Przez polskie góry. Przewodnik biegacza

Bezdroża
2016-05-23
2016-05-23
bieganie góry biegacz

Muszę się zgodzić z przedmówcą! Technicznie bez zarzutu - niewielka waga i miękka oprawa sprawiają, że plecak jest lżejszy, a bieganie przyjemniejsze. Bardzo fajnie skonstruowane, a raczej stworzone mapy, które są dla mnie główną atrakcją całej książki, bo kocham od lat biegać po Polsce z żoną (JAK AUTORZY) i od niedawna z dziećmi.

Niestety muszę też przyznać, że to pozycja raczej dla początkujących, co dla mnie jest akurat wadą i dlatego jedna gwiazdka mniej, choć byłoby ze trzy mniej, ale ze sprytnie podrzuconej książki korzysta już syn i córka. Bo informacje w niej zawarte są jednak skondensowane i podane w taki sposób, że jedynie złośliwy troll mógłby nie chcieć zrozumieć o czym piszą autorzy. Ważne porady dotyczące pożywienia, nawadniania i wyposażenia biegaczy. Dobre pomysły co zabrać ze sobą na wypadek jakiejś małej katastrofy w postaci kontuzji. Szczerze polecam i lecę pobiegać :)

Niestety muszę też przyznać, że to...

Jeśli chodzi o techniczną stronę książki, to jestem jak najbardziej na tak, ponieważ jest lekka, w miękkiej oprawie, tak, żeby nie ciążyła w plecaku, jeśli chcemy zabrać ją ze sobą na wycieczkę połączoną z bieganiem. Jedyną wadą może być delikatne sczepienie kartek spiralą, jak bywa to w zeszytach. Jedno mocniejsze szarpnięcie i kartka wyrwana... (Tutaj odejmuję gwiazdkę).
Oprócz tego wydana miło dla oka, estetycznie. Ładnie pachnie.

Dla początkujących biegaczy, pod względem ilości informacji świetna. Jest bardzo rzetelne wprowadzenie na samym początku, nawet dla kogoś, kto jeszcze nigdy w życiu nie miał styczności z bieganiem. Dotyczy wszystkiego, od wyposażenia, po jedzenie i postępowanie w przypadku kontuzji.
Dla bardziej zaawansowanych biegaczy ciekawa wiedza, ale raczej w formie powtórzenia.
Głównym elementem przewodnika są mapki z trasami biegowymi we wszystkich pasmach górskich w Polsce. Długości tras wahają się od 15 do 30 km. Przy każdej propozycji treningu jest profil trasy, długość, szacunkowy czas biegu, kolor szlaku, po którym się poruszamy, zalecana ilość wody oraz stopień trudności. Do tego dołączono krótki opis trasy. Czyli wszystkie niezbędne informacje!
Naprawdę nie przychodzi mi do głowy nic, co można byłoby jeszcze dodać, żeby ten przewodnik ulepszyć. Zresztą Natalia i Marcin, autorzy książki, są doskonałymi biegaczami i śmiało mogę stwierdzić, że wydany przez nich biegowy przewodnik jest równie doskonały! :)
Polecam!

Ciekawe trasy biegowe. Szkoda, że główny nacisk na tatry