Erotica alla polacca. Nowele dramatyczne

Bartosz Żurawiecki Wydawnictwo: Sic! literatura piękna
Sic!
2005-01-01
2005-01-01

Okładka książki Replika #102 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #102 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #101 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #101 Mariusz Kurc, Krzys...

Cięte pióro Bartosza Żurawieckiego znamy z niezliczonych recenzji filmowych oraz z powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota. Romans pasywny". Wydawnictwo Sic! w niecały rok od „Trzech panów..." serwuje trzy nowele dramatyczne Żurawieckiego pod zbiorczym tytułem „Erotica alla polacca". „Najsłabsze ogniwo" ukazuje przewrotne koleje losu geja-dresiarza, w „Sekstecie" sześciu panów różnych zawodów ugania się za siódmym, natomiast „Przepołowienie" to portret starzejącego się homoseksualnego Jana, który pełnię katolickiego „szczęścia" realizuje w oryginalnym trójkącie z Anną i Gregiem. Nikt nie jest oszczędzony, próżno tu szukać tzw. sympatycznych gejów i bardzo dobrze. Ironiczny jad leje się z każdej strony, pełno jest bon-tonów i błyskotliwych skojarzeń. Żurawiecki zamiast „pogłębionej analizy psychologicznej", zamiast bohaterów "z krwi i kości", przedstawia dramaty smutno miotających się postaci, dla których nie ma litości. Czyta się to doskonałe, z perwersyjną przyjemnością, towarzyszącą zwykle wsadzaniu kija w mrowisko.

(Mariusz Kurc, nr 0)

O sprawach seksu Polacy lubią się wypowiadać, o wiele częściej, jeśli to dotyczy innych, niż o nich samych. Może to kompleksy z okresy poprzedniego systemu, gdzie sfera ta była skutecznie tłamszona i tabuizowana, przynajmniej w tym zewnętrznym oficjalnym wymiarze, podczas gdy od środka częstokroć była na piedestale. I z jednej strony mieliśmy kipiąca erotyzmem i zmysłowością Kalinę Jędrusik, której każde pojawienia się na ekranie wzbudzało błysk w oczach mężczyzn, a z drugiej strony, mimo swej zasłużonej roli ikony bogini polskiego seksu, zwłaszcza ekipa czasów Gomułki mocno ją chowała pod pruderyjnymi zasadami moralności socjalistycznej, która nie pozwalała na spontaniczny wybuch nadmiaru przyjemności, bo ta mogłaby skutecznie odrzucić ideowość systemu, w którym liczy się masa a nie jednostka, a zaspakajanie potrzeb dla siebie to przecież egoizm, a my mamy myśleć kolektywnie o efemerycznym dobru wspólnym. To oczywiście jednostkowy przykład i bardziej ze sfery naszych celebrytów, a przecie w tym czasie ludzie żyli i kochali się, mnożyli i budowali wzajemne relacje. Seks jako podstawowy i elementarzy wymai ludzkiej cielesności nie może być nigdy od niej oddzielany i odrzucany, tym bardziej, że jest jak wulkaniczna lawa, tłamszony wybucha z ogromną, często niszczycielską siłą. Taka teza towarzyszy wszystkim opowiadaniom autora, choć uwaga jego zwrócona zostaje na inne, ukrywane oblicze związków a mianowicie na doświadczenia w relacjach homoseksualnych. Jest to temat i przestrzeń ciągle w polskich realiach nie odkryta, o ile o relacjach damsko- męskich. mimo nawet systemowych ograniczeń, jakoś się mówiło i w rożnej formie się je prezentowało, o tyle ten temat zawsze był wstydliwy i zakamuflowany. W jakichkolwiek wzmiankach nie pojawiało się nic na ten temat, a osoby z taką proweniencja zepchnięte zostały na antypody życie codziennego, jeśli ktokolwiek zaś o kimkolwiek takim wiedział to od razu nadawał mu łatkę odmieńca, dziwaka, kogoś odstającego od normy a w przypadku stanowiska Kościoła, grzesznika. Oni jednak żyli i starali się prowadzić w miarę normalne życie. Szczątkowe informacje docierały na zewnątrz raczej jako ciekawostki podawane z ironicznym uśmiechem, że ktoś jest taki i z taką manierą wyższości, że coś się wie więcej na czyjś temat, i to coś takiego intymnie krepującego. Długo trwało, żeby ktoś oficjalnie zdecydował o przyznaniu się, że jest gejem, że mieszka ze swoim partnerem, to było trudne w liberalnej Ameryce czy na Zachodzie Europy, a co dopiero w Polsce. Pewne zmiany przyniosła zmiana systemu i większe otwarcie w sprawach obyczajowych, choć problemy tych osób i ich życie dalej pozostały takie same. Bo tu, jak mówi autor, nie chodzi o to, czy ktoś wie, czy nie, tylko o najzwyklejsze ludzkie relacje, a te są takie same i w tym samym wymiarze problematyczne niezależnie od tego, czy dotykają kobiet czy mężczyzn, hetero czy homo. Historie o niepopełnionych miłościach, o odrzuceniu, o zranieniu, o troskach, o zazdrości ale również i dzikich przyjemnościach to już bardziej odważne spojrzenie na nieznaną a przecież żywą formę wzajemnych kontaktów, które są obecne, choć i nieobecne w publicznym dyskursie i obrazowaniu. I pada pytanie bohaterów, kochamy się, i co w tym złego. Wiele pytań, wiele sugestii i w miarę obiektywny opis tego, co dzieje się za drzwiami naszych sypialni, wszędzie tam gdzie pulsuje miłość i jej cielesna siła, seks. Choćby przez ciekawość warto do tej książki zajrzeć.

• LGBT
  • LGBTQ