Niezwyciężony

Okładka książki Niezwyciężony Jack Campbell
Okładka książki Niezwyciężony
Jack Campbell Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Przestrzeń zewnętrzna / Beyond the Frontier (tom 2) Seria: Zaginiona flota fantasy, science fiction
Przestrzeń zewnętrzna / Beyond the Frontier (tom 2)
Zaginiona flota
Beyond the Frontier: Invincible
Fabryka Słów
2016-11-25
2016-11-25
2012-05-01
9788379641987
Robert J. Szmidt

Historia płynie dalej a z nią wciąż Taniowanie i krinżowi Obcy, czytam już tylko zeby czytać i dziwi mnie ta ocena 7.5, przecież to między bardzo dobrą a rewelacyjną pozycją. Plusem jest szybkość czytania :)

Przyjemna seria sci-fi, dużo akcji. Walki flot ciekawie pomyślane. Wątek miłosny sztuczny i nieporadny, wrzucony trochę na siłę.

Zaczynam być znudzony cyklem o zaginionej flocie. Zbyt wiele przekombinowanej polityki w tej przestrzeni kosmosu. Pokibicuję jeszcze trochę Black Jackowi w kolejnych tomach, ale czynię to z coraz mniejszą ochotą.

Jack Campbell udowadnia, że potrafi jeszcze lepiej i jeszcze więcej. Drugim tom „Przestrzeni Zewnętrznej” wchodzi na kolejny poziom rozwijając wszystkie atuty swojego poprzednika. „Niezwyciężony” to przykład świetnej, porywającej literatury militarnej fantastyki naukowej.

Admirał Jack Black zostaje głównodowodzącym Pierwszej Floty, której nową misją jest zbadanie zewnętrznych przestrzeni opanowanych przez obcą rasę Enigmów. Jego zadaniem jest pozyskanie informacji o liczebności floty oraz granicach ich terytorium. Okazuje się, że Enigmowie nie są jedyną obcą rasą w okolicy. Jack Black musi stawić czoła kolejnym wyzwaniom i być może nowym wrogom ludzkości.

Mniej polityki, więcej akcji. Tym zdaniem można perfekcyjnie określić drugim tom cyklu „Przestrzeń Zewnętrzna”. Jeżeli „Dreadnaught” był według kogoś zbyt mocno przegadany, „Niezwyciężony” nadrabia na tym polu z nawiązką. Oczywiście wątki polityczne są wciąż obecne i mają mocny wpływ na fabułę, jednakże ich ilość względem pierwszego tomu została znacznie zredukowana na rzecz rozwoju akcji w przestrzeni. Autor skupia się na eksploracji kosmosu, jednakże wciąż pozostając w schematach militarnej space opery. Mimo spotkania przez przedstawicieli ludzkości kolejnych, nieznanych wcześniej ras obcych, nie mamy do czynienia z fantastyką rodem z uniwersum Star Treka. Wątek eksploracji jest bardzo uproszczony, co może trochę rzutować in minus, jednakże jest to efektem przeniesienia priorytetu fabuły na element militarny. Autor kolejny raz udowadnia swoje niesamowite przygotowanie taktyczne i strategiczne, zarówno w skali makro (bitwy między statkami w przestrzeni kosmicznej) jak i mikro (desant i abordaż obcego statku). Dodatkowo skupienie się na problemach zaopatrzenia, uszkodzeniach statków, i niezbędnych napraw sprawia wrażenie bardzo realistycznej historii.

Fabuła „Niezwyciężonego” jest prosta i nawet odrobinę schematyczna, ale w żadnym wypadku nie jest to coś złego. Przyjemny styl i łatwo przyswajalna narracja sprawia, że czyta się go niesamowicie przyjemnie i szybko. Drugi tom sagi jest zdecydowanie godny polecenia i dostarcza wszystkiego, czego oczekuje od niego czytelnik militarnego science-fiction.

Admirał Jack Black zostaje głównodowodzącym Pierwszej...

Niestety z każdym tomem jest coraz gorzej. Treść staje się naiwna i rozwleczona, postaci są płaskie niczym dobrze oheblowana deska, a dobre pomysły się ewidentnie kończą. Powoli zaczynam się zastanawiać, czy chce mi się ten cykl czytać.

Moje klimaty :) Polecam całą serię, choć "Przestrzeń zewnętrzna" jest niestety gorsza od "Zaginionej Floty".

Kolejna bardzo wciągająca opowieść, Black Jack znowu musi pokazać, że potrafi stanąć na przeciw przeznaczeniu. Książka jest napisana lekko, czyta się szybko, coś na odstresowanie. Polecam

Co ciekawego może wydarzyć się w ósmym tomie cyklu military SF? Jak się okazuje bardzo dużo. Jest ciekawie, dużo się dzieje, mamy bitwy, mamy obcych, mamy dużo wesołych akronimów. Słowem: Jest super! "Niezwyciężony" zdecydowanie trzyma poziom poprzednich części cyklu. Czyta się go lekko i z przyjemnością.
Jeśli przeczytałeś poprzednich siedem tomów bez wahania łap za ósmy!
Jeśli nie przeczytałeś poprzednich siedmiu tomów "Zaginionej Floty" - uprzejmie informuję, że powinieneś zacząć od "Nieulękłego". WARTO :).

Jeśli przeczytałeś poprzednich siedem tomów bez wahania łap za...

Bardzo dobra kontynuacja poprzednich książek! polecam!

Bardzo dobra kontynuacja poprzednich książek! polecam!

Tak jak zaginiona flota. Pierwsze części naprawdę fajnie i sprawnie napisane.

Nic nachalnego, wszystko skupione na fabule.
Czytam Currie i to jest naprawdę inna ręką.

Tak jak zaginiona flota. Pierwsze części naprawdę fajnie i sprawnie napisane.

Nic nachalnego, wszystko skupione na fabule.
Czytam Currie i to jest naprawdę inna ręką.

• Science Fiction
  • Sci-Fi