Sąsiady

Adrian Markowski Wydawnictwo: Nowy Horyzont literatura piękna
Nowy Horyzont
2007-01-01
2007-01-01

Ufff... Skończyłem. To książka o modelowych "Januszach" z całym tym absurdem, który im towarzyszy. Osadzona w w czasach przypominających głęboki kryzys komunizmu, co potęguje efekt. Napisana językiem doskonale oddającym prymitywizm i głupotę pewnych (obecnych wciąż) schematów myślenia. Często opowiadania ze swoimi powtórzeniami mają formę baśni, ale tych powtórzeń jest zbyt wiele.
Niestety Panie Autorze za dużo. Za dużo i za gęsto. Nie wierzę, że aż tyle ma Pan do powiedzenia, ile zawarł Pan w tej książce. Najgorzej jest jak trafiamy na opowiadzania fantastyczne, lub metafizykę - robi się męcząco.
Ogólnie, polecam na kilka razy - przeczytanie jej jednym ciągiem jest zadaniem karkołomnym. Ja jestem tak zmęczony, że chyba sięgnę 10ty raz po Harry Pottera.... Może nie. Dzieci z Bullerbyn :)

Chyba za stary jestem już na taki język. Kilka opowiadań było ciekawe, ale nie zrekompensowały one tego wszechobecnego języka powtórzeń treści. W pewnym momencie zacząłem się gubić w tym czy coś sobie wyobraziłem czy było w książce i jedynie autor znowu się powtarza. Absurd poganiał absurd.
Jeśli odnieść się do treści to ta książka powinna być trzykrotnie cieńsza i nie straciła by zapewne na jakości. Takie życie jak i opowieści o tym życiu kręciły się wokół kilku tematów. Czy naprawdę ludzie w takich kamienicach tak są ograniczeni czy to może autor nie zgłębił takiej kamienicy dostatecznie głęboko.
Nie polecam.

Wcale to nie taki aż wielki absurd, jakby się wydawało. Pod absurdem wiele prawd ciekawych się kryje. Tylko, podobnie jak z filmem, za dużo tych opowiadań i książka po prostu męczy (mimo, że i tak czytałem ją trochę na raty).

Surrealistyczna wizja "dobrosąsiedzkich" stosunków w jednej ze starych kamienic. Dla kogoś kto choć trochę zna rzeczywistość wielkomiejskich podwórek - studni, święcenie karpia na Wielkanoc, potrącenie przez tramwaj na schodach czy królik czytający gazetę na ławce nie są wydarzeniami do końca niemożliwymi. Pod całą fantastyczną otoczką autor ukrył wiele życiowej prawdy o "strasznych mieszczanach".

Absurdalny absurd. Dałam się zwieść napisom na okładce, spodziewałam się chociaż nuty Mrożka... Nie dostrzegłam go tam wcale.
Niektóre opowiadania były prawie interesujące. Niestety wydawało mi się, że cały czas czytam o tym samym. Królików się nie czepiam, nie czytałam poprzednich opowiadań, ale reszta? Nieustanne kręcenie się po ulicy, kamienicy i schodach. Zapewne można by tu szukać odniesień, metafory odnośnie życia, ale ja nie miałam już do tego siły, gdy dobrnęłam do końca.
Znalazłam kilka interesujących mnie zdań i tyle.

• 2015
  • 0 ☛ ๏̯̃๏ ✪ NIE ZAMIERZAM TEGO CZYTAĆ!!! 🔪
  • Literackie eksperymenty z językiem i formą
  • Biblioteczka II
  • :-),:-),:-)