Krysia Bezimienna

Okładka książki Krysia Bezimienna Antonina Domańska
Okładka książki Krysia Bezimienna
Antonina Domańska Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Powieści o Dziejach Ojczystych powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści o Dziejach Ojczystych
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1962-01-01
1962-01-01

Punkty dla Antoniny Domańskiej za rzetelne przygotowanie się do pisania powieści i sięganie do tekstów źródłowych. Dzięki temu czytelnicy otrzymują bogaty obraz życia w Polsce w drugiej połowie XVI w.

Był potencjał, lecz autorka umieściła za dużo sytuacji i informacji w tak krótkiej opowieści. Myśle, że było kilka ciekawych wątków wartych rozwinięcia, jak np. miłość Krysi i Jędrka, codzienne życie Anny Jagiellonki czy pochodzenie tytułowej Bezimiennej.
Nie pochłonęła mnie, ale do przeczytania w jeden dzień.

Nie pochłonęła mnie, ale do przeczytania w jeden dzień.

Nostalgiczny powrót do lat dziecinnych. Urocza opowieść choć dla dzisiejszych dzieciaków trochę zbyt już archaiczna.

124/2020 (A)

124/2020 (A)

Wpadła mi w łapki powieść z 1914 roku. Jak by tu dorwać pierwsze wydanie w oryginale...:)

Matka Antoniny Domańskiej była z domu Płońska. Ciekawe, czy Autorka faktycznie odnalazła wśród którejś z bocznych linii przodków pannę Krystynę Płońską, następnie panią Chwalibóg, czy tylko nadała bohaterce swojej powieści nazwisko panieńskie swojej matki, aby i ono przetrwało burze czasu... Pomogłaby może szczegółowa biografia Autorki, niestety nie trafiłam na takową.

Poza tym bardzo cenię Annę Jagiellonkę i Stefana Batorego, a wysiłek Autorki w operowaniu językiem z ich epoki uważam za owocny i wart uznania.

Stefan Batory zgadza się przyjąć koronę w Królestwie Polskim.

Stefan Batory zgadza się przyjąć koronę w Królestwie Polskim.

Nie nazwałabym tej książki - powieścią - raczej opowiadaniem z historią w tle. Również Krysia nie była główną bohaterką, raczej Anna Jagiellonka i wątki historyczne z czasów po śmierci jej brata Zygmunta Augusta. Czytało się lekko i ciekawie, ale do Sienkiewicza pani Domańskiej to jednak, według mnie, daleko. Mimo wszystko przeczytać można :)

Ta powieść powinna się nazywać ,,Anna Jagiellonka", a nie ,,Krysia Bezimienna". Losy Krysi są ciekawe, ale specjalnie nie urzekają. Autorka nie skupiła się na szczegółach i tworzeniu napięcia w historii sieroty, której pochodzenia nikt nie zna. Również wątek miłosny nie jest zbyt rozwinięty, chociaż dziecięce zauroczenie przeradzające się w prawdziwą miłość mogło być interesującym tematem, jednak autorka opisała to ,,po łebkach".
Natomiast losy Anny Jagiellonki są zupełnie inne. Niemłoda i niepiękna kobieta marzy o miłości i szczęściu, które jednak nie jest jej dane. Jest tylko kartą przetargową w rękach szlachty polskiej. Dla dziejów tej nieszczęśliwej, pomijanej w historii kobiety warto przeczytać.
,,W złotogłów cię oblokę, diamentami obsypię… umiłowanie moje."

Pierwsza powieść historyczna, która przeczytałam. Podobała mi się.

Pierwsza powieść historyczna, która przeczytałam. Podobała mi się.

Jedna z ulubionych pozycji mojego dzieciństwa. Szkoda,że jest tak mało książek historycznych dla dzieci.

• Z dzieciństwa
  • Książki z dzieciństwa