Słoń, który wysiedział jajko

Okładka książki Słoń, który wysiedział jajko Theodor Seuss Geisel
Okładka książki Słoń, który wysiedział jajko
Theodor Seuss Geisel Wydawnictwo: Media Rodzina literatura dziecięca
literatura dziecięca
Horton Hatches the Egg
Media Rodzina
2016-10-14
2003-01-01
Stanisław Barańczak

Okładka książki Reksio. Wielka księga przygód Ewa Barska, Marek Głogowski, Anna Sójka
Reksio. Wielka... Ewa Barska, Marek G...
Okładka książki Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Jerzy Illg, Ewa Karwan-Jastrzębska, Rafał Kosik, Katarzyna Nowak, Anna Onichimowska, Maciej Wojtyszko
Nowe przygody ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar Keret
Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar ...
Okładka książki Nowe przygody Bolka i Lolka Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Ewa Karwan-Jastrzębska, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Michał Rusinek, Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko
Nowe przygody ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Synek Gruffala Julia Donaldson, Axel Scheffler
Synek Gruffala Julia Donaldson, Ax...

2028

Dr. Seuss swoimi uroczymi rymowankami zjednał sobie serca dzieci na całym świecie. Jego dzieła nie tylko uczą ale i bawią, jednocześnie przekazują wartości. Od jego debiutu minęło 80 lat, mimo tego jego rymowanki do dzisiaj nie straciły na popularności.

"Słoń, który wysiedział jajko" to kolejna pozycja w dorobku pisarza.
Opowiada ona o słoniu Konstantym, który słynie z tego, że nie potrafi odmówić pomocy. Ten fakt wykorzystuje ptak Podpuszczajka, który znudzony wysiadywaniem jajka, a jednocześnie pragnący wakacji, zmusza słonia do zaopiekowania się jajkiem. I tak biedny Konstanty trwa na stanowisku, chociaż wszystko wkoło poprzysięga się przeciw niemu. Ale jako że obietnica to rzecz święta, słoń robi wszystko aby wysiedzieć jajko. Na koniec czeka go wielka niespodzianka.

Przeurocza opowieść którą sam przeczytałem z uśmiechem na twarzy. Dzieci także powinny mieć dużo radości zagłębiając się w lekturę tej książeczki. Tekst znakomicie przełożony przez Stanisława Barańczaka. Na końcu dodano tekst w języku angielskim, a dużym plusem są także świetne ilustracje. Polecam.

"Słoń, który wysiedział jajko" to kolejna pozycja w dorobku pisarza.
Opowiada ona o słoniu Konstantym, który słynie z...

HORTON WYSIADUJE JAJKO

„Horton słyszy Ktosia” to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych opowieści dr. Seussa. Wszystko za sprawą udanego filmu o tym samym tytule, który trafił do kin w 2008 roku. Jednakże sympatyczny bohater w twórczości autora pojawił się już wcześniej, właśnie w książeczce „Słoń, który wysiedział jajko” – uroczej publikacji dla młodych ciałem i duchem.

Ptak Grzebielucha, zwana też Podpuszczajką, wysiaduje swoje jajko, ale pewnego dnia dochodzi do wniosku, że już nie może znieść tej nudy. Dlatego też postanawia wziąć urlop od swoich obowiązków, a widząc przechodzącego obok słonia Konstantego (w oryginale Hortona),postanawia poprosić go o pomoc. Słoń nie jest chętny zastąpić Grzebieluchę w wysiadywaniu potomstwa, jednak w końcu ulega namowom jest przecież dobrym, uprzejmym i naiwnym zwierzęciem – i wchodzi na drzewo, żeby usiąść na gnieździe. Wcześniej przygotowuje odpowiednie podpórki, by nie zagrozić maleństwu, a potem czeka już na niego tylko jedna wielka przygoda. Najpierw zajęcie go nuży i męczy, pogoda bowiem nie dopisuje, nadciąga zima, wreszcie przychodzi wiosna, a Grzebieluchy jak nie było, tak nie ma. Konstanty nie wie, że ptak zdecydował się nie wracać, a ponieważ dał słowo wysiedzenia jajka, nie zamierza zrezygnować, chociaż zwierzęta z lasu wyśmiewają go, a wkrótce pojawiają się także myśliwi. Co więcej słoń zostaje wywieziony (wraz z drzewem i jajkiem) do cyrku, a jego sytuacja z każdą chwilą staje się coraz trudniejsza. Czy uda mu się wrócić do domu? Co jeszcze go czeka? I czy jego krzywdy zostaną wynagrodzone?

„Słoń, który wysiedział jajko” to kolejna w dorobku dr. Seussa bajka, która porusza temat odpowiedzialności za swoje czyny i pokazuje, że uczynione komuś dobro, nawet jeśli inni z niego kpią, zawsze do nas wraca. Musimy tylko wytrwać w tym, co robimy i twardo trzymać się tego, jacy sami jesteśmy. Wszystko to ujęte zostało w ramy uroczej historii przygodowej, pełnej zdarzeń, choć przecież krótkiej. Historii, która została przy okazji bardzo, bardzo sympatycznie zilustrowana. Cartoonowa kreska i charakterystyczne dla dr. Seussa rysy postaci, które dobrze oddano choćby w filmowym „Hortonie…” czy też „Grinchu” (gdzie swoją drogą pojawiają się Ktosie znane z ekranizacji drugiego tomu przygód sympatycznego słonia),z miejsca wpadają w oko.

Omawiając te książeczki nie można jednak zapomnieć także o jej przekładzie. Ten w wykonaniu Stanisława Barańczaka jest znakomity, ale jednocześnie bardzo swobodnie traktujący tekst oryginału, który możemy przeczytać na końcu tomu. Warto poznać obie wersje i przekonać się, która bardziej nam odpowiada, ale przede wszystkim warto jest poznać tak „Słonia…”, jak i pozostałe utwory dr. Seussa. Polecam gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/17/slon-ktory-wysiedzial-jajko/

HORTON WYSIADUJE JAJKO

Zabawna lektura dla dzieci :) Świetnie się bawiliśmy, gdy czytałam ją siostrzeńcowi. Polecam :)

Nie jestem w stanie ocenić tej książki, gdyż polską i angielską wersję należy rozpatrywać jako dwie osobne książki. Z całej serii ta jest najbardziej skomplikowana, ale równie piękna co pozostałe.

• Dla dzieci
  • Literatura amerykańska
  • Dzieci
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Dziecięcy świat
  • Literatura Dziecięca

Dodaj cytat z książki Słoń, który wysiedział jajko