Każdy przyniósł, co miał najlepszego

Okładka książki Każdy przyniósł, co miał najlepszego
Mieczysław Abramowicz Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Świadectwa literatura piękna
literatura piękna
Świadectwa
słowo/obraz terytoria
2006-01-01
2006-01-01
Żydzi Gdańsk historia nowele XX wiek II wojna światowa wojna okupacja
Inne

Okładka książki Gdańsk według Güntera Grassa Mieczysław Abramowicz, Günter Grass
Ocena 7,5
Gdańsk według ... Mieczysław Abramowi...
Okładka książki Uprawa kaktusów Mieczysław Abramowicz, Stanisław Hinz
Ocena 6,7
Uprawa kaktusów Mieczysław Abramowi...

więcej Więcej

"Historie, które opowiadam, są prawdziwe. Niezależnie od tego, czy zdarzyły się, czy nie." (s. 4). Nie warto zastanawiać się, które z tych opowiadań jest zapisem rzeczywistych wydarzeń, ani który z dokumentów (bo i takie się tu trafiają) miałby zyskać większą moc niż cudem zachowana fotografia. Liczy się tylko historia, za każdym razem poruszająca.

"Idzie człowiek na...

Książka opowiadająca o losach gdańskich (głównie) Żydów na przestrzeni blisko stu lat wzbudza zainteresowanie czytelnika już od słów umieszczonych na frontyspisie: Historie, które opowiadam, są prawdziwe. Niezależnie od tego, czy zdarzyły się, czy nie. I rzeczywiście, czytając pierwsze opowiadania można się zastanawiać, gdzie kończy się dokument, a zaczyna wyobraźnia...

Zbiór opowiadań Mieczysław Abramowicza to książka wybitna.
Ogromne wrażenie robią treść i forma, a także język - kunsztowny, dopasowany idealnie do opisywanych zdarzeń.

Utwory zawarte w tym tomie w dużej mierze oparte są na autentycznych wydarzeniach.
Skupiają się one na pierwszej połowie XX wieku, przede wszystkim na okresie drugiej wojny światowej, ale są i takie...

• II wojna światowa
  • Nagroda Literacka Gdynia
  • Polska
  • Proza najnowsza
  • #literatura wszelka

Dodaj cytat z książki Każdy przyniósł, co miał najlepszego