The One-in-a-Million Boy

2017-01-01
2017-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Smutna opowieść o stracie, śmierci dziecka , przemijaniu i samotności. Trochę o braku zrozumienia ze strony rodzica. Nie jest to jednak jakieś studium ojcostwa ale zachacza o temat miłości rodzicielakiej. Traktuje trochę o tym, że miłość matki jest bezwarunkową a na ojcowska nie zawsze przychodzi "od razu" ( To tylko subiektywne odczucie po lekturze, nie chcę nikogo urazuć). Drugi wątek to przyjaźń chłopca z samotną wiekową Panią, kontynuowana przez tegoż ojca. Ciepła, spokojna opowieść o dorastaniu emocjonalnym, tak bym to nazwała.

Nie dobrnęłam do końca, choć wracałam kilka razy. Po tytule spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Sama opisana historia jest ładna, ale zbyt rozciągnięta i rozmieniona na drobne. Trochę się rozczarowałam. Czy warto? Trzeba przeczytać, żeby się przekonać, mogę nie mieć racji.

To smutna historia o stracie dziecka. I nauka płynąca z tego, że dzieci widzą ten nasz świat inaczej. Podczas, kiedy zabiegani dorośli widzą w starszej pani "okoliczną wiedźmę", mały, jedenastoletni chłopiec niespodziewanie odnajduje w niej przyjaciółkę.
Ten przedwcześnie zmarły chłopiec uczy po swojej śmierci, nie tylko przełamywania barier, ale obowiązkowości, sumienności i dostrzeganiu piękna. Uczy dążenia do celu i wytrwałości, mimo wszelkich przeciwności.
Mimo początkowego zniechęcenia postacią nieobecnego ojca, bardzo polubiłam oboje rodziców chłopca i relację pomiędzy nimi. To po prostu w moim mniemaniu ludzie, którzy się kochali, ale nie potrafili ze sobą razem żyć.
Po cichu kibicowałam nawet, aby się pobrali po raz trzeci.
Ale właśnie- czy to byłoby dobre dla książki? Byłoby oklepane.
Polubiłam też postać tej starszej damy. Wiadome jest, że wiele musiała przeżyć. Wiele widzieć. Mogłaby wiele opowiedzieć, ale ta historia nie o niej przecież jest....

Smętna jak dla mnie. Nudziły mnie momenty, w których opisywano trasy koncertowe ojca chłopca. Liczyłam, że będzie więcej głównego bohatera...

Bardzo przyjemna lektura, chociaż czytamy o śmierci, samotności, braku zrozumienia. Język bardzo przyjemny w odbiorze, narracja prowadzona spokojnie i płynnie. Mimo różnych przedziałów czasowych, nie miałam problemów w odnajdowaniu się w czasie i miejscu.

W głowie zapaliła mi się lampka "To <<Oskar i pani Róża>>!", na szczęście w lżejszy sposób.

Powieść tak naprawdę powinna nazywać się "Kobieta jedna na milion".
Zaczęłam czytać tę książkę z nieukrywanym entuzjazmem - opis i samiutki początek były bardzo ciekawe. Jednak im dalej oddawałam się lekturze, tym historia stawała się bardziej nudna i mniej było w niej siły przyciągania. Tak naprawdę powieść jest o 104-letniej Onie, postaci barwnej, ale niestety ze zmarnowanym potencjałem. Wyobraźcie sobie, gdyby autorka mocniej skupiła się na jej życiu, to przeczytalibyśmy o osobie, która przeżyła dwie wojny światowe i była świadkiem wielkich zmian kulturowych, społecznych i technologicznych, co nie? A tak dostaliśmy tylko namiastkę jej życiorysu. I to w mocnym skrócie.
Natomiast tytułowy chłopiec nie wzbudził we mnie cieplejszych uczuć - paradoksalnie było go za mało, pojawiał się głównie w opowieściach innych bohaterów, a wolałabym sama zobaczyć, na podstawie opisów jego zachowań, czy rzeczywiście był jednym na milion.
Jestem rozczarowana tą powieścią, i czuje z tego powodu smutek. Miało być ciepło i wzruszająco, było nudno i za ogólnie. Miało być o chłopcu, było o innych bohaterach. Miało mi się podobać, nie spodobało mi się...

Powieść tak naprawdę powinna nazywać się "Kobieta jedna na milion".

Smutna historia o samotności jak i niespełnionych oczekiwaniach. Ból po stracie bliskiej osoby wiele może zmienić. Piękna książka o uczuciach.

To jedna z tych książek, które pełne są pozytywnej energii. Ciepłe, wzruszające, chwilami zabawne - nie uciekają od tematów poważnych, problemów zdawałoby się nie do rozwikłania. Bohaterów, których uczucia są zawikłane, które dopiero sami w sobie muszą rozpoznać, oswoić, zaakceptować (?). Jest tu trochę oczywistości (które nie przeszkadzają),ale i miłych zaskoczeń, uroczych historii, tajemnic zwykłego życia.

Książka jest fajna, ale w pewnych momentach dość nudna. Jest dobra, ale zawiodło mnie trochę zakończenie. Liczyłam, że Bella i Quinn się zejdą. Jest smutna, ale ładna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Recenzenckie

Dodaj cytat z książki The One-in-a-Million Boy