Ostatni dzień Hitlera minuta po minucie

Okładka książki Ostatni dzień Hitlera minuta po minucie Emma Craigie, Jonathan Mayo
Okładka książki Ostatni dzień Hitlera minuta po minucie
2016-10-13
2016-10-13
Adam Tuz
Adam Tuz literatura faktu historia Hitler samobójstwo

Książka "Ostatni dzień Hitlera", po okładce, możemy stwierdzić że jest rewelacyjna, otóż nie jest rewelacyjna, można ją przeczytać ale tak naprawdę kończąc tą książkę mamy ogromny niedosyt, autor chciał pokazać co się działo w danym momencie w bunkrze Hitlera i na świecie. A działo się dużo, trudno jest wybrać takie ciekawe sytuacje, momenty, które by były również ciekawe jak ostatnie 2 dni życia Hitlera. Pomysł dobry ale wykonanie autorów słabe a szkoda.
Jak ktoś się interesuje historią to może sięgną po tą książkę, ale niestety nic nowego się nie dowiemy.

Odtwórcza, ale sprawnie napisana.
Spodziewałem się po książce dokładnego opisu ostatniego dnia z życia Hitlera. Niestety tytuł jest mylący. Mamy opisane dwa dni 29 i 30 kwietnia. Z przykrością stwierdzam, że jest skrót wybranych wydarzeń jakie w tym czasie rozegrały się na świecie i bunkrze pod kancelarią III Rzeszy.
W całość wprowadza nas dość lakoniczny wstęp skupiony na Wodzu III Rzeszy. Dodawane cytaty np. z "Mein Kampf" mają dodać treści powagi i uwiarygodnić ją, jako dzieło oparte na faktach. Autorzy nie są zawodowymi historykami. Książkę popełniła jakaś pisarka (nie znam twórczości tej Pani) i dziennikarz. To czuje się w tekście. Dość swobodna interpretacja /przepisanie - gdyż autorzy nie starają się dodać nic od siebie/ niektórych źródeł rodzi fałszywe wnioski. Już podpis pod pierwszym zdjęciem jest nieco niefrasobliwy. "Adolf Hitler... wita członków Hitlerjugend..." On ich nie witał tylko dekorował, a to jest spora różnica. Inne "niefrasobliwości" to przebywanie Hitlera w szpitalu po zranieniu, tym czasem stracił wzrok, lub symulował jego utratę po ataku gazowym. Można było to nieco sprecyzować. Takich rzeczy jest dużo więcej. Oczywiście nie są to jakieś duże przewinienia, ale dla osób które siedzą w temacie dość irytujące. Oprócz zdarzeń związanych bezpośrednio z Hitlerem, mamy migawki z wielkiej polityki /Churchill, Stalin i Roosevelt/, oraz wstawki z kampanii na Pacyfiku. Nie wiem, co kierowało wyborem tych ostatnich, ale są one czasami dziwne.
Książkę czyta się sprawnie i jest ciekawa. Zagłębiając się w lekturze skaczemy po całym globie i przyglądamy się różnym historiom. Ten schemat pisania jest mi doskonale znany. Na myśl przychodzi doskonałe dzieło Johna Tolanda "Ostatnie sto dni". Ta sama konwencja, ale wykonanie na wiele wyższym poziomie. Jeśli miałbym wskazać faworyta to bez wątpienia zaufałbym Tolandowi. Druga książka, która mi chodzi po głowie, to genialny "Berlin 1945. Upadek" Antony Bevoora. Jest on zresztą w odróżnieniu od Tolanda wymieniony bibliografii. Czemu pominięto Tolanda ? Bo ktoś powielił pomysł i wykonanie.
Wydanie jest o podwyższonym standardzie. Twarda oprawa a w środku marnej jakości papier. Mamy też w książce jedną mapę - która wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Tak jakby wykonało ją 6 letnie dziecko biegłe w Paint-cie.
Podsumowując zbiera się dwóch ludzi postanawiają przeszukać archiwa i książki by przepisać fragmenty odnoszące się do 29 i 30 kwietnia 1945 roku. Kopiują w ten sposób pomysł Johna Tolanda, w o wiele gorszym stylu.
Jeśli jesteś początkujący w temacie śmiało możesz sięgnąć po tą publikację. Inni mogą sobie odpuścić lub przeczytać bardziej wartościowe dzieła (Toland),z których "czerpie" ta książka.

Odtwórcza, ale sprawnie napisana.
W całość wprowadza nas dość lakoniczny wstęp skupiony na...

Bardzo polecam osobą lubiącym historie i fakty. Choć nadal nie jestem przekonany by człowiek z taką władzą nie potrafił samego siebie uratować.

Dziennikarz i pisarka zadali sobie naprawdę dużo trudu, by aż tak szczegółowo odtworzyć ostatni dzień przywódcy Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera. Musieli trochę posłużyć się wyobraźnią, bowiem fakty znane są tylko z grubsza i niewiele jest bezdyskusyjnych. Za taki uważa się samą śmierć Hitlera, ale już czy aby na pewno się zastrzelił? Może jego zastrzelono, może wziął truciznę. Teraz nawet modne są teorie, że przeżył... Autorzy cofnęli się do wydarzeń z 29 kwietnia 1945 r. a później drobiazgowo opisali dzień następny. Nie skupiali się wyłącznie na tym, co działo się w berlińskim bunkrze, cały czas mamy świadomość, jak wygląda sytuacja na froncie. Z każdą minutą groza narasta...
Hitler swoją śmierć przygotował skrupulatnie, ożenił się z Ewą Braun, spisał testament, wyznaczył następców i... Z całą pewnością uniknął odpowiedzialności za liczne zbrodnie i obrócenie w perzynę sporego kawałka świata.

Na temat drugiej wojny światowej powstało już bardzo wiele publikacji, niezwykle rozległych i w dużym stopniu wyczerpujących temat tej okrutnej wojny. Jednak niniejsza publikacja podjęła się omówienia tematu dość rzadko podejmowanego, a mianowicie opisania krok po kroku ostatniego dnia z życia Adolfa Hitlera. Ostatniego dnia z życia człowieka, który przyczynił się do rozpętania mordów i horroru na masową skalę, w tym zabójstw wielu kobiet i dzieci. Doprowadzając do śmierci milionów ludzi na całym świecie. W książce Emmy Craigie i Jonathana Mayo autorzy starają się zanalizować liczne fakty i informacje mogące nam choć trochę przybliżyć powody, które popchnęły Hitlera do popełnienia domniemanego samobójstwo. Domniemanego, ponieważ ostatnie badania wskazują, że Führer przeżył i w 1945 roku uciekł do Argentyny, a potem przez Paragwaj dotarł do Brazylii. Nie jest to zupełnie nierealne, gdyż jak powszechnie wiadomo, dziesiątki tysięcy nazistów uciekło do Ameryki Południowej. Jednymi z tych morderców i sadystów, którzy uniknęli kary, byli owiani mroczną sławą Josef Mengele oraz Adolf Eichmann. Istnieli również „Łowcy nazistów”, którzy spędzili całe swoje życie, aby te „bestie” spotkała zasłużona kara.

Adolf Hitler 28 kwietnia 1945 czynił dziwne i gorączkowe przygotowania, dzięki, którym starał się uporządkować swoje sprawy osobiste. Jakby wiedział, że już niedługo wydarzy się dla niego chwila bardzo ważna i osobliwa. Nakazał Josephowi Goebbelsowi znaleźć urzędnika z uprawnieniami do udzielenia ślubu cywilnego oraz polecił sekretarce Traudl Junge, aby spisała jego testament. 30 kwietnia 1945 roku Führer zostaje znaleziony martwy, a jego ciało wkrótce po tym, wraz z ciałem żony, Evy Hitler, zostają spalone u wyjścia ewakuacyjnego z bunkra przez najbliższych współpracowników ludobójcy. Dziwi fakt, że tak skrupulatnie przygotowywał się do śmierci, a nie próbował uciekać, tak jak to miało miejsce w przypadku bardzo wielu niższych rangą nazistów, którym ucieczka się w efekcie powiodła. Psychopata, który był uważany za perfekcjonistę i narcyza doprowadzającego niemal cały świat do ruiny, miałby tak po prostu popełnić samobójstwo?

Autorzy dość dokładnie analizują relacje światków ostatniego dnia z życia Führera oraz wiele dokumentów, które mogą nam przybliżyć te tajemnicze dni kwietnia 1945 roku. Całość publikacji napisano językiem rzetelnym i fachowym, sprawiającym, że książkę czyta się z ciekawością. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla miłośników II Wojny Światowej oraz osób chcących się dowiedzieć więcej informacji na temat osoby Adolfa Hitlera. Jednak w najnowszych publikacjach coraz częściej podaje się w wątpliwość, jakoby Hitler miał popełnić samobójstwo. Wzmiankuje się o jego ucieczce do Ameryki Południowej, jakoby tam miał właśnie doczekać w spokoju swych ostatnich dni. Na temat Hitlera i nazistów do tej pory narosło sporo tajemnic i niejasności. Jak choćby zakrojone na szeroką skalę poszukiwania rozpoczęte w 1938–39 roku na rozkaz Führera i przy dużej aprobacie Heinricha Himmlera na terenach Tybetu, które miały zaowocować pozyskaniem tajemnej wiedzy od mnichów tybetańskich, jak i samego Dalai Lamy. Adolf Hitler chciał posiąść wiedzę na temat wejścia do legendarnej Agharti oraz Szambali, jak również pozyskać potężną „broń Bogów” Vajry or Vimany (ponoć pozyskali tę wiedzę tworząc między innymi Haunebu czy Die Glocke, jednak nie zdążyli jej użyć na czas). Sam Adolf Hitler, Ahnenerbe (pol. Stowarzyszenie Badawczo-Dydaktyczne Dziedzictwa Przodków) czy nawet Mein Kampf (wzorowany między innymi na książce „The Coming Race” Edwarda Bulwera-Lyttona),ukrywają jeszcze wiele tajemnic.

„Ostatni dzień Hitlera minuta po minucie” jest książką ciekawą i opisuje niezwykle szczegółowo ostatnie godziny 30 kwietnia 1945. Książkę czyta się szybko i jest to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Hitler dobrze zaplanował swoją śmierć, ukazując, że był osobą szaloną, jednak trzeźwo myślącą. Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, aby Hitler podjął się popełnienia samobójstwa. Führer znał się na sztuce manipulacji i propagandzie, dokładnie wiedząc jak w razie niepowodzenia wymknąć się licznym wrogom. Dodatkowo dla niepoznaki jego ciało zostało spalone przez straż przyboczną, a spopielone zwłoki odkryli żołnierze Armii Czerwonej (co samo w sobie jest już podejrzane, że poznali Hitlera po prochach). Kolejna kontrowersja związana ze śmiercią Hitlera wiąże się ze sprawą jego czaszki, w muzeum w ZSRR okazało się niedawno, że nie posiadają oni czaszki Führera, gdyż ta należy do kobiety. Czy i jak umarł Hitler po dziś dzień owiane jest tajemnicą.

Dostałem to, czego się spodziewałem: opis dwóch ostatnich dni Hitlera w iście reporterski, dziennikarski sposób. Autorzy przedstawiają wydarzenia nie tylko w Berlinie ale w całym ogarniętym wojną świecie minuta po minucie. Zainteresowanym teoriami na temat rzeczywistej śmierci Adolfa Hitlera odradzam, nie ma prawie nic na ten temat. Oczywiście, naukowo książka nie wnosi nic nowego do obecnego zasobu wiedzy. Nie traktuje tego jako minus: wystarczyło sprawdzić autorów - dziennikarz, pisarz.

2028

Tematyka drugiej wojny światowej, to temat niezwykle rozległy.Na temat jej przebiegu, jak ich przyczyn napisano tysiące tomów.I nie są to tylko naukowe publikacje, zawierające suche fakty, ale liczne powieści, rozgrywające się w owych ciężkich czasach.Hitler, jako sprawca tych wszystkich nieszczęść zasłużył sobie całkowicie na osobną analizę jego poczynań, które doprowadziły świat niemal do zagłady, a jego samego skłoniło do samobójstwa.

I o Hitlerze jest właśnie ta książka.Opisuje ona, niezwykle szczegółowo ostatnie godziny życia kanclerza i jego poczynania.Wśród nich, należy wspomnieć ślub z Ewą Brown, czy wyznaczenie swojego następcy.Bowiem Hitler w swoich majakach, jawił się sam sobie jako zbawca, który po swojej śmierci, będzie nadal czuwał nad swoim dziełem pod sztandarem kolejnego kanclerza.

Autor przedstawił wszystko bardzo ciekawie, książka ukazuje nam człowieka, który do końca przekonany do swoich racji, nie wahał się sięgnąć po ostateczny argument, jakim była własna śmierć.W jakimś czasie po tym wydarzeniu bunkier odwiedził premier Wielkiej Brytanii, który wyrzekł znamienne słowa, że gdyby to oni wygrali wojnę, my byśmy leżeli w tym bunkrze.Historia mnie oceni, zwykł mawiać pewien polityk.I uczyniła to.

• Kolejka
  • II Wojna Światowa