydarzeniami, w których Bernays grał bardzo ważną rolę kontrolera sumień amerykańskiej opinii publicznej.

Więcej?

Jajka z bekonem - tworzenie tego mitycznego, amerykańskiego śniadania to również efekt jego działań. Podobnie, jak naleśniki z syropem klonowym.

Nie ulega wątpliwości, że Edward Bernays był jednym z istotnych reżyserów politycznej i gospodarczej rzeczywistości w XX wieku. Dobrze więc wiedzieć co i jak twórca nowoczesnej propagandy pisze na jej temat.

Zachwalana, reklamowana...bym powiedzal - Tytul ksiäzki odpowiada propagandzie sprzedawcy i reklamujäcych.

Co do tresci - nic nowego, nic zaskakujäcego. Byc moze pan Bernays wniösl wiele do propagandy, ale jako pisarz cienki.
No i niestety - opisuje propagande zwiäzanä z moralnosciä sprzedawcy,rzetelnosciä...Dzisiaj niestety dwa bieguny

Tak poprostu jest. I co my możemy z tym faktem zrobić? Zapoznać się z zasadami które funkcjonują i nie dać się manipulować przez innych i żyć sobie wedle własnej woli bez oceny moralnej innych.

Warto przeczytać, jednak osoby , które bacznie obserwują sceny polityczne, rynki finansowe i działania " zakulisowe" ( do jakich sie zaliczam) nie bedą wielce zaskoczeni. Widać również trochę przysłowiowy kurz na książce, mam na myśli iż liczy sobie ładnych parę lat. Bodajże pierwsze wydanie w 1928 r. Od tamtych czasów świat strasznie przyspieszył i jeszcze bardziej uległ zepsuciu rynkowemu i obyczajowemu.

Bardzo cenna książka. Przedstawia schematy działania mediów, polityków czy innych tworów działających poprzez manimulacje. Autor przedstawił bardzo dokładnie w każdym aspekcie i szczególe zagadnienie public relations. W ksiazce odnajdziemy wiele przykładów na to, na czym na prawdę polega praca specjalisty ds. PR. Jest to pozycja dla dociekliwych.

• Psychologia
  • Polityka