Animal Farm

angielski
George Orwell animals farm
Inne

Opinie [1 396]

Co tu dużo pisać... świetna książka obnażająca komunizm.

"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych."
Boleśnie aktualne i prawdziwe, niestety po raz pierwszy w swoich komentarzach polecę polityką. Jak patrzę na te świńskie mordy w sejmie widzę tylko świnie przy korycie.

Napisana prawie 100 lat temu i, niestety, wciąż aktualna.
Świetnie spersonifikowane ;) charaktery - owce, psy, konie... Przerażające mechanizmy działania władzy.
Codziennie racjonalne myślenie jest zakrzykiwane beczeniem owiec, a propaganda z mediów pierze mózgi.
I tak w tym tkwimy od wieków. Smutne.

Wybitna, wciąż boleśnie aktualna

Dobra lektura szkolna.

Pomysł alegorii genialny, język fantastyczny, morał zawsze na czasie. George Orwell w wielkiej formie.

Sama metafora zagrożenia komunizmem o Marksa, przez rewolucje po czystki i dyktaturę jest łatwa do rozszyfrowania. Podobnie jest z konkluzją, jednak i tak - mimo wiedzy - książka robi piorunujące wrażenie, szczególnie kiedy idea zatacza koło i zaczyna asymilować to wszystko, z czym dotychczas walczyła. Prawie wszystko w tej książce ma swoje odniesienie w sowieckiej...

Dokładnie podsumowuje mechanizmy rewolucyjne i jak szybko pozwalamy zabierać sobie dopiero co odzyskaną wolność. Pięknie pokazuje też różne podejścia ludzi w społeczeństwie i reakcje na wydarzenia polityczne. M.in. indywidualistyczna, dbająca o swoje dobro Kotka; intelektualistyczny i bierny osioł Benjamin; zawsze pracowity i uległy Boxer; tęskniąca za starym porządkiem...

Jak bajki Ezopa, głęboka analiza społeczna. Genialna puenta.

Piękna książka wyśmiewająca komunizm. Mimo iż ma prawie sto lat - ciągle bardzo aktualna, a może i szczególnie aktualna w Polsce. Bardzo króciutka, idealna na jeden wieczór. Serdecznie polecam!!

37 119
    8 716