Stalowe Szczury: Königsberg

Okładka książki Stalowe Szczury: Königsberg Michał Gołkowski
Okładka książki Stalowe Szczury: Königsberg
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Stalowe Szczury (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Stalowe Szczury (tom 3)
Stalowe Szczury: Königsberg
Fabryka Słów
2016-11-18
2016-11-18
9788379642021
dezerter dowódca literatura polska niebezpieczeństwo Niemcy powieść wojenna przestępca szpieg śmierć tajny wywiad wojna żołnierz

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki LandsbergOn 2(12)/2023 Michał Gołkowski, Szymon Gospodarek, Piotr Jakubowski, Łukasz Karnacz, Joanna Łebkowska, Michał Narożniak, Mateusz Oszust, Redakcja magazynu LandsbergOn, Piotr Rosikowski, Aleksandra Sobkowiak, Mariusz Sobkowiak, Tomasz Żuk
LandsbergOn 2(... Michał Gołkowski,&n...

Trzeci tom cyklu “Stalowe szczury” autorstwa Michała Gołkowskiego, czyli “Königsberg”, to kolejny dowód na to jak wszechstronny jest to pisarz i że należy spodziewać się niespodziewanego nawet w przypadku kontynuacji jego książek 🙂 Słowem przypomnienia, pierwszy tom cyklu (“Błoto”) to powieść wojenna traktująca o I Wojnie Światowej, ale w alternatywnej linii czasowej. Tom drugi (“Chwała”) to już nieco inna konwencja - działania wojenne zostały połączone z tajną akcją (coś w stylu “Orzeł wylądował”). Ale trzeci tom cyklu to już pełnokrwista powieść szpiegowska i to w dodatku bardzo udana 🙂

“Königsberg” jest w zasadzie prequelem dwóch pierwszych tomów, można więc śmiało przeczytać tą książkę nie znając treści poprzednich. Akcja toczy się w 1917 roku w tytułowym Königsbergu, czyli Królewcu, który znajdował się wtedy na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Podporucznik Teodor Grossmann otrzymuje tu urlopowy przydział i trafia (nie przypadkiem) na swojego przyjaciela Fahnenjunkra (stopień podoficerski) Gerharda Kellera, którego mieliśmy okazję poznać już w poprzednich tomach. Keller i Grossmann poznali się w 1915 na froncie, gdy Keller trafił na rannego oficera podczas walk nad Bzurą. Z tym, że Grossmann to świetnie zakonspirowany rosyjski szpieg, Fiodor Wielikow, który w Königsbergu ma odkryć tajemnicę Wunderwaffe mającej przechylić szalę zwycięstwa na stronę Kaisera. Ma mu w tym pomóc m.in. znajomość z Kellerem, dzięki któremu ma szansę zbliżyć się do profesora Nemmersdorfa, genialnego wynalazcy. Jak się okazuje, Königsberg jest miejscem, gdzie krzyżują się interesy bardzo różnych ludzi i państw - można spokojnie powiedzieć, że to miasto jest areną szpiegów.

Miejsce akcji trzeciego tomu tak bardzo różni się od poprzednich, że można by pomyśleć iż jest to zupełnie inny cykl. Piękne miasto z dala od linii frontu daje złudne wrażenie, że wojna wcale się nie toczy. Śmietanka towarzyska, wystawne bale - to otoczenie, w jakim przyjdzie się obracać Grossmannowi. A jednak ciągle trzeba pamiętać, że gra toczy się tam o najwyższe stawki. Michał Gołkowski tak zgrabnie przeniósł swój cykl w zupełnie inne realia, że dla niektórych mogłoby to być szokiem - ale nie dla jego wiernych czytelników. Fani twórczości Gołkowskiego mają świadomość jakim talentem dysponuje i jak wszechstronnym jest pisarzem. Do tego dała tu o sobie znać jego rozległa wiedza historyczna - gołym okiem widać, że to człowiek z pasją. Wiem że się powtarzam, ale jeśli ktoś robi dobrą robotę, to warto o tym mówić, a nie przyjmować to za standard i milczeć 🙂

“Königsberg” przeczytałem z dużą uwagą i lektura sprawiła mi bardzo dużą przyjemność. A jej odbiór poprawił się jeszcze po przeczytaniu posłowia od autora. Początkowa scena została umiejscowiona w rodzinnych stronach autora, którego pozwolę sobie tu zacytować. “Dla mnie przeszłość nigdy nie była czymś, co tylko przeminęło bez śladu - ale bezpośrednią przyczyną stanu obecnego. (...) Bo przeszłość i teraźniejszość są jednością”. Gorąco polecam lekturę tej książki - fabuła jest bardzo ciekawa, bohaterowie świetnie napisani. Wydanie też jest super - ilustracje wykonał Andrzej Łaski, mapa zamieszczona wewnątrz okładki jest fajnym smaczkiem, a sama okładka świetna (jak w całej serii). Podobają mi się też notki dotyczące istotnych bohaterów występujących w fabule.

“Pozwól, aby oczarowała cię magia, po której zostało tylko wspomnienie”. Przespaceruj się uliczkami Konigsberga razem z bohaterami, chłoń atmosferę, śledź zakulisowe wydarzenia wojenne. Zajrzyj do świata przedstawionego przez Michała Gołkowskiego, a zostaniesz w nim na dłużej. Nie upiększa on wojny - przedstawia ją taką jaką była, co było szczególnie widocznie w pierwszym tomie cyklu. “Bo nie ma potrzeby ubarwiać tego, co jest samo z siebie ciekawe i porywające, nawet najbujniejsza fantazja nie wymyśli czegoś równie zaskakującego jak to, co już wydarzyło się kiedyś”.

Bardzo się cieszę, że sięgnąłem po ten cykl.

W kolejnych szczurach pan Michał odszedł niemal w całości od tematyki okopowo wojennej i postanowił uraczyć czytelnika romansokryminałem. Jest… średnio.

Królewiec to piękne miasto które jest tłem dla szpiegowskich perypetii i romansów. Dopracowane opisy miejsc, pejzaże przyrody, ciasne uliczki, dworce kolejowe sprawiają że mamy przed oczyma urzekające miejsce akcji, czuć immersję i dbałość o tło historyczne. Niemal każda z postaci jest interesująca a jej losy nie są nam obojętne - niestety nie przekłada się to na wiodący wątek fabularny na który ku zakończeniu miałem generalnie wywalone bo jest rozwleczony jak stare gacie i równie jak one zajmujący. Postać profesora i jego inteligentne utarczki trącą pesudointeligentnymi frazesami dzięki którym w ogóle całość idzie do przodu. Do mnie to nie trafia i mam wątpliwości czy czytelnicy poprzednich szczurów będa się tutaj dobrze bawić. Na osłodę mamy romans zajmujący nawet za dużo “czasu antenowego” ale jak przychodzi do teges szmeges ten tego to ktoś gasi gołą dupą wyłącznik światła i przechodzimy do nowego rozdziału - fajny zabieg stylistyczny i pasuje do epoki lecz nic poza tym.

Książkę dla mnie ratuje postać Egona bo bez niej bym się zanudził.

Nie polecam, oby kolejna była lepsza.

,,........ Konigsberg'' to trzeci tom cyklu napisanego przez Michała Gołkowskiego i również kolejna wciągająca lektura tego autora z którą miałem okazję się zapoznać.
Intryga mi się super podobała, p. Michał pisze tak że ciężko oderwać się od lektury.
Sybirpunk i komornik podobały mi się bardziej ale stalowe szczury też trzymają solidny poziom i łatwo wsiąknąć w wydarzenia przedstawione w tej książce także naprawdę z przyjemnością pochłania się kolejne rozdziały.
Książka warta przeczytania 👏

Genialna, Michał Gołkowski w pełnej okazałości 🙂

Genialna, Michał Gołkowski w pełnej okazałości 🙂

"Stalowe Szczury. Königsberg" to kolejna książka Michała Gołkowskiego, po którą sięgnęłam. Jakoś tak miałam ochotę na coś znajomego pióra co z dużym prawdopodobieństwem może mi się spodobać. W tej części serii autor zabiera nas do Königsberga, miasta tajemnic, intryg i romansów.

Jest lato 1917 roku, a Teodor Grossman przybywa do miasta na zasłużony urlop. Tak to przynajmniej wygląda w oficjalnych dokumentach, gdyż rzeczywistość ma się nieco inaczej. Mężczyzna tak naprawdę jest świetnie zakonspirowanym rosyjskim szpiegiem, który przybył do Königsberga w konkretnym celu. Jego zadaniem jest odnalezienie Wunderwaffe - zagadkowej i rewolucyjnej broni, wspomnianej w ostatnim meldunku od zamordowanego agenta. Przed nim leży miasto - nieznane i uwodzicielskie, oplecione siecią intryg, okute mgłą niedopowiedzeń, a przede wszystkim zawieszone w kruchej równowadze wzajemnych układów.

Razem z głównym bohaterem odkrywamy fascynujący świat wystawnych balów oraz ekskluzywnych przyjęć, na których jedno słowo potrafi wynieść człowieka na piedestał, albo strącić w otchłań towarzyskiego niebytu. Razem z Grossmanem oddychamy atmosferą Königsberga, nadal radosnego i sytego w tym ostatnim, pięknym i ciepłym lecie przed złotą jesienią złotego wieku, jeszcze zanim nadeszła długa zima nadciągającej już Rewolucji Bolszewickiej.

~*~

"Stalowe Szczury. Błoto" oraz "Stalowe Szczury. Chwała" bardzo przypadły mi do gustu - szczególnie drugi tom, który złamał mi serce. Dlatego też kwestią czasu było sięgnięcie przeze mnie po kolejną część. Tym razem autor daje nam nieco odetchnąć od wojennej zawieruchy i serwuje nam powieść w szpiegowskich klimatach. Dlatego też nie znajdziecie tu zbyt wiele wartkiej akcji czy nieoczekiwanych zwrotów akcji. I mimo tego, że ta powieść nie jest zła to momentami wiało nudą, a niektóre sceny czy też wątki jak dla mnie były po prostu przeciągnięte i przegadane. Niemniej jednak dobrze wspominam lekturę tejże książki, chociażby ze względu na te wszystkie zależności, które występowały między bohaterami oraz intrygi, które snuła niemalże każda postać, którą poznajemy.

Myślę, że "Stalowe Szczury. Königsberg." to świetna opcja na początek znajomości z literaturą wojenną czy też frontową ze względu na jej spokojne tempo. Chociaż tak sobie myślę, że zaczyna, zaczynając Stalowe Szczury od tej właśnie części można się zniechęcić do całej serii, którą moim zdaniem warto poznać. W tym momencie ważna jest informacja o tym, że akcja powieści dzieje się przed akcją rozgrywającą się w dwóch poprzednich tomach, więc na pewno połapiecie się, jeżeli zaczniecie właśnie od tej książki. W dodatku ta część jest też dobrą opcją dla tych z Was, którzy lubią historyczne powieści osadzone w czasach wojny z fabułą toczącą się gdzieś dalej od linii frontu. Dzięki temu możemy śledzić nie tylko zakulisowe potyczki, ale również to jak mogło wyglądać życie w czasach wojny. To wszystko okraszone jest nutą pikanterii.

Powyższa część Stalowych Szczurów jak na razie jest w moich oczach najsłabszą częścią, bo zabrakło mi chociażby tej dynamiki poprzednich tomów. Jednakże czas spędzony z tą historią wspominam całkiem dobrze. Tymczasem przede mną jeszcze dwa kolejne tomy, które jak do tej pory ukazały się w tej serii, a mianowicie "Otto" oraz "Fort 72" i mam nadzieję, że nie będą musiały na mnie długo czekać.

Diametralnie inny tom niż to o czym pisał Michał w " Błocie " i " Chwale" ,bowiem " Königsberg " zdecydowanie się od nich różni praktycznie pod każdym względem. To już nie jest powieść frontowa czy też okopowa, to czysta i rasowa powieść szpiegowska z lekką nutką kryminału i z mocno zarysowanym wątkiem romansowym. 1917 r, Królewiec stał się areną działań tajnych agentów wszystkich mocarstw biorących udział w konflikcie ,celem jest zdobycie informacji na temat Wunderwaffe , zagadkowej i nieco mitycznej broni mogącej odmienić losy wojny , a przynajmniej postawić jedno z mocarstw w mocno uprzywilejowanej pozycji. Ogólnie rzecz biorąc powieść ciekawa aczkolwiek nieco przydługa przez co momentami robi się troszkę nudnawo, więcej tu rautów, spotkań i przegadanych stron niż rzeczywistej akcji , a przynajmniej na tyle przyspieszającej by czytelnika nie ogarnęła senność. W krótszej formie " Königsberg " byłby zdecydowanie atrakcyjniejszy moim subiektywnym zdaniem.

Książka według mojej oceny warta przeczytania zwłaszcza dla osób, które miały już do czynienia z serią "Stalowe Szczury". Wartka akcja, seks-alkohol-piękne kobiety. Pierwszowojenny Königsberg zadziwi nie jednego czytelnika swoimi tajemnicami. Wprowadzenie do serii wątku szpiegowskiego, oderwanego od znanych nam bitew sterowców i krwawych walk okopowych, w mojej ocenie dodaje większego kolorytu i pikanterii. Szpieg o podwójnej tożsamości, który z dnia na dzień walczy z sobą o to kim jest -jednym słowem Teodor Grossmann vel Wielikow. Polecam i szczerze przyznaje, że książka ta zaskoczyła mnie wielce, a zarazem pragnę zaznaczyć, że to jedna z lepszych książek czytanych przeze mnie w ostatnim czasie. Książka wyśmienita.
12.02.2017

"Konigsberg" sprawił, że naprawdę ciężko jest mi powiedzieć, którą z części Stalowych Szczurów lubię najbardziej. Jestem pod mega wrażeniem jak szeroki wachlarz możliwości pokazuje p. Gołkowski, tworząc w jednym swoim uniwersum tak różne, a jednocześnie tak świetnie, książki.
Nie mamy tutaj takiej akcji jak w "Błocie" czy "Chwale", ale "Konigsberg" wciąga tak samo. Walka wywiadów, szpieg z niezwykle ważną misją, jego przyjaciel będący świetnym żołnierzem, niesamowity naukowiec dla którego wszystko to partia szachów, a do tego świetnie wyważony i napisany ze smakiem wątek miłosny. Jestem zachwycony! Rollercoaster emocjonalny jaki przeżyłem podczas książki był niesamowity.

Trzecia część Stalowych Szczurów jest inna niż dwie poprzednie. Mamy tutaj walkę wywiadów w Królewcu. Jak dla mnie trochę gorsza niż dwie wcześniejsze i za długa, ale na pewno ciekawa. Mamy tutaj agentów wywiadów walczących przeciw Niemcom próbującym wykraść wiedzę na temat tajnej broni. Jakiej nie będę pisać. Mamy sporo nawiązań do wcześniejszych części. Pojawiają się również znani bohaterowie troszkę młodsi niż w pierwszej części, co daje nam obraz dlaczego i jak zmienili się bohaterowie. Ogólnie jak dla mnie na razie seria na poziomie. Na pewno sięgnę po kolejne dwie części. Świat wykreowany przez autora jest dla mnie bardzo interesujący.

Najsłabsza książka z całego cyklu. Oczywiście must be ale jakoś bez przekonania. Kompletnie oderwana od tego na co przygotowuje nas Błoto.

• Audiobooki