Love story

Okładka książki Love story Erich Segal
Okładka książki Love story
Erich Segal Wydawnictwo: Podsiedlik-Raniowski i Spółka Ekranizacje: Love Story (1970) literatura piękna
Love story
Podsiedlik-Raniowski i Spółka
1992-01-01
1992-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Ekranizacje:
Love Story (1970)

Czy istnieje ktoś kto nie zna „Love Story” choćby ze słyszenia?
Krótkie opowiadanie, które stało się niezaprzeczalnie bestsellerem w XX wieku, zekranizowane w roku roku wydania (1970 rok) z przepiękną ścieżką dźwiękową oraz równie słynną piosenką Andy’ego Williamsa.

Wielokrotnie oglądałam film, który wzruszał mnie do cna (choć tutaj co prawda nie wiele trzeba). Ciężko było natomiast zdobyć mi książkę z którą baaardzo, ale to bardzo chciałam się zapoznać. Dwa lub trzy miesiące temu wygrzebałam ją na Legimi, wczoraj znalazłam ogromne pokłady czasu by się z nią zapoznać!

Śmieje się mówiąc ogromne - powieść, a ja raczej napisałabym opowiadanie ma ledwie ponad sto stron, więc tak naprawdę jest to lektura na długość jednego wieczornego filmu.
I dla mnie zero jedynkowo była o dziwo gorszym odzwierciedleniem filmu. Zarówno opowiadanie jak i scenariusz zostało napisane przez autora, praktycznie w tym samym czasie - odstęp wydania filmu to zaledwie 10 miesięcy od premiery książki.

Dlaczego więc moim zdaniem książka jest gorsza?
Historia Olivera i Jennifer jest niewątpliwie piękna! I być może była pierwowzorem do tworzenia historii wydawanych w dzisiejszych czasach jednakże krótka forma opowieści, suchość w słowach i kompletny brak emocji, nie pozwala mówić o wybitnym dziele literackim. To było dla mnie czytanie scenariusza napisanego prozą. Nawet odtwarzane w głowie „Where do I begin” nie pomogło mi obudzić w sobie tych emocji, które czułam podczas oglądania filmu i chyba z samego sentymentu na sam koniec poleciała mi jedna łezka.

Absolutnie nie neguję fenomenu historii, a także statusu bestsellera - bo „Love Story” urzeka mnie za każdym razem. Na tamte lata było to coś nowego, wyjątkowego. Dzisiaj mamy przesyt podobnych historii, które są wręcz utkane emocjami. I może chodzi o różnice pokoleniowe i odbiór? Może pokolenie dzisiejsze łaknie tych emocji bardziej niż te, żyjące w latach 70tych? Domysły mogę snuć.

Podsumowując!
Historia - na tak! Film - na tak! Muzyka - na tak! Książka - na nie 🥺.

Czy istnieje ktoś kto nie zna „Love Story” choćby ze słyszenia?

Słaba czy nie -poruszyła miliony serc i chwała jej za to. :)

Słaba czy nie -poruszyła miliony serc i chwała jej za to. :)

Przeczytana bardzo szybciutko. Książka o miłości Jenny i Olivera. Dwa światy.

Przeczytana bardzo szybciutko. Książka o miłości Jenny i Olivera. Dwa światy.

Problemem był film, który obejrzałam, zanim trafiłam na tę książkę. Dał mi obraz, którego nie chciałabym mieć przed lekturą jakiejkolwiek książki. Ale i tak przeczytałam ją w przyjemnością, a spodziewany dramat mnie wzruszył.

Przepiękna, wzruszająca, zaskakująca. To książka mądra i czuła.

Przepiękna, wzruszająca, zaskakująca. To książka mądra i czuła.

Bardzo dużo tutaj klisz, zero oryginalności. W dodatku utwór jest bardzo krótki, przez co rzeczy dzieją się zbyt szybko. Średnie czytadło, od tysiąca innych historii miłosnych różni się zupełnie niczym.

Kiedy ktoś pytał mnie o dobry romans, dotychczas tylko rozkładałam ręce. Wykręcałam się odpowiedzią, że nie czytam tego typu literatury (bo to prawda),ale jeśli chcę o sobie myśleć, że jako tako znam się na książkach, powinnam mieć coś do zaproponowania każdemu...

Pewnego dnia trafiłam na urocze stare wydanie LOVE STORY… i mam już gotową odpowiedź, bo to jest, proszę Państwa, bardzo dobry romans!

Popularność zawdzięcza z pewnością swojej filmowej wersji, ale proza pióra scenarzysty filmu, Ericha Segala, jest naprawdę wysokiej klasy.
Historia napisana została w 1970 r., a wcale nie ustępuje współczesnym romantycznym ekranizacjom o młodych ludziach w USA, które mogę pamiętać ze swoich czasów nastoletnich.

Fabułę można uznać za oklepaną, romansową: on z bogatego domu, u niej w domu się nie przelewa; on ma chłodną i trudną relację ze zdystansowanymi, pochłoniętymi pracą rodzicami, ona pochodzi z emocjonalnej rodziny włoskich imigrantów. W wyniku zderzenia kompletnie różnych światów powoli rodzi się miłość, o którą trzeba walczyć na kilku frontach. I nie na wszystkich udaje się wygrać.

Mimo typowego wątku romantycznego postaci są autentyczne, nieprzesłodzone, szczere, z poczuciem humoru trafiającym w moją wrażliwość.

Świetna i krótka powieść (a może świetna także dlatego, że krótka? <3 minimalizm w sztuce)!
---

Ania

Książka, która tak naprawdę jest napisana na podstawie filmu. Nie dowiemy się z niej niczego, czego nie można by się dowiedzieć z filmu. Można przeczytać w kilka dni lub w wolny wieczór, ale nie spodziewajmy się niczego niesamowitego.

Genialny film, książka słabsza.

Genialny film, książka słabsza.

1982

Gdyby nie film, nowelka przeminęłaby bez echa.

Gdyby nie film, nowelka przeminęłaby bez echa.

• Literatura amerykańska
  • 2011