Okładka książki Co nas może zabić w mieście. Przewodnik, po którym odechce się wam podróży, a i w domu poczujecie się nieswojo Szymon Drobniak
Szymon Drobniak Wydawnictwo: Czerwone i Czarne popularnonaukowa
popularnonaukowa
Czerwone i Czarne
2016-10-12
2016-10-12
miasto wypadki literatura polska ciekawostki śmierć ciekawostki naukowe popularnonaukowa popularnonaukowe

Okładka książki Amory, zaloty i podboje Szymon Drobniak, Maria Łepkowska
Amory, zaloty ... Szymon Drobniak, Ma...

Lekko i przyjemnie o tym, jak można w spektakularny sposób zejść z tego świata. Może odstraszać od samobójstwa, gdyż jest zbyt zabawna. Ale czy to grzech?😉

2002

Świetnie opisane różne miejsca na świecie i zagrożenia które na nas tam czyhają. Dowiedziałam się mnóstwa ciekawych rzeczy o naszej planecie , napisana w prosty sposób konkretnie bez nudnych, zbędnych opisów.

Ocena: 8
Wrażenia: Przewodnik z ciekawostkami dla nerdów. Ciekawe rozważania teoretyczne, dużo wzorów i wyliczeń, fizyka, chemia, biologia, czyli coś, co misie lubią najbardziej. Mnie urzekło, ale jeśli nie lubicie cyferek i obliczeń, to niektóre rozdziały zapewne was znudzą.
Dla kogo: Dla tych, którzy koniecznie muszą się dowiedzieć, ile pszczół musiałoby obsiąść człowieka i machać skrzydełkami, żeby podgrzać go do temperatury, w której zdenaturują mu białka <3

Ocena: 8

Z dużą dozą rezerwy podszedłem do tej książki po przeczytaniu recenzji i muszę przyznać, że finalnie książka nie jest taka zła na jaką wygląda (przynajmniej dla mnie). Oczywiście fakt, tego że autor trochę naciąga przyczyny śmierci w niektórych miastach działa na jego niekorzyść ale ostatecznie znajdziemy tam wiele szczegółów i ciekawostek z zakresu biologii, chemii, fizyki, geografii, wiedzy ogólnej i innych aspektów naszego życia. Sporo w niej równań chemicznych oraz wzorów matematycznych i fizycznych i to może trochę odstraszać. Mimo, że wykonanie nie do końca wyszło autorowi tak jak powinno, to jest to ciekawy pomysł na przerywnik.

Dobrnąłem tylko do środka opisu Genewy, czyli ledwie kilka stron. Autor przedstawia największe miasta świata i opisuje, co też w nich może zabić turystę. W Genewie fontanna, w Tokio sushi i trzęsienie ziemi. Żenada!!! Jestem z innego świata. W moich czasach nikt nawet by nie pomyślał, że taki chłam można wydać. Ok, przesadzam. Zawsze była w księgarni literatura i obok niej gów..niana papka. W mojej opinii recenzowana książka przebija gów...nością i papkowatością większość najgorszych pozycji jakie miałem w ręku. A wielka szkoda, bo autor pisze elegancko, prosto, z polotem. Panie Szymonie, naprawdę nie ma Pan lepszych pomysłów na książkę???

Na półkach: , , , , , , , ,

Uwielbiam podróżować i odkrywać nowe miejsca, więc ta książka wydała mi się idealna na czas pandemii. Podtytuł obiecuje przecież, że po lekturze odechce się nam podróży, a i w domu poczujemy się nieswojo. I rzeczywiście efekt ten został w pewnym sensie osiągnięty, choć nie można powiedzieć, żeby książka trzymała równy poziom.

Były w niej naprawdę mocne kawałki. Floryda jako półwysep wszystkich żywiołów i więcej, zagrożenia czyhające w okolicy Suwałk, zabójcze zwierzęta, żyjątka i pierwotniaki, to naprawdę może zachęcić do zmiany zainteresowań, jeśli akurat macie w sobie smykałkę do zwiedzania. Niekiedy miałam jednak wrażenie, że albo teorie oryginalnej i bolesnej śmierci są bardzo naciągane, albo deklarowane miejsce służy tylko za przykrywkę do opisania pewnego powszechnego zjawiska. Bo przecież żaden przypadkowy turysta nie znajdzie się nagle w samym środku Wielkiego Zderzacza Hadronów w Szwajcarii. I nie sądzę, żeby akurat to Wiedeń był miejscem, w którym grozi nam największe ryzyko wypadku z udziałem diabelskiego młynu. Po prostu znajduje się tam dość znany obiekt tego typu. Były więc fragmenty, w których uśmiechałam się tylko pobłażliwie i pytałam retorycznie: co ma piernik do wiatraka? Ale w ostatecznym rozrachunku nie wpływa to zbyt mocno na moją opinię. Dlaczego? Dlatego, że...

Bez względu na to, na ile prawdopodobne jest doświadczenie zabójczych zjawisk, zostały one wyjaśnione jednocześnie naukowo i w przystępny sposób. O ile geografia, jako nauka łącząca się pośrednio z obcymi kulturami i bezpośrednio z podróżami, zawsze była mi bliska, o tyle fizyka czy biologia to już zupełnie zapomniane przedmioty z czasów szkolnych. Fizyki wręcz nigdy nie byłam w stanie ogarnąć. Tymczasem autor nieco łopatologicznie, ale skutecznie przybliżył mi tajniki wielu praw fizyki i działanie zabójczych substancji chemicznych na żywe organizmy. Bardzo chciałabym, żeby podręczniki szkolne były pisane w tym duchu, przynajmniej na poziomie podstawowym. Myślę, że gdyby odstąpić od suchych formułek najeżonych perełkami ze słownika wyrazów obcych i trudnych, kariera wielu osób mogłaby potoczyć się nieco inaczej.

Nie wiem, na ile jest to celowe działanie, a na ile wynik przypadku, ale książka jest także podzielona na bardzo krótkie rozdziały, które chronią przed przyjęciem zbyt dużej dawki wiedzy. Nie jest to jednak leksykon, zdecydowanie polecam odkrywać je zgodnie z kolejnością, bo autor często odnosi się do poprzednich rozdziałów, na przykład porównując działanie podobnych substancji czy odsyłając do fragmentów, w których były już wytłumaczone pewne zjawiska. Taki zabieg sprawia, że książka stanowi jedną dosyć spójną całość.

Byłoby idealnie, gdyby autorowi udało się zebrać w podobnej objętości same perełki i odkryć realne zagrożenia charakterystyczne dla poszczególnych regionów. Zwłaszcza takie, o jakich się z różnych przyczyn nie mówi. Szymon Drobniak ma na pewno predyspozycje do przekazywania wiedzy. Może goniły go terminy i dlatego nieco popłynął w teoretycznych rozważaniach. A może po prostu taki los naukowca. Mimo wszystko, podobało mi się i niewykluczone, że częściej będę sięgać po literaturę popularnonaukową. Na razie rozwiązał mi się dylemat między podróżą do Miami lub Los Angeles. Polecę do Houston, bo choć na pewno też ma coś zabójczego w zanadrzu, to przynajmniej nie występuje w tym opracowaniu.

Były w niej naprawdę mocne kawałki. Floryda...

Książka patrząc na tytuł miała potencjał.
Zbudowana jest w fajny sposób można przeczytać dział, który nas na dana chwilę najbardziej interesuje.
I tyle z plusów.

Większość książki to kompletnie nieinteresujące opisy wiązań chemicznych i praw fizyki, które autor zamieszcza w każdym dziale.
Opis Wiednia to praktycznie same wiązania chemiczne.

Książka posiada kilka ciekawych informacji ale w większości jest kompletnie nudna.

Zwykła strata czasu!

Książka patrząc na tytuł miała potencjał.
I tyle z plusów.

Opis Wiednia to praktycznie same wiązania chemiczne.

Książka posiada kilka...

Kiedy moją uwagę przykuł tytuł tej książki, od razu wiedziałam, że muszę ją mieć! Nie będę ukrywać, że to, co znalazłam w środku rozczarowało mnie. Liczyłam na ciekawie przedstawione rzeczywiste zagrożenia czyhające na nas w konkretnych miastach, a spotkałam się z próbą wyolbrzymienia pewnych rzeczy, aby uczynić je zagrażającymi naszemu życiu. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że jej autor wymyślił sobie sto powodów jak umrzeć, a następnie rozlokował je po całym świecie. Dla przykładu – zjedzenie bananów w Brazylii może nas uśmiercić, pod warunkiem, że zjemy 48 milionów sztuk w jednym czasie. I tak oto wyglądała większość śmiertelnych sytuacji, które mogą nas napotkać w danych zakątkach świata. Według mnie jest to pozycja napisana z bardzo dużym przymrużeniem oka. Zdecydowanie minęła się z moimi oczekiwaniami i być może, dlatego czuję taki niesmak po jej przeczytaniu. Jedno mogę powiedzieć na pewno - chwytliwy tytuł zadziałał na mnie perfekcyjnie! Ale nie będąc już tak krytyczną, muszę przyznać, że po przeczytaniu tej książki dowiedziałam się paru nowych rzeczy. To czy się na nią zdecydujecie, pozostawiam Waszej decyzji!

Mój instagram: my.books.shelf

Śmierć i jak do niej doprowadzić to wyjątkowo dziwny pretekst do popularnonaukowych rozważań. Niemniej jednak, książka ta radzi sobie z tematem całkiem nieźle, tłumacząc mechanizmy działania trucizn, prawa fizyki czy rozmaite zjawiska zachodzące w przyrodzie. Przyjemna lektura z kategorii "ucząc bawi, bawiąc uczy".

Szymon Drobniak zabiera nas w podróż po prawie wszystkich kontynentach. Odwiedzimy takie miasta jak Tokio, Wiedeń, Rio de Janeiro czy Chicago. Nie zabraknie polskich akcentów – Kraków oraz Suwałki. Całość jest napisana dwojako. Z jednej strony mamy twarde wyliczenia, definicje – zarówno chemiczne jak i biologiczne – wszystkiego co czyha na nasze życie, z drugiej strony autor podchodzi humorystycznie do zagadnienia, wyolbrzymiając dla potrzeb sprawdzenia swych teorii, możliwości naszej śmierci (chociażby wyliczenie ile czasu zajęłoby nam utonięcie w jeziorze smoły – uwierzcie że jest to długi czas i prędzej umrzecie ze starości, głodu lub nudów zanim w nim zatoniecie). Wrażenia po lekturze mam pozytywne. Może książka i nie odkrywa czegoś spektakularnego, jednak można się z niej wielu ciekawostek dowiedzieć (i nie chodzi mi tutaj o podsuniecie spektakularnych metod na popełnienie samobójstwa).

• Na Elektronicznej Półce
  • Popularnonaukowe