Masażysta cudotwórca

The Mystic Masseur
literatura piękna
Maria Zborowska
Trynidad V..S. Naipaul NRI Indokaraibczycy

Jak na debiut może być. Nie będę się czepiał choć lektura niekonieczna- pomysł już znany

Początek nawet egzotycznie intresujący. Niestety, gdy do głosu dochodzi wątek polityczny już tylko gorzej.Znam wiele ciekawszych debiutów. A noblista.

Jest taka fraszka Jana Sztaudyngera, która zdaje się być - poniekąd - mottem dla tej książki: "Sam sobie ze swoim życiem nie radzę, więc biuro porad dla innych prowadzę".
Główny bohater powieściowego debiutu Naipaula to "niebieski ptak", choć właściwszym określeniem byłoby "leń". O! Istnieje nawet lepszy tekst podsumowujący Ganesha, czyli rzeczonego bohatera: "Au sza la la...

V.S. Naipaul to laureat Nagrody Nobla, który dla większości polskich czytelników jest zapewne anonimowy. "Masażysta cudotwórca" to jego debiut. Tytułowy masażysta to taki trynidadzki Nikodem Dyzma. Autor świetnie oddał klimat półmilionowej wyspy, gdzie około połowę mieszkańców stanowią Hindusi. Zabawna, ciekawa książka, chociaż przygody z Naipaulem, bym od niej nie...

Czyta się miło i lekko. Dużo humoru.
Myśle, że ją warto przeczytać.

• Nobliści
  • Literatura angielska