Jabłka Pana Peabody'ego

2003-11-01
32 min.
Jerzy Łoziński
literatura dziecięca

Znakomita. Mądra i świetnie napisana. Ze wspaniałymi ilustracjami Loren Long. Do napisania książki zainspirowała Madonnę trzystuletnia historia, którą usłyszała od swojego nauczyciela kabały.
To opowieść o tym, że czasem zbyt pochopnie oceniamy i swoje domysły czy osądy beztrosko puszczamy w świat. A słowa mają moc. I łatwo kogoś skrzywdzić.

"Autor tej historii Baal Shem Tov - był też wielkim nauczycielem. Urodził się ok. roku 1700 na Podolu, stanowiącym część Ukrainy, a całe swoje życie poświęcił nauczaniu i pomaganiu innym. Był zdania, że religia traci sens, jeśli sprowadza się ją wyłącznie do obrzędów, uważał bowiem, że trzeba nieustannie zastanawiać się, na czym polega duchowość i jak ja realizować. W swych naukach wielki nacisk kładł na wartość i znaczenie miłości do wszystkich ludzi."

"Autor tej historii Baal Shem...

Siła słowa.

Siła słowa.

Bardzo szczera historia. Jak w każdym dziele Królowej jest i tu pewien przekaz. Nie oceniaj nikogo dopóki go nie poznasz!
Kolejna wspaniała bajka :)

Kolejna wspaniała bajka :)

Niby książka dla dzieci, ale ma taki morał, że każdemu dorosłemu powinien dać do myślenia.
Ilustracje świetne.

Ilustracje świetne.

"(...) dla dzieci w każdym wieku - nawet tych dorosłych". Słowa "nawet tych dorosłych" osobiście pogrubiłabym i napisała wielką czcionką. Moim skromnym zdaniem książkę powinny przeczytać przede wszystkim te duże "dzieci". To dorośli ludzie często, pomimo tego posiadają dowód w portfelu i generalnie- według prawa- nazywa się ich ludźmi właśnie dorosłymi, zachowują się jak dzieci. Ich zachowanie jest tak infantylne, że pozostawia wiele do życzenia.
Ile to razy, widząc fragment jakiejś sceny, słysząc część pewnej rozmowy, dorobiliśmy swoją "ideologię" do reszty, a później rozpuściliśmy własną wersję wydarzeń wśród znajomych, którzy powielili dokładnie ten sam schemat. W końcu okazało się, że wyciągnęliśmy zbyt daleko idące wnioski i że nasza wersja mija się z prawdą. Staramy się naprawić zaistniałą sytuację, lecz okazuje się, że nie każdy błąd można naprawić. Wypowiedzianych słów nie możemy cofnąć. „Pstryknięcie” palcem w celu powrócenia do dawnego stanu rzeczy po prostu nie działa.
Madonna w sposób bardzo obrazowy opisuje podobną sytuację, idealnie pokazując, jakie są konsekwencje używania zbyt wybujałej wyobraźni.
Proszę wierzyć mi na słowo, że książka (książeczka, chciałoby się rzec) licząca zaledwie 28 stron może zmienić nas samych o sto osiemdziesiąt stopni i pomóc nam zrozumieć, że słowo czasem rani bardziej, niż cios.
Nie bój się więc po nią sięgnąć.
"I pamiętaj, jaką siłę mają słowa".

• Dla dzieci
  • . 07/10 Dobre