Adam i Ewa

Sergiusz Piasecki Wydawnictwo: LTW literatura obyczajowa, romans
LTW
2016-01-01
2016-01-01

Bardzo ciekawie napisany romans rozgrywający się na Wileńszczyźnie w 1939 roku. Opowiada historie dwojga młodych ludzi i ich miłości oraz konsekwencje, związanych z wkroczeniem wojsk sowieckich.

Charakterystycznym trochę już archaicznym językiem, Autor prowadzi nas w świat Wileńszczyzny i nieco egzaltowanego romansu. Tragedia września 1939 brutalnie niszczy marzenia. Kto lubi Piaseckiego i teraz zadowolony będzie.

Z dużym zaciekawieniem i niepewnością sięgnąłem po „Adama i Ewę” Sergiusza Piaseckiego, którego twórczość w większości znam i cenię. Wystraszyłem się trochę informacji na okładce, że to „romans”., ale jednocześnie liczyłem na wątki historyczne i opisy „Kresów”. Na szczęście jeden z moich ulubionych pisarzy mnie nie zawiódł.
Bardzo lubię te (jakby od niechcenia) reporterskie i oszczędne w słowach, ale jakże plastyczne opisy – tutaj: Wileńszczyzny. Niektórzy czytelnicy krytykują ten utwór, pisząc, że „niedopracowany” i taki trochę „byle jaki”. Cóż, jak to mówią „każdy mechanik ma swój planik”. Jednemu spodoba się styl Piaseckiego, innemu nie. Ja należę do tej pierwszej grupy. Cenię sobie tego pisarza za jego bezkompromisowość i zmysł obserwacji. Chłonąłem opisy Wilna w 1939 r. i przykro mi się robiło, gdy utożsamiając się z bohaterami zdawałem sobie sprawę, że za chwilę nastąpi koniec tej „sielanki” i że bohaterowie nieuchronnie „zbliżają się do przepaści”. Nie byłem w stanie uciec od porównań od dzisiejszej sytuacji politycznej i wojny w Ukrainie. Nie jestem w stanie pojąć tego, że zawsze znajdą się kreatury, które w imię realizacji swoich urojeń napadają na swego sąsiada, by zabijać, rabować i niszczyć czyjeś życie. Dla mnie tacy ludzie swymi działaniami wykluczają się z kręgu ludzi cywilizowanych i zasługują na wieczne potępienie i najwyższą kary.
Podobnie jak użytkowniczka LC – „Wiech” – staram się przeczytać kolejno wszystkie dostępne książki Sergiusza Piaseckiego i cieszę się, że jeszcze choć parę przede mną. Kończąc każdą kolejną książkę tego autora zawsze nachodzi mnie smutna refleksja i zdziwienie, że tak wartościowy pisarz nadal pozostaje poza kręgiem zainteresowania polskiego przemysłu filmowego. Moim zdaniem warto przywrócić Sergiuszowi Piaseckiego pamięć i skromne (jak on sam) miejsce w polskiej kulturze.

Bardzo lubię te (jakby od niechcenia) reporterskie...

Powieść zawiera w sobie dwa wątki, jeden to nad wyraz banalny opis romansu Adama i Ewy oraz drugi przedstawiający wybuch drugiej wojny światowej.

Książka broni się ukazaniem doświadczeń towarzyszących zwykłym ludziom z dni początku wojny, ich problemów oraz tragedii. Możemy wręcz poczuć atmosferę jako panowała w tych dniach w Polsce.

Uwielbiam tego autora. Pomimo, że tematyka romansu średnio mnie interesuje, wartością tej książki jest tło historyczne. Bardzo klimatycznie oddane zresztą. Polecam.

Bardzo ciekawa książka polecam

Bardzo ciekawa książka polecam

Audiobook Empik Go
Czyta Zuzanna Lipiec

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tę książkę .
Ogólnie bardzo ciekawa historia , jest to jeszcze okres przedwojenny .
Adam-malarz przybywa do Wilna i na jego drodze staje młodziutka Ewa .
Oboje zakochują się w sobie ,ale na początku spotykają się potajemnie .
Niestety osoba pana Adama jest irytująca . Tu wielce zakochany , ale widać że czasami innymi częściami ciała myśli .I jeszcze zwierza się z tego swojej narzeczonej ,a przy tym w drugim przypadku , kobieta z którą ma romans pisze do jego narzeczonej kilka słów w liście , który Adam do niej pisał .
Zakończenia podobnego się spodziewałam ,bo na drodze miłości stanęła wojna.

Z ciekawości sięgnę po inne książki tego autora .

Audiobook Empik Go
Czyta Zuzanna Lipiec

Ciężko mi jednoznacznie ocenić tę książkę .
Ogólnie bardzo ciekawa historia , jest to jeszcze okres przedwojenny .
Adam-malarz przybywa do Wilna i na jego drodze staje młodziutka Ewa .
Oboje zakochują się w sobie ,ale na początku spotykają się potajemnie .
Niestety osoba pana Adama jest irytująca . Tu wielce zakochany , ale widać...

To moja pierwsza książka tego autora. Senny romans, zawieszony gdzieś na Kresach, nieopodal Wilna, który przywodzi nam na myśl, czasy naszych pradziadków, gdy Polska dopiero co, powstała na nowo, a ludzie byli pełni ochoty do życia i nie chcieli kolejnej wojny i cierpień.
Początkowo romans jest nieco klasyczny i niemrawy. Akcja rozwija się dopiero na letnisku i dotyczy głównie Adasia, który niejednokrotnie zaskoczył mnie swoimi decyzjami. Ewa jako bohaterka zdecydowanie wyblakła przy pełnej krasy kobiecie jaką była Izabela.

Sama relacja Adama i Ewy pokazana jest dość banalnie, samo zachowanie Adama jest wręcz groteskowo trudne do zrozumienia. Wartością tej książki jest dopiero moment wybuchu wojny, który wchodzi z buta w tą ckliwą sielankę.

Kocham Piaseckiego. Kocham go i jego twórczość. Adam i Ewa, jest nietypową książką dla tego autora. To czysta miłosna poezja. Że nierówna? A kto pisze równe romansidła? Akurat to nie jest typowe, gdyż obarczone tragedią. Losowi, któremu nic nie jest w stanie się przeciwstawić. Cała treść zawiera się między kilkoma letnimi miesiącami, tuż przed wybuchem II WŚ.

Przed, jest całe życie i możliwości niezgłębione. Po, zgliszcza i zagłada.
Treść traktuje o przed. Po- nie chce się czytać. Czytelnik cierpi i pyta dlaczego, choć przecież wie. I to jest literatura. Ta, która angażuje i porywa i mówi o czymś. A nade wszystko ukazuje prawdę. Gorąco polecam! Nie największe to dzieło Piaseckiego, ale i tak warte poznania.

P.S.
Muszę się tu odnieść do bzdur które wyczytałem w recenzji/opisie tej książki przez niejakiego
Wojciech Gołębiewski
Już raz miałem okazję stwierdzić, że ten pan- najwidoczniej przesiąknięty do szpiku kości duchem PRL - pewnych rzeczy przeinacza na swoją homo-sovieticusową modłę. Małe to i podłe. Ten mentalny komuch napisał, cytuję:

"W AK był potrzebny, do wykonywania wyroków śmierci, bo wśród „normalnych” ludzi trudno jest znaleźć chętnych do pociągania za cyngiel. Cały jego urok polega na połączeniu „barwnego” życia z wybitnym talentem literackim."

No bzdura horrendalna. Nie znam nikogo normalniejszego od Piaseckiego, szczególnie na czasy w których przyszło mu żyć- to primo. Secundo- był on jednym z wielu cyngli wykonujących wyroki wydane przez AK. Należy dodać, iż wyróżniał się dużą empatią i samodzielnością. Nie chciał np. wykonać wyroku na pisarzu Józefie Mackiewiczu za jego rzekomą kolaborację z Niemcami, czym uratował życie tego wielkiego pisarza. Ten fakt mówi o Piaseckim wszystko. Nie mogę znieść jak leciwy i chyba już gubiący wątek ignorant wypisuje takie bzdety.
Drugi cytat:

"Nie róbcie z prostackich „Zapisków oficera Armii Czerwonej” pozycji sztandarowej, bo to „wypadek przy pracy” inspirowany konkretną sytuacją polityczną na emigracji, a talent Piaseckiego ujawnił się bardziej we wszystkich pozostałych pozycjach...."

Jeszcze większa bzdura i aberracja. Zapiski oficera... jest jedną z lepszych pozycji w twórczości autora. A gdyby homo-sovieticus czytał biografię napisaną przez Ryszarda Demela, wiedziałby, że współcześni Piaseckiemu, chwalili realizm i oddanie detali w zachowaniu bolszewickich śmieci, które w mundurach pojawili się na Wileńszczyźnie. Może widocznie Piasecki opisywał dziadka, ojca lub innego wuja tego pana, co przecież nie jest niemożliwe, i dlatego ten już starzec wypisuje takie głupoty, bo nie w smak tak bolesne obnażanie jego przodków. Nie wiem nie chcę wiedzieć. Mam tylko nadzieję, że więcej się na recenzję tego człowieka nie natknę, bo chadko czytać.

Wstydź się pan! Ehh, szkoda klikać.

Przed, jest...

• Audiobooki