Użytek ekologiczny Strzeszyn. Przewodnik przyrodniczy dla zaawansowanych

Okładka książki Użytek ekologiczny Strzeszyn. Przewodnik przyrodniczy dla zaawansowanych Władysław Danielewicz, Mirosław Dziurla, Zenon Pilarek, Leszek Stasik
Władysław DanielewiczMirosław Dziurla Wydawnictwo: Urząd Miasta Poznania flora i fauna
44 str. 44 min.
flora i fauna
Użytek ekologiczny Strzeszyn. Przewodnik przyrodniczy dla zaawansowanych
Urząd Miasta Poznania
2010-01-01
2010-01-01
44 min.

Okładka książki Użytek ekologiczny Strzeszyn. Szlakiem przygód Pajączka i Kalinki Zenon Pilarek, Leszek Stasik, Magdalena Stasik, Dorota Wrońska-Pilarek
Użytek ekologi... Zenon Pilarek, Lesz...
Okładka książki Użytek ekologiczny "Bogdanka". Szlakiem przygód Pajączka i Listka Olchowego Mirosław Dziurla, Zenon Pilarek, Leszek Stasik, Magdalena Stasik, Dorota Wrońska-Pilarek
Użytek ekologi... Mirosław Dziurla, Z...

Osoba, która chcę poznać bliżej użytek ekologiczny "Strzeszyn" (znajdujący się w Poznaniu) od strony botanicznej powinna do tej książki zajrzeć. Książka zawiera wiele zdjęć i do niej dołączona jest mapa turystyczna wydrukowana na wodoodpornym papierze. Trasa opisana w książce zawiera siedem przystanków, z którymi można razem z tą książką dokładnie w terenie się zaznajomić.
Książka rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia. Po nim podane są rozmaite botaniczne wiadomości wstępne przede wszystkim o: 1) istocie zbiorowisk leśnych i zaroślowych oraz metodzie ich opisywania i klasyfikacji, 2) podziale zbiorowisk roślinnych z punktu widzenia roli człowieka w ich powstawaniu i przeobrażaniu. Następnie przewodnik opisuje kolejno siedem przystanków, których poznanie z tą książką staje się pouczającą i interesującą przygodą przyrodniczą. Przystanki omawiają kolejno: zbiorowisko zaroślowe z szakłakiem pospolitym, lasy z drzewostanem olszy czarnej, las z wtórnym drzewostanem na siedlisku grądu, las ze sztucznie wprowadzonym drzewostanem grądowym, kultury leśne z brzozą, zarośla łozowe, las z drzewostanem dębowym na siedlisku grądu.
Znakomity przewodnik. Poziom wysoki, rzetelny i kompetentny, dobrze napisany, o dużej wartości. Głównie polecam go osobom, które są zainteresowane botaniką (szczególnie geobotaniką i fitosocjologią),ale dla wszystkich odwiedzających ten użytek ekologiczny będzie przydatny.

Dodaj cytat z książki Użytek ekologiczny Strzeszyn. Przewodnik przyrodniczy dla zaawansowanych