rozwiń zwiń

2016-08-02
obyczajowa

Okładka książki Lotka: Kroniki z piekieł Stephen Desberg, Tony Sandoval
Ocena 0,0
Lotka: Kroniki... Stephen Desberg, To...
Okładka książki Praga Gada Wiechem trzy! Roman Gajewski, Sławomir Kiełbus, Przemysław J. Olszewski, Tony Sandoval, Mirosław Urbaniak, Agnieszka Świętek
Ocena 8,5
Praga Gada Wie... Roman Gajewski, Sła...

W zasadzie taka sobie opowieść. Czytałam inne lepsze pozycje tego autora np "Wąż wodny".

Spotkanie w Phoenix charakteryzuje się prostą fabułą. W zasadzie niczym nie zaskakuje i nie trzyma w napięciu - czyta się bez większych emocji. Na niespełna 80 stronach albumu Tony Sandoval na swoim przykładzie przedstawił obraz nielegalnego przekraczania granicy Meksyku.

Czy aktualny?

Co do tego nie mam pewności ale z pewnością był aktualny, kiedy autor musiał "uciekać".
 Bohater spotykał przemytników, oszustów, straż graniczną. Kilkukrotnie wpadał w tarapaty, doświadczał wielu przeszkód z którymi musiał sobie radzić. Mimo tego iż niekiedy było bardzo ciężko zawsze dostawał do losu drugą szansę, tak jakby ktoś czuwał nad nim i jego losem.
Opowiada o innych towarzyszach swojej podróży ale w większości poznajemy ich jako "ludzi" - nic nie wiemy o ich imionach, czy cechach charakteru - poznajemy tylko Tony'ego, tak jakby to On był jednym bohaterem tej opowieści. I w zasadzie tak jest.

Nie uważam tego komiksu za zły. Jak każda powieść biograficzna, tak i on w jakimś stopniu stanowi cząstkę autora. Ponadto opowiada o czymś co było i jest ważne dla jego autora. Problemie z którym musiało i być może nadal musi zmierzyć się wiele osób. Ludziach, którzy nie mieli tyle szczęścia co Tony. Niewykluczone, że opisana tutaj historia wzruszy lub poruszy. Niestety tutaj czegoś mi zabrakło.

Mimo tego według mnie chociażby ze względu na tematykę (nielegalna migracja, brutalne napady, gwałty, morderstwa...) warto zwrócić uwagę na ten album.

Czy aktualny?

Co do tego nie mam pewności ale z pewnością był aktualny, kiedy autor musiał...

Szok i niedowierzanie! Sandoval napisał w końcu dobry komiks?! Chociaż w sumie tutaj scenariusz napisało samo życie ;). W każdym razie - pierwszy raz podczas lektury pracy tego autora poczułem jakiekolwiek emocje. A że wychodzę z prostego założenia, iż wszystko, co budzi w nas emocje, jest dobre i wartościowe, stąd siłą rzeczy komiks ten też musi być dobry i wartościowy. Poruszył mnie i wzruszył. Bardzo poprawna obyczajówka. Polecam, ale tylko pod warunkiem, że macie już za sobą Fun Home, Persepolis i Niebieskie pigułki - najbezpieczniej jednak zawsze zaczynać od najlepszych ;).

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

rewelacja. kartoflowate noski kocham. scenariusz tez fajny

rewelacja. kartoflowate noski kocham. scenariusz tez fajny

Tak jak kreska podobała mi się np. w Wężu wodnym czy Wybrykach Xinophixeroxa tak tu irytowała mnie i rozpraszała. Fabuła niby ciekawa ale jak dla mnie niewciągająca

Dodaj cytat z książki Spotkanie w Phoenix