Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy

Okładka książki Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy Leszek Dyja, Dawid Piątkowski
Okładka książki Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy
Leszek DyjaDawid Piątkowski Wydawnictwo: FTC sport
sport
FTC
2016-01-01
2016-01-01
trening obwodowy trening motoryczny mentalność trening piłkarski

Książkę oceniam bardzo źle. Niski poziom merytoryczny, przeważa motywacyjna treść odnosząca się do każdego z tematów - musisz trenować więcej, jeść lepiej, nie dać się złamać itd. itd. Zestawy ćwiczeń ograniczają się do atlasu z zdjęciami. Największą zaletą jest jakość wydania.

Książka mimo ze ładnie wydana to po prostu słaba. Pomijam już to, że książka od połowy zawiera najzwyklejszy atlas ćwiczeń i to opisanych bardzo pobieżnie. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o przygotowaniu motorycznym to nie polecam. Wiele jest tutaj typowo kołczingowych treści a zbyt mało merytoryki. Pozycja ma przekonać piłkarzy i trenerów, że trenują źle i za mało. No i owszem tego się dowiedzą ale jak mają trenować to zdecydowanie się z tej książki nie nauczą.
Poza wspomnianymi wcześniej ogólnikami, wartych zapamiętania i odnotowanie było może parę zdań. Parę zdań za ponad 80 złotych to nie jest dobry interes.

Książka wpisująca się bardziej w nurt popularny niż naukowy. Prosty język idzie w parze z dość ogólnymi informacjami dotyczącymi wielu zagadnień. Jest kilka stron o diecie, po ok. 8-10 dotyczących różnych zdolności motorycznych (szybkości, siły, wytrzymałości) i sporo ogólnych wskazówek związanych z treningami czy prowadzeniem zdrowego stylu życia.

Pół książki zajmuje atlas ćwiczeń opierający się głównie na zdjęciach i bardzo skąpych opisach. Podano tylko sposób wykonywania ruchu, a na obrazku zaznaczono z grubsza grupy mięśniowe, na które ćwiczenia oddziałują.

Niestety brakuje bardziej naukowego podejścia związanego z teorią czy planowaniem treningu. Dlatego tytuł "Profesjonalne przygotowanie..." może być nieco mylące, jeśli ktoś poszukuje pozycji ambitniejszej od ogólników i ciekawostek. Dużo lepiej wypada na tym tle chociażby klasyczna pozycja "Periodyzacja - teoria i metodyka treningu".

Wg mnie książka może się sprawdzić jako rozpoczęcie przygody i zdobycie podstawowych wiadomości zwłaszcza u młodych sportowców. Jednak osób poszukujących bardziej szczegółowej wiedzy raczej nie zadowoli.

Pół książki zajmuje...

Książka świetnie wydana, twarda oprawa, papier kredowy, super zobrazowany atlas ćwiczeń, ale co do treści merytorycznej mam pewne zastrzeżenia. Część dotycząca przygotowania mentalnego taka sobie, o ile ćwiczenia fajnie pokazane, to jednak przydałoby się więcej informacji dla trenujących jak układać programy treningowe z tych ćwiczeń, takich wskazówek jest jednak niewiele.

• Piłka nożna
  • Mental
  • Motoryka
  • 2016
  • Rozwój osobisty
  • Sport

Dodaj cytat z książki Profesjonalne przygotowanie motoryczne i mentalne piłkarzy