Ferdydurke

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
2007-01-01

Drugi Gombrowicz do którego mnie przymuszono. Fujka!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Od niezrozumienia w czasach szkolnych do miłości po wielu wielu latach. Nię będę pisał recenzji, nie będę ciotką literacką. Każdy musi się z tym zmierzyć samemu.

Pupa, pupa, pupa...
A tak serio, to dużo wartościowych przemyśleń na temat życia człowieka, tego jak musi zawsze przystosowywać się do innych i jak nie ma ucieczki przed niedojrzałością. No i oczywiście piękna krytyka romantyzmu - no cud miód po całym roku zanurzenia w tej szkolnej, polskiej, narodowej cudowności.

Końcówka totalne rozczarowanie... Ale udało się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Konwencja i pomysł na książkę są dobre, jednak jest ona trochę nudna i nie podoba mi się język w niej. Ponadto jest mniej śmiesznych scen niż się spodziewałam.

Książka wyśmiewa po części wszystko i wszystkich, a na koniec śmieje się z samych czytelników. Zawiera jednak dużo ciekawych przemyśleń autora, a do tego dla tych, którzy potrafią czytać między wierszami, będzie prawdziwą ucztą. Język niestety bardzo utrudnia dziś odbiór całości dzieła, przez co po tych wszystkich latach, zamiast zachwycać, raczej nudzi.

"Ferdydurke" Witolda Gombrowicza to jedna z najciekawszych i najbardziej nieoczywistych lektur (także szkolnych) z jakimi było dane mi się zetknąć... po raz drugi.

Tutaj wszystko wydaje się nie być tym, czym powinno (np. słowo pupa lub gęba). Nie jest wskazane brać ten tekst dosłownie, a ten, kto to uczyni z pewnością nie zrozumie utworu. Muszę Was uprzedzić - każdy...

Przekaz świetny, ale historia jest nudna i ciężko mi było przebrnąć przez tę książkę. Przeczytałam raz, bo musiałam, ale już raczej do niej nie wrócę ponownie.

Ferdydurke nie jest na pewno łatwą książką. Język jest dziwny, niekiedy nie zrozumiały. Dużym plusem jest ukazywanie szkoły, która jest nawet po tych 90 latach taka sama.

Zamiary autor miał dobre, ale wykonanie nie na mój gust. Ani humor, ani język... Przemęczyłam się przez ten tekst raz w życiu w szkole - i wystarczy.

groteska, smutno i wesoło, słowotwórczo, dowcipotwórczo, sensownie nonsensownie.
gombrowicz to był trochę świr, gdy miał pióro w ręku, ale jak on butem odciska się na psychice!
maski, maski, maski!
(ps. to też jest maska)