Historia literatury światowej w dziesięciu tomach. Tom 6. Romantyzm

Okładka książki Historia literatury światowej w dziesięciu tomach. Tom 6. Romantyzm Tadeusz Skoczek, praca zbiorowa
Tadeusz Skoczekpraca zbiorowa Wydawnictwo: SMS Cykl: Historia literatury światowej w dziesięciu tomach (tom 6) językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Historia literatury światowej w dziesięciu tomach (tom 6)
SMS
2006-01-01
2006-01-01
8388520466

Liczyłem, że wkroczenie w epokę, w której powstało już trochę dzieł w miarę bliskich współczesnemu czytelnikowi, chociaż trochę odmieni ten cykl na lepsze, ale tak się niestety nie dzieje. W dalszym ciągu przy całej swojej wartości dydaktycznej "Historia literatury światowej" dysponuje szeregiem wad, od całkowitego braku unifikacji poszczególnych rozdziałów, przez bardzo nierówny poziom poszczególnych autorów, nadmierne skupianie się na kwestiach powiązanych z literaturą bardzo niebezpośrednio (byłoby to może jeszcze do przełknięcia, gdyby kwestie kardynalne doczekały się proporcjonalnie szerszej analizy, tymczasem przykładowo Goethemu jest tu poświęcone mniej więcej tyle samo miejsca co teatrowi koreańskiemu, w którym mniej jest roli literatury niż tańca i muzyki). Parę fragmentów jest bardzo interesujących, ale jestem już praktycznie pewien, że nic tej serii nie uratuje.

5.0/10

1951

Z jednej strony: ładne wydanie na kredowym papierze, z pięknym złotym tytułem, wytłoczonym na imitującej skórę okładce. Z drugiej: mnóstwo wydawniczego niechlujstwa, masa literówek, brakujące słowa, znaki synkretyczne oraz kilka błędów ortograficznych. No, czy w taki sposób powinna wyglądać książka, roszcząca prawo do miana popularnonaukowej? Wstyd dla wydawcy, bo ładna oprawa kryje bardzo nieciekawą treść.

Samo opracowanie - bardzo nierówne pod względem wartości merytorycznej. Teksty, dotyczące zjawiska romantyzmu w poszczególnych krajach, napisane przez różnych autorów w bardzo różnych formach. U jednych widać staranie o jakość przekazu, u innych - ma się wrażenie, że odbębnili przymus przygotowania artykułu do druku, skracając jakieś swoje wcześniejsze opracowanie, tworząc nowy test na zasadzie "kopiuj - wklej". Na plus dla tego opracowania trzeba przyznać bardzo szerokie ujęcie tematu: omówienie nie ogranicza się tylko do romantyzmu europejskiego, ale obejmuje również kontynent azjatycki, obie Ameryki i Australię (choć tekst o literaturze perskiej czy australijskiej zdaje się zupełnie nie odnosić do reszty zagadnienia). Daje to trochę szerszą perspektywę dla szkolnego ujęcia romantyzmu, które zwykle ogranicza się do literatury niemieckiej, francuskiej, angielskiej, polskiej i rosyjskiej.

Jednakże sposób skonstruowania wypowiedzi momentami bardzo męczy (osobiście duże fragmenty o literaturze chińskiej ominęłam, nie mogąc przebrnąć przez bełkotliwy tekst, dodatkowo naszpikowany całą masą drukarskich niedoróbek). Nadaje się do przekartkowania i wypisania sobie nazwisk czy utworów co wybitniejszych twórców epoki. Ale jeśli ktoś chciałby skorzystać z tej pozycji jako rzetelnego kompendium - zdecydowanie odradzam.

• Romantyzm
  • Domowa biblioteka

Dodaj cytat z książki Historia literatury światowej w dziesięciu tomach. Tom 6. Romantyzm