Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku

Okładka książki Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku
Thích Nhất Hạnh Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Silence: The Power of Quiet In A World Full of Noise
Czarna Owca
2016-10-26
2016-10-26
Jerzy Paweł Listwan
cisza uważność spokój medytacja psychologia Thich Nhat Hanh

W dzisiejszych czasach nasz mózg jest wystawiony na przeogromną ilość informacji, z którymi musimy się codziennie konfrontować. Ostatnie wydarzenia jeszcze bardziej zalewają nas strasznymi wiadomościami i obrazami. Nikt z nas nie powinien się od nich odcinać, ale uświadomić sobie, że naszego spokoju potrzebuje teraz ogromna liczba ludzi. Nie będziemy w stanie dobrze pomagać, gdy zaleje nas panika.

Książka buddyjskiego mnicha pokazuje nam kilka dróg, dzięki którym możemy osiągnąć wewnętrzny spokój. Przyznaję, że ja to raczej jestem sceptycznie nastawiona do takich ćwiczeń, ale chciałam poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się i spróbować nowych metod na wyciszenie. Od razu zaznaczę, że ta książka nie jest tak odkrywacza jakby mogła się wydawać, bo większość wiadomości z niej opiera się na oczywistych rzeczach, które w pędzie życia nam umykają.

Nie przemawia do mnie medytacja siedząca i mówienie mantr, ale kontrolowanie świadomego oddechu i skupienie się w 100% na wykonywanej danej rzeczy już tak. Nawet zwykłe szczotkowanie zębów może być odprężające, gdy skupimy myśli tylko na ruchach szczoteczki. Nie mówiąc, że najlepszą radą z tej książki było świadome spacerowanie, gdy skupiasz się na tym, by noga spotkała się z podłożem. Ostatnio to sprawdziłam i było to zaskakująco przyjemnie wyciszające.

Nie bójmy się po prostu usiąść i nic nie robić. Nawet 15 minut takiej przerwy potrafi tchnąć w nas nową energię, a już na pewno spojrzeć na sprawy z innej perespektywy. Co do całości książki mam mieszane uczucia, bo nie wszystko mi podeszło, więc moja ocena jest na poziomie 6/10.

Mamy tu ciekawą książkę w twardej oprawie która mówi nam o tym, o czym często się nie mówi, czyli o ciszy. Dookoła mamy pełno hałas, bodźców, impulsów jak w tym wszystkim znaleźć i docenić ciszę?

Ta książka mówi o tym jak ważna jest cisza. Że potrafi uzdrowić dusze. Że warto skupić się na chwili obecnej tu i teraz, bo bez tego łatwo stracić sens. Dzięki tej książce mamy uwolnić się od zgiełku świata, by znaleźć spokój w samym sobie, przeżywać każdy moment lepiej.

Cisza to nie tylko to co na zewnątrz, lecz przede wszystkim to co wewnątrz nas. Cisza wnętrzna pozwala słyszeć głos serca intuicji, nasze emocje i kierować się nimi.

Ta książka pokazuje nam jak odkryć ciszę, od teorii po praktykę. Bardzo ciekawa.

Thich Nhat Hanh był witnamskim mnichem buddyjskim, który przeżył prawie sto lat. Napisał ponad sto książek, a ponadto jeździł po całym świecie, by nauczać.
"Cisza" to książka o nauce uważnosci, o czerpaniu z życia, o umiejętności bycia tu i teraz. Czyli o tym, co najważniejsze. Życie, nasze szczęście, chwila obecna. W Ciszy ukazuje swoje doświadczenia, medytacje, cwiczenia uważności. Ukazuje obecny, pędzący świat pełen zgiełku. Ludzi bojących się bycia ze sobą, ciszy i bezcelowości. Ukazuje wady współczesnego świata, nasze błędne przyzwyzajenia i daje wskazówki jak sobie radzić, by być szczęśliwym. W swoim ciele, w swojej teraźniejszości. W książce też znajdziemy cenne porady dotyczące relacji, związku. Całość napisana jest wspaniale, pięknie i przystępnie. Uspokaja, wycisza, relaksuje. Będę do niej czesto wracać, gdy się rozpędzę i zapomnę o uważności.

Odrobinę siedzę na poduszce do medytacji [czyt. wśród wtajemniczonych (lekki żart)], więc nazwisko buddyjskiego mistrza pojawiło się nie raz, nie dwa. Akurat na jednym z dni ciszy, na które się zapisałam, prowadząca czytała nam fragmenty tej książki – i skuszona tematem, czyli poszukiwaniem ciszy – niedługo później ją kupiłam.

Jej czytanie zajęło mi kilka miesięcy. Starałam się co weekend czytać jeden rozdział, a następnie wprowadzić w życie proponowane praktyki. Niestety, z marnym skutkiem. Co do samej treści, styl autora, narracja sama w sobie uspokaja i jest to namiastka dialogu i jedyna okazja dla mnie, by nawiązać kontakt z samym mnichem! Jednak ciężko było mi wprowadzić więcej ciszy do swojego życia. Do dopiero osobie, która przypadkowo sięgnęła po tę okładkę.

Spis treści:
1.       Karmieni nieustannym hałasem
2.       Radio „Myślotok”
3.       Grzmiąca cisza
4.       Głębokie słuchanie
5.       Siła wyciszenia (wyspa ja)
6.       Zauważanie
7.       Pielęgnowanie kontaktu

Chyba po prostu zatrzymałam się na drugim etapie – ale to nic, mam nadzieję, jeszcze kiedyś wrócić do tej książki, jak i samego autora.

Jej czytanie zajęło mi kilka miesięcy....

“Większość ludzi w dzisiejszych czasach, jak się wydaje, nie potrafi żyć bez ścieżki dźwiękowej”

Szukałem ciszy czytając, jednak jej nie zaznałem. jest tu wiele spraw wartych przemyślenia, ale za dużo obcej mi duchowości. Autor krzyczy o ciszy, choć sugeruje, że szepce.

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają ciszy gdyż wielu z nas pędzi i nie ogląda się za siebie. Przez to można zatracić się w tym chorym pędzie.
Thich Nhat Hanh który jest mnichem buddyjskim moża nam w tym pomóc. Dzięki jego książce dowiemy się jak zacząć żyć na spokojnie korzystając z treningu uważności. Na końcu każdego rozdziału mamy ćwiczenia do samodzielnego wykonania które można zaliczyć do buddyjskiej praktyki. Jednakże uważam cześć z tych porad można śmiało zastosować niezależnie od wyznania.
Co mi się nie podobało to, że autor wiele razy piszę na ten sam temat tylko używa do tego innych słów(może to był celowy zabieg aby książka była trochę dłuższa, ale to wyłącznie moja opinia)
Wiem na pewno, że jeszcze kiedyś znów przeczytam tą pozycje nawet na wyrywki bo ta książka zmieniła moje życie.

Książka ciekawa, napisana łatwym językiem, dzięki czemu czyta się bardzo lekko i szybko. Jeśli chodzi o treść, polecałabym ją osobom, które dopiero poznają mindfulness i medytację. Początkujący entuzjaści świadomego życia znajdą w tej książce wskazówki jak wpleść uważność do codziennych czynności, dowiedzą się jak ważna jest cisza i obserwacja oddechu. Dla osób bardziej zaawansowanych w temacie mindfulness, będzie to raczej powtórka z tego, co już wiedzą.

Książka na jeden wieczór, lekka. Nie jest to treść jaka mnie najbardziej interesuje, ale może być zaczątkiem do dalszych poszukiwań. W mojej opinii za dużo wątków związanych z duchowością, za mało współczesnej psychologii. Nic jednak dziwnego, skoro autorem jest mnich buddyjski. Polecam poszukującym przykładów praktyki, bo tych nie brakuje.

"Robiąc wdech, wiem, że robię wdech.
Robiąc wydech, wiem, że robię wydech.
(Wdech. Wydech)."

Wyjątkowa książka, która przynosi ulgę i radość. Tak po prostu.
Thich Nhat Hanh, mnich buddyjski, radzi, aby w nieustannym chaosie, natłoku spraw, informacji, dźwięków, obowiązków i problemów, spróbować chociaż na chwilę się zatrzymać, odrzucić wszystkie myśli i przez chwilę skupić się tylko na... własnym oddechu.
Wewnętrzna cisza i głębokie wczucie się w chwilę obecną pozwala być szczęśliwym i wolnym. Brzmi to absurdalnie, ale autor udowadnia swoim prostym, uspokajającym językiem, że to prawda. Przekonuje, że aby zacząć medytować i poczuć odprężenie nie potrzeba zupełnie niczego. Spokój można odnaleźć w każdej chwili i w każdym miejscu.
Książka jest tak lekka i przyjemna w czytaniu, że planuję do niej wracać tak często jak to tylko możliwe.

"Robiąc wdech, wiem, że robię wdech.
Robiąc wydech, wiem, że robię wydech.
(Wdech. Wydech)."

Wyjątkowa książka, która przynosi ulgę i radość. Tak po prostu.

Przedstawia zupełnie inną filozofię niż znana nam, współczesna "filozofia zapierniczu".