Wojna sześciodniowa 1967

Okładka książki Wojna sześciodniowa 1967 Krzysztof Kubiak, Łukasz Mamert Nadolski
Okładka książki Wojna sześciodniowa 1967
Krzysztof KubiakŁukasz Mamert Nadolski Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
historia
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Historia wojsk pancernych Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło
Historia wojsk... Krzysztof Kubiak, Ł...
Okładka książki Bezpieczeństwo publiczne Mirosław Banasik, Tomasz W. Grabowski, Paweł Grzywna, Krystyna Iglicka, Artur Jasiński, Barbara Kaczmarczyk, Mariusz A. Kamiński, Kazimierz Kraj, Krzysztof Kubiak, Miron Lakomy, Marek Leszczyński, Karolina Lis, Piotr Mickiewicz, Andrzej Misiuk, Piotr Musiewicz, Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Marcin Rojszczak, Jan Swół, Jerzy Trocha, Sebastian Wojciechowski, Helena Wyligała
Bezpieczeństwo... Mirosław Banasik, T...
Okładka książki Państwo średnie – Polska. Studia i szkice. t. 1 Krzysztof Kubiak, Łukasz Przybyło, Juliusz S. Tym
Państwo średni... Krzysztof Kubiak, Ł...

Książka niezwykle szczegółowa (informacje o której godzinie pilot x wyleciał z lotniska),średnio zredagowana, zawierająca dużo powtórzeń, jeśli ktoś szuka kroniki to ok, ale jeśli ktoś chce poczytać skondensowane informacje, w przyjemnej formie to odradzam.

Bardzo dobra książka opisująca całość działań zbrojnych podczas wojny sześciodniowej.
Opracowanie dzieli się na kilka części. W pierwszej z nich czytamy o działaniach lądowych z pozycji Izraela i państw biorących udział w konflikcie. Każdy z rozdziałów ma podsumowanie dotyczące obu walczących stron i bardzo dokładne mapy.
Moim zdaniem przydałoby się ich jeszcze trochę. Język jest wartki, trzymający w napięciu - bardzo dobrze się to czyta.
Druga część to opis działań w powietrzu. Tu jest nieco gorzej. Forma w jakiej został napisany ten rozdział, czasami nie pasowała do tego, co chciał przekazać autor. Składa się ona z krótkich notatek w przedziale godzinowym.
Zaczynamy: o 3:00 wiadomością że generał brygady idzie pustymi ulicami do centrum dowodzenia.
Pytam - po co komu taka informacja bez szerszego kontekstu ? Inne informacje, że dowódca o 3:30 obudził się i szybko ubrał i pojechał do swego dywizjonu - są również interesujące tak jak pogoda o tej godzinie.
Czasami o 10:16 dowiemy się, że formacja składała się z 4 samolotów a 13:28 przez kogo były pilotowane inne samoloty. Takie przedstawianie faktów mnie osobiście drażniło i zniechęcało do czytania.
Część pisana na podstawie dzienników i wspomnień dzięki kumulacji takich bezowocnych faktów mocno nudził. Lepiej byłoby przeprowadzić syntezę operacji i po prostu ją opisać? Najsłabszą część książki mamy za nami.
Dalej jest już tylko lepiej. Pozbawiony mitów "incydent liberty" jest bardzo ciekawy jak i reszta działań na morzu.
Obfite są załączniki w których oprócz standardowych tabel znajdziemy dwa solidne opracowania: "Jemeńska dekada wojen" i drugi opisujący udział udział pakistańskich instruktorów lotnictwa w wojnie. Brawo takie załączniki to ja lubię.
Ostatnią wadą jest czcionka przypisów. Osoby ze słabszym wzrokiem bez lupy ani rusz. Ja nie mam denek od słoików na nosie (jeszcze :-) a miałem kłopoty.
Podsumowując bardzo dobra pozycja, kolejna z tego wydawnictwa. Ciekawa i warta przeczytania.

Moim zdaniem przydałoby się ich jeszcze trochę....

• Wojskowość
  • Filozofia i Polityka