Sześć grobów do Monachium

2009-01-01
2009-01-01
Elżbieta Zychowicz
Mario Puzo II wojna światowa Monachium zemsta faszyści Europa

Wielki Puzo w swoim prime.

Wielki Puzo w swoim prime.

Bardzo krótka i przeciętna książka Maria Puzo. Jest II wojna światowa, naziści, przemoc i przede wszystkim zemsta za wyrządzone krzywdy.

Krótka książka o zemście i polityce. Nic specjalnego.

Krótka książka o zemście i polityce. Nic specjalnego.

Miałam wysokie oczekiwania, a była strasznie nudna. Kompletnie nie w moim stylu. Widać, że książka była napisana przez mężczyznę, chociażby po relacji Rogana i Rosalie. Nie polubiłam się z autorem i raczej nigdy więcej nie sięgnę po jego książkę.

Nie znam dokładnej genezy powstania tej powieści, ale nie dziwie się, że została wydana pod pseudonimem. Zwłaszcza, że po opublikowaniu jakże znakomitej "Dziesiątej Alei".

Nic tutaj nie ma sensu. Bohater ma nadprzyrodzone zdolności, dzieją się wokół niego wydarzenia, które normalnie się nie wydarzają. Historia - zarówno retrospekcja, jak i właściwa opowieść - jest nieprawdopodobna na tyle, że nie można wczuć się w klimat, jeśli jakikolwiek w ogóle jest wyczuwalny.

Podnoszone tutaj przez niektórych rozważania i rozterki moralne dotyczące zemsty i miłości, być może rozgrywają się w zadowolonych z wątłości tego dzieła i mających w perspektywie dodanie kolejnej lichej pozycji na półkę przeczytanych umysłach czytelników, lecz w samej powieści nie istnieją.

Nie istnieją, gdyż nie istnieje żaden opis bohaterów. Nie istnieje pogłębienie ich odczuć wobec okrucieństw, którymi zostali dotknięci. A potencjał na to naprawdę był bardzo duży.

Fabuła ma swój sens, ale nie jest ani pomysłowa, ani porywająca. Wątki opisane są pobieżnie. Czas i miejsce akcji zmieniają się tu nawet bez zmiany akapitu.

Język jest na dobrym poziomie, choć zabrakło tu jakiejś symboliki, którą można było znaleźć w poprzednich dziełach.

Zdecydowanie nie polecam. Nic ta książka nie wniesie do waszego życia.

Bardzo dobra książka o zemście oraz budowaniu relacji damsko-męskiej. Jeden minus - zdecydowanie za krótka.

„Sześć grobów do Monachium” to ciekawa powieść skupiająca się nad postacią amerykańskiego żołnierza Mika Rogana, który podczas II wojny światowej zostaje złapany przez nazistów. W monachijskim Pałacu Sprawiedliwości jest torturowany i okrutnie przesłuchiwany. Doprowadzony do granicy śmierci zdradza on plany Aliantów – zostaje wtedy skazany na śmierć. Mike jednak nie ginie od strzału w tył głowy – może ma niebotyczne szczęście bądź strzelec wykonuje to niechlujnie. Po wojnie jedynie gniew i nienawiść trzymają Mike przy życiu. Już jako właściciel firmy informatycznej zaczyna on polować na osoby, które go okrutnie przesłuchiwały. Będzie więc podróżował po powojennych Niemczech, Węgrach i po Włoszech aby odnaleźć wszystkich swoich prześladowców i wymierzyć im sprawiedliwość. Będzie mu pomagać niemiecka prostytutka o tajemniczej i tragicznej historii.
Jest to powieść Mario Puzo – autora niezapomnianego „Ojca Chrzesnego”. „Sześć grobów do Monachium” to mroczny i niezwykle plastyczny thriller. Autor przedstawia zagmatwane losy postaci podczas II wojny światowej jak i po niej. Zadaje też pytania co człowiek może zrobić dla swojej ojczyzny a także jak daleko może się posunąć w wymierzaniu sprawiedliwości.

Książka do przeczytania w jeden dzień. Bardzo ciekawa fabuła, budząca wewnętrzne rozterki na temat sensu zemsty oraz przebaczenia.
Wątek miłosny czyni książkę jeszcze bardziej interesującą.
Czas spędzony z lekturą oceniam jako bardzo udany.

Wątek miłosny czyni książkę jeszcze bardziej interesującą.
Czas spędzony z lekturą oceniam jako bardzo udany.

Zdecydowanie bardziej preferuje Mario Puzo w klimacie mafii. Powojenna fabuła tez bardzo dobrze się czyta, ale w moim guście górują sycylijskie dialekty i nie łamanie zasady omerta.
Lekturze krótka i z ciekawą fabułą. Polecam.

Lekturze krótka i z ciekawą fabułą. Polecam.

Thriller z akcją osadzoną w powojennej Europie. Nie jest to Ojciec chrzestny, ale wciąga i buduje napięcie. Ciekawe postaci i barwne tło historyczne.

• Mario Puzo