"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Okładka książki "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Włodzimierz Bolecki
Okładka książki "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
Włodzimierz Bolecki Wydawnictwo: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Seria: Biblioteka Analiz Literackich językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Biblioteka Analiz Literackich
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne
1994-01-01
1994-01-01
8302053686

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki ARCANA nr 151-152 Andrzej Bobkowski, Włodzimierz Bolecki, Józef Czapski, Ryszard Legutko, Piotr Prachnio, Maciej Urbanowski, Marek Zagańczyk
ARCANA nr 151-152 Andrzej Bobkowski, ...
Okładka książki Dzieła zebrane tom 11. Rozmowy w Dragonei. Rozmowy w Neapolu Włodzimierz Bolecki, Gustaw Herling-Grudziński
Dzieła zebrane... Włodzimierz Bolecki...

nie Dostojewski, ale unikalna wizja świata, który nieubłaganie dobiega końca, życia, które nie jest potrzebne. Nie można a trzeba, nie może nie wzruszać, więc wzrusza

Bardzo poruszająca książka, pozwalająca inaczej spojrzeć na własne życie. Jedna z tych lektur szkolnych, które na pewno warto przeczytać w całości.

Autor książki zajmuje się analizą gatunkową "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jednak nie jest to bezduszny teorytyczno-literacki wywód.
Poznajemy historię obozów koncentracyjnych, spoób ujęcia tematu u Tadeusza Borowskiego i Gustawa Herlinga- Grudzińskiego. Książkę zamyka kilka artykułów innych autorów na temat dzieła Grudzińskiego.
Książka niewielkich rozmiarów, ale napisane bardzo małym drukiem, dlatego czytanie nie jest łatwe.
Polecam szczególnie nauczycielom oraz osobom zainteresowanym tematem

Książka niewielkich...

Tylko człowiek jest w stanie uczynić drugiemu człowiekowi piekło na ziemi.

Tylko człowiek jest w stanie uczynić drugiemu człowiekowi piekło na ziemi.

Smutno-szokująco-pasjonujące

Smutno-szokująco-pasjonujące

Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach. Jak lepiej, niż przez ten cytat z tej książki można opisać trudy wojny? Jak dosadniej ująć czyny, do których posuwali się negatywni bohaterowie tej książki. Nie wiem, ale czytając tę pozycję przypomina mi się amerykański eksperyment w którym naukowcy sprawdzali, czy zwykły człowiek może wyłączyć moralność i stać się katem. Od upadku dzieli nas niewiele, dzisiaj łatwo jest moralizować i oceniać inne czasy, bo gdy mamy pełną lodówkę i nie musimy walczyć o przetrwanie. Obyśmy nigdy już nie musieli...

inkaa2000 | 2015-04-22
",,Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego to świat łagrów, okrucieństwa i terroru, a ,,Inny świat" Włodzimierza Boleckiego to dogłębna analiza biograficzno-historycznoliteracka. Szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś więcej niż takiej trochę spłyconej, potraktowanej wyrywkowo biografii Grudzińskiego z jego najwybitniejszym dziełem w tle."
Ano właśnie, chyba część z piszących tu skomentowała dzieło Grudzińskiego, a nie Boleckiego.

Dzieła Boleckiego nie znam i nie daję gwiazdek.

Z recenzji http://rcin.org.pl/Content/63523/WA248_80490_P-I-30_morawiec-inny_o.pdf

"Interesujące wydają się choćby zbieżności (może przypadkowe) między "Innym Światem" (pierwodruk prasowy większości rozdziałów: 1949-1950, edycja książkowa w języku polskim: 1953) a konsekwentnie przemilczaną przez Herlinga (zaledwie wzmiankowaną przez Boleckiego) świetną "Książką o Kołymie" A. Krakowieckiego ([London] 1950). Trudno przypuszczać, aby londyńczyk Herling nie znał tego utworu, opublikowanego w Londynie w r. 1950 (ukończonego tamże, 3 lata wcześniej). W każdym razie w perspektywie wspomnień Krakowieckiego podkreślana przez monografistę wyjątkowość "Innego Świata" wydaje się... mniej wyjątkowa, w tym sensie, że tekst Grudzińskiego nie jest jedynym polskim dziełem łagrowym wartym szczególnej uwagi, zarówno w aspekcie dokumentarnym, intelektualnym, jak i literackim. I jeszcze jedna dygresja. W rozmowie z Boleckim Herling wspomina, że Szałamow nazwał sowieckie łagry "białymi krematoriami" (s. 327). Otóż określenie "białe krematorium" stanowi tytuł drugiej części "Książki o Kołymie". Nb. może to Krakowieckiemu (ibidem, s. 248) należy się prekursorstwo (i to w skali światowej) nie tylko w zestawieniu, ale i w zrównaniu ze sobą brunatnego i czerwonego totalitaryzmu: "Oświęcim - Kołyma! Dwa konary ludzkiej tragedii" (...) O znanych na całym świecie Sołżenicynie i Szałamowie Herling wspominał bardzo często. Dlaczego milczał o Krakowieckim?"

inkaa2000 | 2015-04-22
Ano właśnie,...

Lektura na całe życie. Mistycznym przeżyciem było dotarcie do przesłania, w którym całkowicie się odnajduję. Coś niesamowitego.

Książka wywołująca niesamowite przeżycia, każdy powinien się z nią zapoznać!

Książka wywołująca niesamowite przeżycia, każdy powinien się z nią zapoznać!

Kolejna książka, po opowiadaniach Borowskiego, w której zetknęłam się z przerażającym światem ludzi upodlonych, zezwierzęconych. Bardzo dobrze opisuje realia łagrów, jednak Archipelag Gułag moim zdaniem lepszy.
Zgadzam się z tezą, iż ludzie są ludzcy tylko w ludzkich warunkach.

Zgadzam się z tezą, iż ludzie są ludzcy tylko w ludzkich warunkach.

• Lektury
  • Do kupienia