Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego

Okładka książki Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego Adolfo Bioy Casares, Jorge Luis Borges
Okładka książki Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego
Adolfo Bioy CasaresJorge Luis Borges Wydawnictwo: Universitas Seria: Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej literatura piękna
Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej
Crónicas de Bustos Domecq
Universitas
2016-10-27
2016-10-27
Andrzej Sobol-Jurczykowski, Jerzy Kühn
literatura argentyńska

Okładka książki Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, Joseph Payne Brennan, Donald R. Burleson, Peter Cannon, Hugh B. Cave, Searight Franklyn, Neil Gaiman, Randall Garrett, John Glasby, Edmond Hamilton, S.T. Joshi, David V. Kaufman, Gustav Meyrink, Earl Pierce, Searight F. Richard
Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, ...
Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...

Kronika dwóch ironistów

1956 14 299

Kroniki Bustosa - przelatują przez palce jak piasek i w zasadzie nie zostaje po nich nic ;
Sześć zagadek - to majstersztyk kryminału (kto by się tego spodziewał po tych dwóch szamanach ?! :-).
Zagadki, których rozwikłania podejmuje się tytułowy Don Isidro Parodi... nie ruszając się z celi (co za koncept! Detektyw jest więźniem!) są mistrzowskie. I zaiste, nie do rozwiązania! Ale warto podjąć wyzwanie!

Oba zbiorki Borgesa i Bioy Casaresa to wyrafinowana gra literacka, lekka i zwiewna, gwarantująca czytelniczą satysfakcję i spory ubaw. Znakomity duet bierze na cel ludzkie zadęcie oraz grę pozorów i rozprawia się z nimi przy pomocy erudycji, ironii, a także języka o szczególnie bogatej ornamentyce, świetnie oddanego przez tłumaczy. Teraz już wiem, skąd Lem czerpał inspirację do napisania „Doskonałej próżni”, choć ta ostatnia wydaje się nieco cięższa od argentyńskiego pierwowzoru (co nie znaczy wcale, że mniej dowcipna).

• Literatura argentyńska
  • Mam
  • Biblioteczka domowa
  • Literatura ameryki łacińskiej
  • Autorzy: Jorge Luis Borges

Dodaj cytat z książki Kroniki Bustosa Domecqa. Sześć zagadek dla don Isidra Parodiego