Stalowe Szczury: Königsberg

Okładka książki Stalowe Szczury: Königsberg
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Stalowe Szczury (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Stalowe Szczury (tom 3)
Stalowe Szczury: Königsberg
Fabryka Słów
2016-11-18
2016-11-18
9788379642021
dezerter dowódca literatura polska niebezpieczeństwo Niemcy powieść wojenna przestępca szpieg śmierć tajny wywiad wojna żołnierz

Najsłabsza książka z całego cyklu. Oczywiście must be ale jakoś bez przekonania. Kompletnie oderwana od tego na co przygotowuje nas Błoto.

Trzecia część najlepiej przypadła mi do gustu. Poza dwiema postaciami, które tworzą spoiwo z poprzednim tomem, mamy zupełnie nowych bohaterów na czele z Teodorem Grossmanem. Teodor jest rosyjskim agentem , który przybywa do Konigsberga , aby odkryć wunderwaffe mogącą zmienić losy wojny. Intrygi , podwójna gra , miłość. Świetny thriller szpiegowski.

Zupełnie inny Gołkowski. Akcja przeniesiona z okopów i frontu, do spokojnego miasta. Książka zdecydowanie zmieniła charakter i przypomina dobry kryminał.
Niektóre rzeczy nie zaskakują i są oczywiste dla czytelnika ale i tak, książkę się czyta z przyjemnością.
Zakończenie trochę kuleje, czegoś mi zabrakło

Po pełnych strachu, huku wystrzałów i błota okopach I Wojny Światowej opisanych w dwóch poprzednich częściach „Stalowych Szczurów”, tym razem Gołkowski przenosi swojego czytelnika na zupełnie inne tereny.

Konigsberg (dzisiejszy Kaliningrad) miasto, w którym na pozór toczy się spokojne życie. Wręcz nieprawdopodobnym wydaje się być to iż kilkaset kilometrów dalej na...

Trochę inna niż "Błoto" i "Chwała". Miejscami przydluga i nudnawa ale całość się broni ;)

Zawiodłem się. Z błota, z wrzasku rannych, z gwizdu lecących pocisków trafiłem na sielankowe wakacje. Akcja bardzo zwalnia w porównaniu z pierwszymi tomami. Opowieść jest świetna, jednak taki przeskok bez ostrzeżenia jest jak czołówka z tramwajem. potrzebowałem chwili żeby oswoić się z nową rzeczywistością.

Seria Stalowe Szczury podobała mi się ze względu na motywy fantastyczne. Ta część tego nie ma, to powieść szpiegowska. Nie jest zła dlatego ma odwmnie mocne 8 /10 ;)

Moim zdaniem najlepsza z dotychczasowych części.

Na półkach: , , , ,

Solidna, dobrze napisana i trzymająca w napięciu powieść szpiegowska.
Po genialnej ,typowo wojennej pierwszej części cyklu i drugiej nijakiej i naciąganej dostajemy od autora dawkę emocji, zwrotów akcji i napięcia w typowej powieści szpiegowskiej.

To co wyjątkowo mi się podobało, to to że w książce pełno smaczków i odniesień do poprzednich części. Bohaterowie III tomu...

Dwóch niemieckich oficerów, z których jeden jest rosyjskim szpiegiem, dwie kobiety, z których jedna jest amerykanką. Półbóg profesor Nemmersdorf. Fascynacja autora tą książką. A jednak to nie to ... To nie ten Gołkowski, który porywa Komornikiem i Stalkerem

• Fantastyka
  • 2018