Jak świt poranka

Okładka książki Jak świt poranka Francine Rivers
Okładka książki Jak świt poranka
Francine Rivers Wydawnictwo: Bogulandia Cykl: Znamię lwa (tom 3) literatura piękna
Znamię lwa (tom 3)
A Sure as The Dawn
Bogulandia
2013-09-02
2013-09-02
Adam Szymanowski
chrześcijaństwo Rzym starożytność miłość

Ta seria zmienia życie, odmładza duszę i wlewa nadzieję. Wśród blisko pół tysiąca książek na moim koncie, te 3 wywarły na mnie największy wpływ. Wracam do nich systematycznie i zawsze znajduję coś nowego. Choć znam na pamięć, wciąż przyspiesza tętno, łamie serce by za chwilę je poskładać. Choć to chrześcijańska książka polecam każdemu, również niewierzącym lub innowiercom. To co kocham w niej najbardziej to poczucie, że przywraca mi niewinność i wrażliwość na drugiego człowieka. Sprawia że staję się lepsza.

Główni bohaterowie irytujący do granic możliwości.
Dwa pierwszwe tomy znacznie lepsze.

Główni bohaterowie irytujący do granic możliwości.
Dwa pierwszwe tomy znacznie lepsze.

Piękna książka.Fantastyczna.Goraco polecam❤️

Piękna książka.Fantastyczna.Goraco polecam❤️

Jak może być potężna wiarą. Wiara, która góry przenosi.

Jak może być potężna wiarą. Wiara, która góry przenosi.

Opowieść jest niesamowita. Przez cały czas wzbudza we mnie emocje. Dawno nie czytałam ( z wyjątkiem pierwszej i drugiej części tej trylogii) tak wstrząsającej mą dusze książki.

Genialna, nie narzuca się, nie można się oderwać! Każdy znajdzie coś dla siebie na pasjonującym tle historycznym ♥

"Tylko dzięki łasce Bożej jesteśmy zbawieni i dziedziczymy niebo,
nie zaś dzięki własnej prawości."

Książka, która umacnia wiarę. Wciągająca. Poruszająca.

"Tylko dzięki łasce Bożej jesteśmy zbawieni i dziedziczymy niebo,
nie zaś dzięki własnej prawości."

Książka, która umacnia wiarę. Wciągająca. Poruszająca.

Cudowna książka. Polecam wszystkie 3 tomy.

Cudowna książka. Polecam wszystkie 3 tomy.

Niestety ostatnia część trylogii 🙄 pierwsza połowa trochę mi się dłużyła ale potem jak wciągnęła to przy końcu " wypluło". 😁
Cudowna opowieść, pełna wiary, podażania drogą Chrystusa. Myślę, że nawet osoby niereligijne nie będą mogły się oderwać od opowieści, prawdy, które zawarte są w książce dla każdego człowieka, który ma serce i wgląd w siebie są ważne, ponieważ nauczanie Chrystusa oparte jest na miłości do siebie i bliźniego, pokazuje jak ważne jest wybaczenie, przynosi pokój w sercu.
Serdecznie polecam

,,Jak świt poranka” to ostatnia część trylogii ,,Znamię lwa”, która nie skupia się już na Markusie i Hadassie, ale za głównego bohatera obiera Atretesa, germańskiego wojownika, wziętego do niewoli i oddanego do szkoły gladiatorów. Atretes wdał się w romans z Julią, siostrą Markusa, który jednak skończył się, gdy dziewczyna nie chciała wyjść za niego za mąż. Gdy na świat przychodzi ich syn, Julia rozkazuje, by Hadassa porzuciła go na skale i skazała na śmierć. Hadassa zabiera jednak malca i oddaje na wychowanie młodej wdowie, Rispie, która niedawno straciła własne dziecko. Gdy Atretes dowiaduje się, że jego syn żyje, postanawia go odzyskać.

Francine Rivers jak zwykle stworzyła wzruszającą, emocjonującą opowieść o miłości Boga i człowieka, ale też o wybaczeniu, nadziei, sile i godności ludzkiej. Na uwagę zasługuje to, że nie mamy do czynienia z klasycznym romansem jak było w przypadku miłości Markusa i Hadassy. Rispa i Atretes zakochują się w sobie, ale ich więź zaczyna się od wspólnego opieki nad dzieckiem i próbie stworzenia mu rodziny. Sam Atretes jest chyba najbardziej skomplikowaną postacią Rivers, bo przez większą część fabuły nie jest chrześcijaninem i nawet po nawróceniu ciężko mu porzucić dawne nawyki. Jest to człowiek gwałtowny, zaborczy, brutalny, ale jednocześnie głęboko zraniony stratą miłości i ojczyzny. Ciekawe jest też to, że Rivers wyszła poza starożytny Rzym i w pewnym momencie przeniosła czytelnika do Germanii, prezentując bardziej dzikie, plemienne obyczaje.

Jednocześnie uważam, że ,,Jak świt poranka” to najsłabsza część sagi. Mam wrażenie, że w pewnych momentach, podobnie jak w ,,Rodowodzie Łaski”, czynnik boski zwyciężył nad ludzkim. Jestem osobą wierzącą i dla mnie takie treści w książkach nie są niczym złym czy dziwnym, ale w tym wypadku miałam wrażenie, że ta religijność przeważa nad fabułą czy logiką. Trzeba pokazać konieczność przebaczenia, więc bohaterowie wybaczają swojemu oprawcy, a on przechodzi przemianę, choć wcześniej nic nie wskazywało, by miał wyrzuty sumienia, jak zrobił to chociażby Sienkiewicz w ,,Quo Vadis”. Podobnie stało się z wątkiem miłosnym. Początkowo między Atretesem a Rispą jest chemia, chociaż mam wrażenie, że mężczyzna jest wobec niej zbyt brutalny. Jednak po ich ślubie znikają jakiekolwiek aluzje do ich relacji i więzi, do tego stopnia, że pod koniec zdziwiła mnie informacja o tym, że mają jakieś swoje dzieci(chyba nie było nawet słowa o tym, że w międzyczasie to dziecko się urodziło).

,,Jak świt poranka” to dość dobre, wzruszające zakończenie trylogii, jednak dla mnie czegoś w nim zabrakło.

,, – Gdziekolwiek jesteś, możesz zacząć od nowa.
- Ale nie wtedy, gdy ktoś przypomina ci na każdym kroku o twojej przeszłości albo czeka, kiedy znowu upadniesz.”

• Chrześcijańskie
  • Religia