Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich

Okładka książki Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich Natacha Henry
Okładka książki Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich
Natacha Henry Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Les Soeurs savantes. Marie Curie et Bronia Dluska, deux destins qui ont fait l'histoire
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-09-28
2016-09-28
Anna Broczkowska-Nguyen
Maria Skłodowska rodzina siostra nauka

Biografię M. Skłodowskiej - Curie bardzo lubię. Ostatnio zaintrygowała mnie postać jej siostry Broni. Imponuje mi ta kobieta. Nie miała lekko: osierocona przez matkę musiała przejąć jej obowiązki, śmierć ukochanego syna, wielce prawdopodobny romans męża i jego nieślubne dziecko, samotność w związku. Owoce jej życia - ogromne, włącznie z Helenowem, który do dziś tak pięknie służy dzieciom, choć chyba niemal nikt nie wie, skąd się ta instytucja wzięła i komu zawdzięcza nazwę.
Co mnie jednak zastanawia.... Tacy otwarci ludzie, jasne umysły, dalecy od wiary, czyli dla niektórych tak naprawdę wolni, a tacy nieszczęśliwi? Samobójstwo Heleny córki Broni można tłumaczyć jej wypadkiem, ale kolejne samobójstwo w bliskiej rodzinie (kolejnej siostry - Heli Szalay) już daje do myślenia. Zresztą nasza noblistka jest zawsze na zdjęciach tak odpychająca, że pamiętam, od dziecka gdy patrzyłam na nią, grozą przejmowała mnie myśl, że była czyjąś matką. Chociaż to oczywiście mogą być tylko pozory...
Cała historia daje jednak do myślenia, choć wdzięczność za jej wspaniałą pracę w moim sercu będzie zawsze:)

Sposób narracji przypomina "Sensacje XX wieku", co jest na dłuższą metę dość męczące. Za to materiał źródłowy pasjonujący, więc ostatecznie bardzo ciekawa lektura.

Poznałam ciekawe fakty z życia Marii Skłodowskiej-Curie o ktorych wczesniej nie wiedziałam. Maria Curie była nie tylko naukowcem, ale także człowiekiem potrzebującym uczucia. Jak każdy z nas przeżywała zakochania i zawody miłosne. Jako naukowiec nie zamykała się w laboratorium a jak tylko mogła dzieliła prace naukowe ze spotkaniami z rodziną. Bardzo ciekawie przedstawiona historia życia rodziny Skłodowskich. Mimo dramatów, które przeżywali wspierali się całym sercem i nigdy nie zawodzili.

Zaskakująca historia Marii Skłodowskiej jak również jej siostry, o której nie miałam pojęcia - bardzo dobrej lekarz Bronisławie. Gdyby nie ona prawdopodobnie Maria nie zostałaby wielką, światowej sławy uczoną. Bardzo ciekawa historia sióstr, jednak ze względu na brak wiedzy o jej siostrze z tej właśnie książki możemy się wiele dowiedzieć. Ta książka to propozycja dla kobiet zainteresowanych nauką i szukających inspiracji dla samych siebie.

Bardzo ciekawa historia o przywiązaniu i determinacji dwóch sióstr, o pokonywaniu trudności... Maria Curie-Skłodowska, kobieta-naukowiec staje się w trakcie lektury książki bardziej nam bliska, ludzka... Tym bardziej podziwiam ją, ale nie tylko ją. Jej starsza siostra też była oddana nauce i jako jedna z nielicznych wtedy kobiet, została lekarzem. Polecam - dobrze się czyta i wiele ciekawego można się dowiedzieć o Noblistce i jej bliskich.

Zazwyczaj nie czytam biografii, bo mnie zwyczajnie nudzą. Trochę jak taki podręcznik historii tylko że niby ktoś znany to ma być ciekawiej.
A tu jakoś gdzieś przypadkiem wpadła mi w ręce biografia sióstr Skłodowskich. "To ona miała siostrę?"- moja pierwsza myśl była właśnie taka. Aż mi się głupio zrobiło, że nie wiem takiej rzeczy, bo ponoć też była nietuzinkowa. No i zaczęłam czytać.
Cóż mogę powiedzieć...Nie wiem, czy to zasługa autorki, tłumaczki książki czy po prostu tego, że Skłodowskie miały tak ciekawe życie, że mogłyby nim obdarzyć z pięć innych osób, ale "Uczone siostry" czyta się rewelacyjnie i człowiek aż się przyłapuje na tym, ile kiedyś kobiety miały samozaparcia i wiary w to, że da się zrobić niemożliwe.

O Marii Curie Skłodowskiej - słyszał, chyba każdy, ale o jej siostrze Broni? Wątpię.

Biografia Curie jest niezwykle interesująca, nie mniej jeśli jej biografię wzbogaca się o historię siostry wówczas obraz, dla Nas Polaków jest dużo bogatszy.
To co mnie ujęło - to jak to się mówi, jaki świat jest mały. Otóż z losem siostr Curie łączą się m.in. takie hasła jak Penderecki, Sienkiewicz, Sanatorium w Zakopanem, odzyskanie niepodległości, tajne nauczanie, romanse i inne. Książka jest niewątpliwie warta uwaga i lektury.

W książce zawarto dużo historii, nie tylko życia Broni i Marii. Po tej lekturze, będąc w Zakopanem z pewnością poszukam wspomnianych miejsc...

1. bardzo ciekawa perspektywa
2. ciut za dużo historii powszechnej
3. czyta się jak powieść
4. fascynująca historia fascynujące kobiety

1. bardzo ciekawa perspektywa
2. ciut za dużo historii powszechnej
3. czyta się jak powieść
4. fascynująca historia fascynujące kobiety

Co za książka! Nie mogłam się oderwać! Jak wspaniale zebrane wiadomości i informacje o dwóch nietuzinkowych osobowościach. Widać w książce duży wkład pracy, który równocześnie nie przeobraża się w opasłe tomiszcze dla naukowców. Czytałam z wieeelkim zainteresowaniem. Wstyd ile rzeczy nie wiedziałam nie tyle nawet o naszej rodaczce ale o historii Polski, wkładzie w jej tworzenie przez siostrę noblistki. Polecam wszystkim bez wyjątku. Nie trzeba się znać na nauce aby wpaść w książkę bez pamięci. Ze mną tak właśnie było.

• 2017
  • Biografie
  • XIX wiek

Dodaj cytat z książki Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich