Wspomnienia 1847-1928. Część druga.

Okładka książki Wspomnienia 1847-1928. Część druga.
Edward Woyniłłowicz Wydawnictwo: Klinika Języka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Klinika Języka
2016-01-01
2016-01-01
9788364197253
Coryllus Klinika Języka Kresy Edward Woyniłłowicz ziemaństwo Białoruś

Bardzo ostro potraktowani przez Edwarda Woyniłłowicza polscy politycy i dowódcy wojskowi okresu II RP do dzisiejszego dnia nie są ściągani z pomników. Może dlatego E. Woyniłłowicz był skazany na zapomnienie w dzisiejszej Polsce i przypięto mu łatkę inspiratora niepodległej Białorusi, co z ochotą wykorzystał A. Łukaszenka? Warto przeczytać te pamiętniki, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się o tym, że spór Dmowski kontra Piłsudski został stworzony sztucznie, aby inne spojrzenie na politykę II RP nie pojawiło się w sferze publicznych dociekań. Te dwa tomy pamiętników powinny być lekturą szkolną zamiast nudnych Ludzi bezdomnych, Szklanych domów, czy Granic. Dziękuję za uwagę i serdecznie polecam!

"W takich tradycjach domowych pracy, służby obywatelskiej i ofiarności dla kraju wzrastał Edward Woyniłlowicz. Liczył lat kilkanaście, kiedy nad krajem przeszła burza powstania styczniowego. Młodość jego upływała w okresie największego ucisku i prześladowań żywiołu polskiego na kresach. Był świadkiem straszliwych represyj, zastosowanych przez rząd rosyjski wobec Polaków w gubernjach zabranych; patrzył bowiem na gospodarkę Murawjewa, Kaufmana i ich satelitów, tępiących zawzięcie polskość w tak zwanym „Kraju Zachodnim”. Powstanie bowiem styczniowe pociągnęło za sobą o wiele gorsze następstwa dla Litwy, niż dla Kongresówki.
Rozwiązało ręce władzom rosyjskim, upoważniło ich do zastosowania tutaj całego szeregu zarządzeń wyjątkowych, mających na celu całkowite zniszczenie słabszego względnie na tych ziemiach żywiołu polskiego. Niezaprzeczenie o wiele większe ofiary poniosła wówczas Litwa niż Kongresówka."

Czy bohaterowie uznawani za wielkich są wielcy?
To zależy kto ich ocenia - E. Woyniłłowicz ocenia surowo i muszę przyznać sprawiedliwie.
Po przeczytaniu mam wrażenie jakby odszedł ktoś bliski.

Czy bohaterowie uznawani za wielkich są wielcy?
Po przeczytaniu mam wrażenie jakby odszedł ktoś bliski.

Drugi tom wspomnień Edwarda Woyniłłowicza jeszcze ciekawszy niż pierwszy. Lata 1921-1928 do śmierci autora. Obraz II RP widziany oczyma ziemianina, konserwatysty. Otwiera oczy na rządy sanacyjne. Polecam wszystkim zainteresowanym historią Polski XX w. Więcej informacji i dyskusje na temat tej książki można znaleźć na blogu literackim Gabriela Maciejewskiego. Dla mnie wydanie tej książki to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich tego roku.

Edward Woyniłłowicz Wspomnienia 1847-1928. Część druga. Zobacz więcej