Mój własny diabeł

Paulina Braiter-Ziemkiewicz
egzorcysta demony nieumarli Castor

Okładka książki Lucifer #50 Mike Carey, Chris Weston
Ocena 0,0
Lucifer #50 Mike Carey, Chris W...
Okładka książki X-Men. Punkty zwrotne – Powtórne przyjście Mike Carey, Terry Dodson, David Finch, Matt Fraction, Stuart Immonen, Christopher Yost, praca zbiorowa
Ocena 7,7
X-Men. Punkty ... Mike Carey, Terry D...
Okładka książki X-Men. Punkty zwrotne. Kompleks mesjasza Chris Bachalo, Ed Brubaker, Mike Carey, Peter David, Humberto Ramos, praca zbiorowa
Ocena 7,1
X-Men. Punkty ... Chris Bachalo, Ed B...
Okładka książki Lucyfer. Tom 2 Mike Carey, Peter Gross, David Hahn, Craig Hamilton, Ryan Kelly, Ted Naifeh, Dean Ormston
Ocena 8,1
Lucyfer. Tom 2 Mike Carey, Peter G...

Prywatny detektyw ...tfu...egzorcysta, z sarkastycznym poczuciem humoru, bardzo często humoru nie na miejscu i całkowicie nie odpowiedniego do sytuacji. Facet już miał porzucić zawód, ale pech chciał, że potrzebuje kasy. Tak właśnie pomimo ostrzeżeń ładuje się w niezłe paranormalne bagienko.

Całość to takie przygody pogromcy duchów z domieszką wątku kryminalnego. Ogólnie - dobra rozrywka. I jeśli tak się do tego podejdzie, można spędzić całkiem przyjemny czas. Momentami moją irytacje budziły żarty bo to ten typ co musi wciskać ironiczne docinki w każdą szczelinę wydarzeń, jednak były na granicy strawności, a Kastor nie jednokrotnie sam siebie karcił za ich nie odpowiedni czas.

Sam bohater jest w porządku. Trochę twardziel ale taki co jak dostanie łomot to nie dokonuje od razu cudownego samo uleczenia. Sporo na wiązań i żarcików o podłożu seksulanym, ale wpisujących się w klimat całości więc nie gryzą po oczach (czy uszach, bo ja akurat przesłuchałam audio).

W połowie pomyślałam, że wszystko ok ale chyba po kolejne części nie sięgnę... jednak końcówka z pewnym sukubem kusi by dać serii szansę.

Dobra kopia Akt Dresdena, czyta się szybko, szczypta dobrego humoru, ciemna atmosfera. Jeżeli ktoś oczekuje czegoś nowatorskiego to niestety nie tu ale jeżeli ktoś chce zrelaksować się przy książce nie oczekując intelektualnych fajerwerków - polecam

Kocham ta serię

Kocham ta serię

Tę książkę chyba najtrafniej określa stwierdzenie "paranormalny detektyw", bo tym właśnie to jest. Kryminał ze szczyptą duchów i demonów.

Czytając to w roku 2021 niektóre żarty wydały mi się przedawnione lub całkiem niezrozumiałe. Nie mogłam się odnaleźć w odniesieniach do popkultury brytyjskiej tamtych czasów, jednak zwalam to na winę mojego braku edukacji w tej kwestii lub zbyt dosłownego tłumaczenia na język polski. Niektóre metafory mogą się wydać dość dziwaczne, ale nadają swego rodzaju klimat tej serii.

Przez połowę książki niestety nie dzieje się nic szczególnego, momentami jest dość nudna. Dopiero potem się rozkręca, ale jest to wybitny sprawdzian cierpliwości.

No i super, właśnie czegoś takiego szukałem od dłuższego czasu. Pulpowa historia o egzorcyście w klimacie czarnego kryminału. Widać silne zapożyczenia z Constantine'a, ale nie szkodzi to lekturze. Zwłaszcza, że chyba każdy kto sięga po taką książkę wie czego się spodziewać.
Główny bohater jest oczywiście popijającym cynikiem o gołębim sercu rzucającym sucharami wprost z rękawa swojego płaszcza, czarne charaktery są czarne do szpiku kości i każdy z nich ma cechę charakterystyczną/definiującą całość swojego postępowania, a zwroty akcji są odrobinę przewidywalne. Ale to nie szkodzi. Książkę czyta się świetnie i przyjemnie.
W powieści Carey'a znalazlem to czego bezskutecznie szukałem w Aktach Dresdena - radosne obcowanie ze zwinną historią rodem z najlepszych produkcji nadprzyrodzonego kina klasy B - To takie "Cast a deadly spell" w wersji literackiej.

Zdecydowanie polecam!

Nie wciągnęła mnie

Nie wciągnęła mnie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wziąść doskonałe przygody Dresdena, Jima Careya i napisać chamską podróbę. Co może pójść nie tak?
Otóż wszytko. Cienkie to na każdej płaszczyźnie. Wali plagiatem na milę. Miękkie jak namoczony wafel. Szkoda czasu nawet żeby napisać coś więcej, nie mówiąc o czytaniu tego gniota.

Bardzo fajna narracja i wciąga więc będą czytane następne części

Bardzo fajna narracja i wciąga więc będą czytane następne części

Wlasnie odkrylam nowa serie fantasy, ktora mysle pociagne dalej. Felix Castor, egzorcysta, umie oddzialywac na duchy poprzez muzyke. Za pomoca swojego fletu potrafi zamknac umarlaka w pulapce i odeslac do otchlani. Problem w tym, ze nie wszystko jest takie proste i Felix, zwany Fixem zawsze wplacze sie w jakies klopoty 😉

Feliks Castor to pozostałości po pisaniu przez Carey'a komiksowych przygód Constantine'a. Jest podobny angielski klimat, dupkowaty główny bohater, ale autor na nowo wymyślił świat, w którym odbywa się akcja książki i rządzące nim prawa. Nie ma co spodziewać się czegoś więcej niż kryminał z wątkiem nadnaturalnym - pod tym względem jest to książka genialna.