Don Kichot z Manczy

klasyka
Katarzyna Misztal
błędny rycerz walka z wiatrakami
Inne

Klasyk nad klasyki („Ewangelia naszej literatury” jak mówią klęcząc i recytując strofy „Don Quichote’a” bohaterowie w filmie „Jakiś czas później”). Pięknie niewspółczesna i archaiczna powieść pisana kwiecistym językiem i w równie klasycznym przekładzie na archaiczną i ozdobną do granicy z grafomanią polszczyznę. Język może mniej wyrobionego czytelnika zniechęcić i zmęczyć,...

Najlepiej, kiedy podróżują. Jak osiądą, tak osiądzie cała książka. No i piona dla tłumacza!

Mam nadzieję, że dużo grosza sypnęli tłumaczowi. Po dwóch trzecich książki straszna męczarnia, wcześniej przyjemna, ale schematyczna fabuła. Język też trochę męczy, wiadomo, ale tłumacz nas ratuje.

Ta książka to jedno wielkie zaskoczenie. Niezdecydowanych zachęcam do lektury-warto.

Dzieło zestarzało się bardzo szlachetnie. Nadal bawi do łez, jest dosyć łatwe w odbiorze. I choć kolejne części nie trzymają równego poziomu, to warto przeczytać w całości.

Już tyle osób pisało o Don Kichocie. Nie ma potrzeby mnożyć słów.

A zatem króciutko i od serca. Wpisuję Rycerza Smętnego Oblicza na listę ulubionych bohaterów literackich. Lista jest elitarna i krótka.
A Don Kichot mnie wzruszył...lubię takie postaci w literaturze (i realne osoby w życiu)...prawe, szlachetne, idące pod prąd i głoszące prawdy niepopularne (choć...

Niezwykła, pełna humoru, pisana pięknym i mądrym językiem. Książka o bardzo dziwnych przygodach błędnego rycerza i jego wiernego giermka

Powieść dziwna, niecodzienna, wzbudzająca mieszane uczucia. Pomijając wszelkie inne aspekty fabuły, dialogów i sztuki pisarskiej autora, to moje podstawowe doświadczenie z tą lekturą jest następujące; całe rozdziały były nudne, rozwlekłe, pełne filozoficznych, mało ciekawych wynurzeń, po czym następował rozdział komediowy, przy którym płakałem ze śmiechu (dosłownie). Ogólna...

lubię Kichota i Sancho, zakończenie niestety smutne i niespodziewane

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje

3 353