Jonathan Swift Wydawnictwo: Collins Classics literatura piękna
angielski
Collins Classics
literatura piękna
angielski

Znakomicie się to czyta. Świetna pozycja dla chcących czytać w oryginale. Niestety wydanie 44.pl jest pozbawione części 3 i 4 powieści. Nie wiem czemu.

Chyba każdy przynajmniej z grubsza zna treść: osiemnastowieczny żeglarz (lekarz, później kapitan) podróżuje po całym świecie i zazwyczaj wbrew swej woli trafia do dziwacznych, nieodkrytych wcześniej krain. Najczęściej pamięta się o liliputach, olbrzymach i mądrych koniach. Być może dlatego, że te przygody trwają najdłużej. Ale były jeszcze inne, również odbiegające od...

Bardzo ciekawa, dużo przygód, momentami wesoła, napisana prostym językiem. Oj warto!

Początkowo miałam trudności z przebrnięciem przez tę książkę, głównie ze względu na jej toporny język. Zmuszałam się, żeby przeczytać jeszcze jedną stronę i jeszcze kolejną. Doceniam to, co chciał przekazać autor i na pewnym etapie przyzwyczaiłam się do specyfiki tego dzieła, zgadzam się też z przedstawionymi opiniami na temat rodzaju ludzkiego. Myślę, że pisane bardziej...

Jako dziecko kochałam dwuczęściowe słuchowisko na kasetach, dzięki któremu poznałam historię Guliwera. Odsłuchałam pewnie ze sto razy, do dziś pamiętam fragmenty. Jako dorosła osoba sięgnęłam po oryginał i... ciężko było przebrnąć – współcześnie to proza bardzo toporna :).

Na półkach: , , , , , , , , ,

8/10
Gdy sięgałem po "Podróże Guliwera", wiedziałem tylko, że jest to powieść traktowana jako część kanonu książek dla młodzieży, a także kojarzyłem motyw z krainą Lilliputów. Jednakże w miarę czytania zauważyłem, że nie jest to po prostu powieść przygodowa, a podróże tytułowego Guliwera nie kończą się na Lilliputach.

"Podróże Guliwera" zawierają w sobie cztery osobne...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stara dobra angielska klasyka. Pod pozorem podróży do fantastycznych światów autorowi udało się doskonale pokazać ludzkie przywary społeczeństw i państw europejskich XVIII wieku.
Pierwsza podróż prowadzi bohatera do słynnych liliputów, druga do olbrzymów, trzecia na wyspę naukowców i ludzi sztuki, wreszcie czwarta do krainy mądrych koni i dzikich ludzi. Wszędzie Lemuel...

Błyskotliwa, nieco brutalna satyra; zarazem historia całkiem kreatywna jak na wiek XVIII. W świadomości powszechnej bagatelizowana jako bajka z winy uproszczonych wydań czy ekranizacji. Część czwarta szczególnie zapada w pamięć. Świetny komentarz Jacka Kaczmarskiego — "Houyhnhnm".

Ciekawe skonfrontowanie się z naturą ludzką, jednak poza tym nic interesującego.

Literatura młodzieżowa, WOW.
A może jeszcze dziecięca?
Klasyka literatury politycznej, niemiłosiernie upupiona przez ugrzecznione, przeznaczone dla dzieci ekranizacje fragmentów.
Polecam uważną lekturę każdemu, a szczególnie wojującym ateistom, utrzymującym, że bez religii nie byłoby wojen.

2 643
    1 319