Eksterminator 17

Exterminateur 17
komiksy
Wojciech Birek
fantastyka

Motyw walki o prawa androidów jest już bardzo wyeksploatowany w fantastyce. Wystarczy wspomnieć twórczość Philipa K. Dicka, Isaaca Asimova czy animację „Metropolis”. Enki Bilal, twórca trylogii Nikopola, postanowił również poruszyć ten temat. Jednakże moim zdaniem trochę idzieł przy tym w inną stronę.

Bliżej nieokreślona przyszłość. Umiera znany konstruktor androidów....

Ot, drobnostka, która pod koniec lat siedemdziesiątych mogła jeszcze prowokować do przemyśleń na temat sztucznej inteligencji, ale dzisiaj to ramotka, którą od całkowitej zguby ratuje jedynie kreska Bilala. Sama opowieść to zaledwie streszczenie z potencjałem na dobre s-f. Za dużo idei, za mało konkretu. Szkoda kasy.

(...) Album "Eksterminator 17" ukazał się pierwotnie w 1979 roku w oficynie Les Humanoïdes Associés. Rzecz opowiada o tytułowym bojowym androidzie, który z całą grupą innych robotów bierze udział w stłumieniu buntu na planetoidzie Novack. Ludzcy rebelianci nie mają najmniejszych szans w bezpośrednim starciu z robotami. Dlatego szybko się poddają i podpisują traktat pokojowy...

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony człowiek legenda Bilal i ciekawy temat z drugiej strony czytając ten komiks miałam nieodparte uczucie że w środku historii komuś znudziło się / odwidzało przez co historia straciła swój czar, sens

gwiazdki tylko dla Bilala

• Komiks