Ekspedycje króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu w latach 1163-1169

Campagnes du roi Amaury Ier de Jérusalem en Égypte, au XIIe siècle
historia
Karol Polejowski
krucjaty Królestwo Jerozolimskie Egipt XII wiek

Egipt cię zawstydzi (tak jak i Asyria) … z Jeremiasza 2,36 prawdopodobnie odnosi się do bałwochwalstwa ? Jest jeszcze wyrok na Egipt w Izajaszu 19 (też w kontekście Asyrii). Nie o tym jest jednak ta książka … tylko o "małych" krucjatach króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu, których było 5 ! W trakcie jednej z nich Frankowie wkroczyli do Kairu. Z bólem serca … gdyż temat...