Prowincjałki

Blaise Pascal Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
Les provinciales
filozofia, etyka
Tadeusz Boy-Żeleński
Biblioteka filozofów
Prowincjałki Pascal
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

Polemiczny utwór Błażeja Pascala, który zabrał głos w ostrym konflikcie pomiędzy jansenistami i jezuitami. Część argumentów przeciwko jezuitom została powtórzona przez papiestwo w momencie kasaty zakonu. Nie zmienia to faktu, że Prowincjałki są paszkwilem, które zostały dowiedzione krótko po wydaniu dzieła. Nawet Wolter, który nigdy nie taił swojej wrogości do kościoła...

Blaise Pascal (1623 -62), w i e l k i matematyk i fizyk, w następstwie doświadczonego przezeń w roku 1654 mistycznego przeżycia porzucił działalność naukową, poświęcając się filozofii i teologii. Z tego okresu jego życia pochodzą dwa najbardziej znane dzieła Pascala: "Prowincjałki" (1956 -57) oraz nigdy niedokończone "Myśli".
"Prowincjałki" to utwór ...

• Filozofia
  • Literatura francuska