Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Okładka książki Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Berbeka. Życie... Dariusz Kortko, Jer...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...
Okładka książki Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Krzysztof Wiel... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Cena nieważkości. Kulisy lotu Polaka w kosmos Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Cena nieważkoś... Dariusz Kortko, Mar...

Człowiek na niejeden medal

Sięgnęłam po nią aby spróbować chociaż zrozumieć co kieruje ludźmi, którzy ryzykują wszystko dla spełnienia własnych marzeń.
Niestety nadal nie rozumiem, książka przedstawia dla mnie obraz ludzi do bólu samolubnych i roszczeniowych. Obiektywnie: jeśli powodem podjęcia takiego ryzyka jest jedynie rywalizacja i "odczucia duchowe" to ja bym tego nie nazwała odwagą.
Dziękuję autorom za szczere opisanie zdarzeń a nie wybielanie na siłę zmarłych.

Dziękuję...

Książka prawidłowa - zwięźle przedstawiająca dokonania wielkiego wspinacza oraz jego życia osobistego. Ciekawe wątki z pamiętnika Kukuczki oraz przedstawienie różnych podejść do gór i alpinizmu himalaistów tamtych czasów. Czytało się szybko i przyjemnie, urozmaicone wielością pięknych górskich zdjęć.

Audiobook
Uwaga! Teraz stary malkontent trochę pozrzędzi. Góry! Każdy kto złapał tę francę ten wie o czym piszę. Góry, ale te moje, te sprzed 30 lat. Gdzie na szlakach każdy wędrowiec był serdecznie witany, z każdym można było zamienić kilka słów o trasie a wieczorem przy ognisku...
Bez kolejek, bez wrzasków, dzikiej tłuszczy nieszanującej nikogo i niczego. Bez wariatów biegających na golasa, panienek w szpilkach, twardzieli udających, że nie boją się niedźwiedzi itp.
Do rzeczy: książka rewelacyjna bo bardzo szczera, poruszająca trudne sprawy i ukazująca wielkość naszych himalaistów, w dodatku świetnie przeczytana. Warto!

Audiobook

Przy mojej fascynacji himalaizmem dziwię się, że dopiero teraz sięgnęłam po Kukuczkę. Widocznie odpowiedni czas nadszedł właśnie teraz.
Książkę bardzo dobrze się czyta. Pięknie napisana, wzruszająca w odbiorze historia o miłości do gór, o człowieku, który spełnia swoje wielkie marzenia i całym swoim życiem dąży do osiągnięcia celów.
Piękna pozycja dla wszystkich. Warto się zapoznać bliżej z postacią Jerzego Kukuczki.

Piękna pozycja dla wszystkich. Warto się...

Wspaniały człowiek i wspaniała książka. Polecam nie tylko tym którzy kochają góry . Cudowna

Rewelacja, niesamowita to byla postac, wrecz monumentalna

Rewelacja, niesamowita to byla postac, wrecz monumentalna

Książkę pochłania się jednym tchem. Zaciekawiła mnie struktura i rozpoczęcie życiorysu od jego końca. Według mnie oprócz rysu górskiego bardzo dobrze uchwycono również minione czasy i całą polityką kryjącą się za organizowaniem wypraw.

Nie jest to aż tak wciągająca lektura jak "Mój Pionowy Świat", ale i tak czyta się tę książkę kapitalnie. Nie tylko czyta ale też przegląda. Książka oprócz bardzo ciekawej treści zawiera liczne fotografie. Tutaj warto polecić nieobeznanym osobom poniższą stronę internetową gdzie jest wspaniałe archiwum Jerzego Kukuczki i nie tylko. https://jerzykukuczka.com/pl/izba-pamieci/ Wracając do omawianej lektury, warto myślę najpierw przeczytać dzieło Kukuczki (polecam wydanie albumowe),a następnie tę biografię. Dla mnie najciekawsze w tej pozycji są próby oceny dokonań Jerzego Kukuczki i jego postępowania w górach przez osoby stojące obok tych wydarzeń. Zwłaszcza cenne są spostrzeżenia Pana Wojciecha Kurtyki i innych towarzyszy od wspinaczki. Co warte podkreślenia, autorzy (o ile to mogą zrobić) w spornych kwestiach oddają też głos głównemu bohaterowi cytując jego pamiętniki. Bardzo ciekawa jest odpowiedź Kukuczki na filozoficzny górski manifest Kurtyki. Krótko, zwięźle i bez zbędnych ceregieli. Tej perspektywy "Mój Pionowy Świat" nie miał, bo mieć oczywiście jej nie mógł. Dla mnie Jerzy Kukuczka na zawsze będzie kimś wyjątkowym, idolem i wielkim moim rodakiem, który upodobał sobie w życiu robić rzeczy ekstremalnie trudne w najwyższych górach jakie są na tej planecie. Ta książka jest tego świadectwem.

Piękne i poruszające, polecam

Piękne i poruszające, polecam

Wspaniała pozycja do zapoznania się z życiem wybitnego himalaisty. Książka wciąga, czyta się jednym tchem. Ciekawy język i konstrukcja (rozpoczęcie od ostatnich chwil Kukuczki). Za mało było perspektywy pani Celiny, chciałabym lepiej poznać jej postać- jednak zdaję sobie sprawę, że opowiadanie o tamych czasach mogło być dla niej bolesne i trudne. Cały czas myślałam o Celinie, czytając tę książkę. Jest pani moją bohaterką i ogromnie podziwiam miłość do męża i ogromne zrozumienie dla jego pasji - nawet nie wyobrażam sobie, jak było to dla pani trudne.

• Góry
  • Biografie
  • Biografia

Dariusz Kortko Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Zobacz więcej