Dzika kaczka

Okładka książki Dzika kaczka Henrik Ibsen
Okładka książki Dzika kaczka
Henrik Ibsen Wydawnictwo: Siedmioróg utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Vildanden
Siedmioróg
2015-01-01
2015-01-01
Jacek Frühling

Dawno się tak nie zaangażowałem w treść utworu, mimo że jest prosty, banalny wręcz, gdzie rola każdej postaci jasno prześwieca i widzisz wręcz bez własnych namysłów niby plan architektoniczny pisarza. Rewelacja!

Dramat to taka forma książki składająca się prawie wyłącznie z dialogów. Rzecz do napisania niełatwa-nie można przedłużać bo ludzie nie wysiedzą w teatrze. Tutaj udało się znakomicie - krótko, treściwie, jasno, ponadczasowo (bo to jest klasyka). Osobiście mnie ta sztuka bardzo wzbogaciła duchowo, treść też była wciągająca. Polecam.

Gregers, ty debilu!

Gregers, ty debilu!

Genialna. Styl pisarski - mimo wieku powstania - prosty, ale nie prostacki. Niesamowicie buduje sie tu mroczny norweski klimat tajemnicy. Szybko się czyta i budzi emocje.

Dająca do myślenia. Dużo zwrotów akcji i zakończenie, które pozostawia dużo do myślenia. Autor zadaje pytanie o prawdę i pewność.

Jakbym miała polecić komuś przeczytać dwa dramaty to byłaby to ta druga pozycja. Dzieło.
PS. Pierwsza zawsze i wszędzie - Wizyta starszej pani!

PS. Pierwsza zawsze i wszędzie - Wizyta starszej pani!

"Dzika kaczka" jest dla mnie utworem totalnie fatalistycznym już od niemal pierwszego aktu. Po przeczytaniu od razu nasunęło mi się przysłowie, że "dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane".
Ekdalowie, choć doświadczeni przez los, żyli w swoim zdziwaczeniu i rutynie, czerpiąc nieco szczęścia z życia rodzinnego. I tu pojawia się dawny znajomy Hjalmara Ekdala, niepoprawny idealista, który próbuje odkupić grzechy ojca. Sztuka odpowiada nam na odwieczne pytanie, czy prawda oczyszcza. A także przestrzega, że wiedza w rękach niewłaściwego człowieka, może zniszczyć wiele osób.

Dramat o prawdzie. Raczej pesymistyczny w swej wymowie.

Czy prawdą jest wartością najwyższą? Czy można mówić o szczęściu ukrywając prawdę? Czy zawsze wyznanie prawdy jest dobrem? Jeśli tak, to dla kogo? Jak bogactwo/bieda zmienia postrzeganie prawdy?

Na te wszystkie pytania próbuje odpowiadać "Dzika kaczka" Ibsena.

Polecam!

Dramat o prawdzie. Raczej pesymistyczny w swej wymowie.

Na te wszystkie pytania próbuje odpowiadać "Dzika kaczka" Ibsena.

Polecam!

"Dziką kaczkę" czytałam dość dawno – jeszcze w gimnazjum – ale nadal pamiętam, jak wielkie wywarła na mnie wrażenie. Rozważania na temat tego, czy prawda powinna być wartością absolutną, są według mnie aktualne niezależnie od epoki. I to jest właśnie geniusz – stworzyć dramat w wieku dziewiętnastym, który blisko sto pięćdziesiąt lat później nie traci nic na przekazie.

W mroźnej Norwegii, pewnie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe, do krainy fikcji, zamiast króliczej nory prowadzą schody na zagracony strych. Stary myśliwy kiedyś hochsztaplerzył drewnem, dlatego wie, że przetrzebiony bór jest mściwy, więc świat czarów trzyma za zasuwą.
Las jest cierpliwy, niczym niesłusznie uwieziony hrabia Monte Christo, sprowadza postrzelone kaczę, tam rośnie, zagospodarowuje wraz z kuframi wypełnionymi literaturą angielską i starymi farbami poddasze … planuje zemstę. Ta dopełnia się w dniu, gdy przybrany [w pożyczony frak] ojciec Alicji zagra na flecie ludowy taniec czeski …
Oprócz dzikiej kaczki stryszą gęstwinę zamieszkuje typowa dla tego klimatu fauna: dziewięć niedźwiedzi, koguty i kury, pijawki, króliki, myśliwskie psy, tokujące głuszce oraz kwadratowe osły.
Te ostatnie z ojca na syna przekazują sobie międzypokoleniową ignorancję, ale też zamiłowanie do koniaku. Senior wije się po zakamarkach atelier pykając fajkę niczym Pan Gąsienica, zaś jego potomek krótkowzroczny Kapelusznik, sam wpada w sidła porucznika i gubi kapelusz, a zamiast coś wymyślić, woli obżerać się chlebem z masłem popijanym drugą filiżanką kawy. Do stołu w miazmatach usługuje Królowa Kier, w istocie zarządzającą interesami niewi(a)domych ojców. Małżonka nieudolnego wynalazcy hołduje zasadzie: milczenie jest złotem, jeśli chodzi o jej niejednoznaczną przeszłość.
Może, to właśnie zbyt długo skrywany sekret, w zaduch „obłąkanej herbatki”, przyzwał współczesną bohaterom wersję legendarnego demonicznego Grendela w przeszłości terroryzującego Skandynawię. Z gór, prosto w obłęd obłudy przybywa rozgorączkowany Gregers, który swój najniebezpieczniejszy oręż, czyli okrutną prawdę, wyssał z mlekiem „psychicznie” chorej matki.
Zapluty potwór, pragnie oczyścić z wodorostów bagno i ukazać idealną, przezroczystą taflę wody, żeby wykąpać w niej cnotliwą duszę.
W grzęzawiskach zakłamania zaślepieni biesiadnicy obżerają się sałatką ze śledzi. Ucztujący wolą nie poznać prawdy. Wygodnie jest im w ich bańce iluzji. Ponoć w świecie trzynastego przy stole się ślepnie, a weterynarze biją swoje żony. Nie zauważają, jak przebiegłe dziewczęce rączki majstrują przy zasuwie na strych.
Po Alicji pozostanie tylko fotografia, chyba że ją także pochłonie straszny strych, czy jak kto woli .. „morska głębina”.

• Lektury
  • Klasyka