Szkielet na Lesznie

Okładka książki Szkielet na Lesznie
Walery Przyborowski Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Kryminały przedwojennej Warszawy kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kryminały przedwojennej Warszawy
Wydawnictwo CM
2006-05-01
2006-05-01
Ciekawe Miejsca CM kryminał kryminał retro Kryminały przedwojennej Warszawy retro Szkielet na Lesznie Walery Przyborowski Warszawa

więcej Więcej

Jak na historie napisaną 100 lat temu- całkiem niezła. Dzisiejsze kryminały są bardziej krwawe i "innowacyjne", ale tej pozycji również nie brakuje ciągu logicznego. Dość przewidywalna, ale przecież była pisana do gazety, a nie na wzór "Pana Tadeusza" (dłuższa pewnie miałaby bardziej rozbudowane akcje). Polecam w ramach ciekawostki historycznej.

Walery Przyborowski znany był mi do tej pory w zasadzie tylko z książeczki "Szwedzi w Warszawie", którą zekranizowano i która niegdyś była nawet w kanonie lektur szkolnych. Okazuje się, że pisał też kryminały, a ponieważ jestem fanem literatury retro, chętnie sięgnąłem po "Szkielet na Lesznie". Zacząć należy od tego iż jest to jeden z pierwszych polskich kryminałów,...

Bardzo stary kryminał, 1891 r., jeden ze starszych napisanych po polsku. Fabuła przypomina raczej powieść grozy niż kryminał sensu stricte. Akcja toczy się w upadłym dworku leżącym blisko centrum Warszawy.

Moja recenzja:

Warszawa, czerwiec 1860 r. Nagłówki stołecznych gazet zdominowane są sensacyjną informacją o makabrycznym odkryciu dokonanym trakcie rozbiórki jednego ze starych dworków przy ulicy Leszno. Tam właśnie, pod dębową posadzką w jednym z pokojów na parterze robotnicy natrafili na ludzki szkielet. Nie ulega wątpliwości, że w miejscu tym została popełniona zbrodnia...

Więcej...

• Kryminały, thillery itp.
  • Chcę w prezencie
  • Cykl