Język rosyjski na skraju załamania nerwowego

Okładka książki Język rosyjski na skraju załamania nerwowego Maksim Krongauz
Okładka książki Język rosyjski na skraju załamania nerwowego
Maksim Krongauz Wydawnictwo: ACT Москва językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Русский язык на грани нервного срыва. 3D
ACT Москва
2015-01-01
2015-01-01
rosyjski
rosyjski

Książka o języku rosyjskim napisana przez popularnego lingwistę rosyjskiego (takiego naszego Miodka/Bralczyka). Zbiór kilkudziesięciu felietonów na rozmaite tematy językowe. Dominuje analiza nowych słów i nowych znaczeń starych słów. Autor sięga również do zmian w kulturze rosyjskiej w ostatnich dziesięcioleciach, często porównuje język z "minionej epoki" z obecnym.

Mamy tutaj również bardzo ciekawe myśli odnośnie przemian w kulturze po epoce pierestrojki. Oto krótki cytat: "Po pieriestrojce przeżyliśmy co najmniej trzy fale słowotwórcze: bandycką, profesjonalną i fazę "glamour", a w rzeczywistości przeszliśmy przez trzy okresy, można powiedzieć, mody. Mody te możemy lepiej zrozumieć przez język. O tych okresach można filozofować bez końca, można kręcić filmy albo pisać powieści, ale można też po prostu wypowiedzieć te właśnie słowa a natychmiast przed nami stanie cała epoka. To też filozofia, ale filozofia języka. Nie ma co sie na język obrażać, skoro u nas takie życie."

Ciekawym wątkiem jest też analiza literatury kobiecej. Pojawia sie nawet nazwisko Joanny Chmielewskiej jako wiodącej pisarki "ironicznego kryminału".

Gorąco polecam, czyta się świetnie. Dobra rozrywka, trening językowy i możliwość pogłębienia wiedzy o kulturze nowoczesnej Rosji.

Mamy...

• Rosja, historia, literatura

Dodaj cytat z książki Język rosyjski na skraju załamania nerwowego