Moja walka. Księga 5

Nie potrafię wykryć sedna tej opowieści, niby wątek ojca i potrzeba spowiedzi z życia. A jednak Karl Ove brawurowo wciąga w swoją opowieść, regularnie do siebie zniechęca, balansuje na granicy szczerości i fikcji (jak mniemam) w tak inteligentny sposób, że nie wiem, ile mojej wyobraźni trzyma rękę w nocniku, a ile prawdziwego Knausgaarda odczytałem.

Niesamowite bagno...

czekam na 6 tom, oczarowany stylem, językiem i pomysłem

Dałam 10. Jest to rodzaj powieści, który zostanie z nami już na zawsze. Przeczytałam całą serię i moje życie dzieli się teraz na to przed Knausgårdem i po Knausgårdzie.

Początkowo “Moja walka” była po prostu zbyt szczerą opowieścią o życiu. Źródłem rozrywki - jeśli można tak napisać - był głównie właśnie ten nadmiar szczerości.

Z czasem z tekstu wyłania się wielowątkowy autoportret. W nisko nasyconych kolorach, ale wyraźny i szczegółowy, z głębokimi cieniami, kilkoma jasno oświetlonymi miejscami i dużą ilością półcieni, burawych plam....

Tom piąty to opowieść o okresie młodości Knausgarda, studiach, dążeniu do realizacji marzenia o zostaniu pisarzem, rozczarowaniach i niepewnosci.
Czyta się ją szybko, mimo dużej objętości. To co mnie uderza, to ogrom szczegółów, które są w sumie bez znaczenia. Nie ma tu rozważań autora na tematy ogólne. Skupia się na opisie wydarzeń z tego okresu.
Jakkolwiek, mam...

Kręcę głową z niedowierzaniem. Piąty tom, a ja wciąż w transie.
Krępuje mnie (drobnomieszczańskie naleciałości trzymają się mocno) ekscytacja czyimś życiem, bo wciąż odbieram ten cykl (na ile ulegam zabiegom promocyjnym wydawców?) jako silnie autobiograficzny.
Za każdym razem, w nieustającym zdumieniu, pochłaniam kolejne strony, coraz bardziej zaangażowana w historię i jej...

Dziesięć lat z życia Karla Ovego, w czasie których z chłopca staje się mężczyzną. Studia, wewnętrzne dojrzewanie, nietrwałe, ale intensywne uczuciowo miłości, prace w szpitalach psychiatrycznych i przy odwiertach, a wszystko to przepełnione dojmującą tęsknotą za czymś nieuchwytnym, co zdaje się pragnieniem bycia artystą, ale jest chyba czymś więcej...

Bardzo prosta, ale wybitna. Zadziwiająco szczerze odwołuje się autor do swojego życia, ba, nie odwołuje się, ale szczerze je opisuje. Powieść jest rozłożona na ponad 800 stron, to już piąta część i szkoda, że przedostatnia, ale czyta się ją bardzo wartko. Niby o niczym, a tak naprawdę o wszystkim.

Niby coraz ciężej się to czyta, niby bohater coraz bardziej wkurzający, niby wszystko na jedno kopyto, niby telenowela się z tego robi, niby "o matko, starczy może tego ekshibicjonizmu". Wszystko to prawda. Ale jednak się czyta. I to szybko się czyta. Ale jednak za gardło łapie i dusi miejscami.
Tym razem opowieść o studiach i rozpaczliwych próbach zadebiutowania.
Aha, co...

W poszukiwaniu swojej drogi...

• 2018
  • 2017