Z procą na olbrzyma

Okładka książki Z procą na olbrzyma Adam Szustak OP
Okładka książki Z procą na olbrzyma
Adam Szustak OP Wydawnictwo: RTCK Seria: Jestem legendą religia
religia
Jestem legendą
RTCK
2016-09-13
2016-09-13
literatura polska Biblia Bóg chrześcijanin religia wiara

Bardzo dobre połączenie treści biblijnych z psychologicznymi z ciekawymi andegdotami. Warto wracać co jakiś czas.

To była ostatnia książka w 2023 roku, którą przeczytałam i cieszę się, że akurat ona zwieńczyła ten rok.

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie słyszała o Dawidzie, który pokonał Goliata. Jednak jeżeli ktoś nie słyszał, to zachęcam do poznania tej historii.

Na wstępie poznajemy Dawida w sytuacji, kiedy jest na szczycie i jak to przekłada się na jego życie, dopiero później poznajemy Dawida w chwili kiedy ma stanąć do walki z Goliatem. Byłam ciekawa, ale zarazem trudno było mi sobie wyobrazić jak ojciec Adam odniesie historię Dawida do historii każdego z nas. Przyznam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Pozycja, którą warto przeczytać, zwłaszcza przez osoby, które zmagają się z jakimiś problemami. Autor pokazuje nam w jaki sposób warto podejść do męczącego nas problemu, aby sobie z nim poradzić. Niejednokrotnie może okazać się, że nie potrzebnie się czymś zamartwiamy, że nadmiernym myśleniem i odtwarzaniem pewnych historii wyolbrzymiamy problem, który urasta do rangi dużo większej niż jest w rzeczywistości. Oczywiście, nie ma tutaj na myśli negowania problemu. Z kolei pewne przeciwności losu są nam potrzebne, bo jak wszystko w życiu idzie nam gładko, bez żadnego wysiłku, to nie potrafimy docenić tego co mamy.

"Czy powinniśmy zatem zaprzestać walki z przeciwnościami? Absolutnie nie. (...) Najważniejsze jest bowiem rozprawienie się w sobie z nieustannie w nas obecnym pragnieniem, by wszystko się nam kiedyś całkowicie ułożyło. To pragnienie nie jest dobre, ponieważ nie ma szans spełnić się tu na ziemi - dopiero w niebie". - fragment z książki.

Świetne wyjaśnienie historii króla Dawida, nie tylko o Goliacie, ale i inne wybrane fragmenty.

Warto przeczytać, zwłaszcza gdy przytłaczają nas problemy życiowe.

Warto przeczytać, zwłaszcza gdy przytłaczają nas problemy życiowe.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

"Nie pragnijmy więc momentu, gdy wszystko, co uprzykrza nam życie, w końcu odejdzie, bo taki czas nigdy nie nastanie"

"Nie marz więc, by dojść do miejsca, gdzie nie ma przeciwności, bo to jest miejsce Twojego upadku"

Dobra książka.

Dobra książka.

Bardzo ciekawe spojrzenie na przeciwności życiowe z którymi musimy się zmagać. Dla osób wierzących interesujące zakotwiczenie w przestrzeni biblijnej, ale i niewierzący wyciągnął z tej książki wiele treści. Polecam

Jeśli masz w życiu jakieś przeciwności ta książka pozwoli Ci spojrzeć na nie z innej strony i dobrać odpowiednią strategię do pokonania tych trudności. Gorąco polecam.

Miałam pewne opory, by wstawić tu ocenę audiobooka, ponieważ nie jest to taki standardowy audiobook, tzn. nikt nam nie czyta tego, co ktoś napisał. Jest to po prostu zapis jednej z konferencji o. Adama Szustaka, więc słowa płyną tam wartkim, spontanicznym nurtem i daje się wyraźnie odczuć też relację, jaką dominikanin nawiązał ze słuchaczami. Ostatecznie stwierdziłam jednak, że wartościowe rzeczy warto propagować, a poza tym większość (o ile nie wszystkie) książki o. Adama są wydawane też jako audiobooki i odwrotnie.

Wydaje się bardzo dziwne, kiedy słyszymy od kogoś: "Masz trudności? Ekstra!", a jednak w tym krótkim i trochę szalonym zdaniu zawiera się sens wszystkiego, co podczas konferencji zostało powiedziane. O. Adam przypomina historię walki Dawida z Goliatem i choć wydawałoby się, że wszyscy tę historię dobrze znamy, skrywa ona w sobie nadal wiele szczegółów i szczególików, które niestety przeoczamy, a które sprawiają, że staje się ona pełniejsza i łatwiej ją odnieść do codzienności. Myślę, że w ogóle mamy problemy z bardzo schematycznym traktowaniem tego, co znajduje się w Piśmie Świętym i niejednokrotnie zbyt pobieżnie zapoznajemy się z jego zawartością. O. Adam przeczytał oczywiście fragmenty Starego Testamentu, ale jego komentarze pozwoliły zobaczyć w tej historii scenariusz najlepszego, opartego na faktach filmu o niemalże sensacyjnym zacięciu.

Próbę uchwycenia całego sensu historii walki Dawida z Goliatem zaczął jednak od przypomnienia o tym, co Dawid - będąc już królem mającym wszystko na wyciągnięcie ręki - zrobił, a czego nie popełniłby na pewno, gdyby wciąż stykał się z wyzwaniami. Pokazane zostało więc, że idealne życie, całe spektrum możliwości i świat u stóp nie wpływają pozytywnie na osobowość człowieka, a wręcz psują go i demoralizują. Jest to smutna konkluzja, bo przecież do pełni szczęścia dąży każdy i ciężko jest uwierzyć, że ta pełnia niekoniecznie jest tym, czego powinniśmy tak bardzo chcieć.

Tłumacząc fragmenty Pisma Świętego, o. Szustak odwołuje się jak zawsze do konkretnych przykładów z życia, nawet swojego, aby pokazać, jak działają pewne mechanizmy obaw przed stanięciem twarzą w twarz z wyzwaniami i popełniania wciąż tych samych błędów, które w konsekwencji doprowadzają do porażki. Na czynniki pierwsze rozebrany jest także ten mityczny wróg - dla każdego niby inny, ale jednak posiadający pewne typowe, "wrogie" cechy. Oprócz tego nie brakuje też wtrąceń i dygresyjek z pogranicza marketingu, psychologii i badań statystycznych, które w ciekawy i nieoczekiwany sposób uzupełniają biblijne treści. Być może tutaj akurat było ich dla mnie nieco za dużo i całość sprawiała wrażenie bardziej "coachingowej" niż cokolwiek innego, co autorstwa o. Szustaka czytałam lub słuchałam, ale na pewno taki zabieg dla współczesnego człowieka może być przekonujący i bardzo obrazowy.

Polecam posłuchać szczególnie w sytuacjach kryzysowych - pomaga!

• Religia
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Z procą na olbrzyma