Zatoka Orchidei

Okładka książki Zatoka Orchidei Patricia Shaw
Okładka książki Zatoka Orchidei
Patricia Shaw Wydawnictwo: Książnica literatura piękna
Orchid Bay
Książnica
2005-01-01
2005-01-01
837132894X
Alina Siewior-Kuś

Bardzo dobrze się to czyta jeśli chodzi o treść. Przeszkadzało mi jedna rzecz - miałam wydanie, w którym był naprawdę bardzo drobny druk. Być może rozmiar powieści wymusza taką czcionkę ale technicznie jest to trudne w użytkowaniu, litery się zlewają.
Tak czy siak polecam bo warto!

Świetna przygodówka, bardzo wciągająca i relaksująca. Historia dwóch sióstr, które pod koniec XIX w przybywają z Wlk Brytanii do dzikiej Australii w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Są wykształcone i pełne nadziei na sukces. Rzeczywistość i zderzenie z przeciwnościami i problemami zycia codziennego, inną kulturą, mentalnością a nawet klimatem jest brutalne i bolesne. ...

Australia, pierwsi osadnicy, dużo ciekawych opisów miejsc i przyrody, poszukiwacze złota, konwenanse, zderzenie światów tych co dopiero przypłynęli na kontynent i tych którzy już tam "chwilę" mieszkają, do tego dwie jakże różne siostry, ich losy.
Bardzo fajnie się to wszystko czytało.
Polecam M:o)

Bardzo fajnie się to wszystko czytało.
Polecam M:o)

Sympatyczna powieść na wakacje, taka trochę w staroangielskim stylu.

PLUSY:
+ fakty o dawnej Australii, jej odkrywaniu, gorączce złota, emigrantach
+ historia napadu i jego uczestników
+ opisy przyrody
+ naiwność i kostyczność głównych bohaterek
+ duża liczba bohaterów powieści

MINUSY:
- chaos w opisach, brakujący, choć istotny szczegół, przytaczany później, a nie było go we wcześniejszej historii
- literówki
- naiwność i kostyczność głównych bohaterek
- duża liczba bohaterów powieści, bo niektórych potraktowano powierzchownie, a stanowią znakomity materiał na głębszą opowieść

Sympatyczna powieść na wakacje, taka trochę w staroangielskim stylu.

PLUSY:
+ fakty o dawnej Australii, jej odkrywaniu, gorączce złota, emigrantach
+ historia napadu i jego uczestników
+ opisy przyrody
+ naiwność i kostyczność głównych bohaterek
+ duża liczba bohaterów powieści

MINUSY:

Powieść o losach dwóch sióstr guwernantek, które los rzuca do odległej Australii. Obie panie trafiają tam w poszukiwaniu lepszego życia niż to, które wiodły w swojej rodzinnej Anglii, po tym jak zostały potraktowane przez macochę.
Okazuje się jednak , że i początki pobytu w nowym kraju nie są dla nich różowe. Zmuszone do podjęcia pracy decydują się na rozłąkę i zaczynają żyć na własny rachunek.
W powieści zawarte są też ciekawe opisy ówczesnej Australii i wątek kryminalny. Książka nie jest na pewno arcydziełem, ale czyta się dosyć przyjemnie.

1958

Świetna książka, w której poznajemy XIX-wieczną Australię, zaludniającą się pierwszymi osadnikami, farmerów, poszukiwaczy złota, bandytów i ludzi tworzących nowe miasta.
Przedstawia losy dwóch guwernantek, "dam z Anglii", które przypłynęły w poszukiwaniu pracy, i które muszą stawić czoło trudnym warunkom życia i tutejszym mieszkańcom.
Dwie siostry o odmiennych charakterach, w odmienny sposób reagują na otaczającą je rzeczywistość.
Tutaj znajdują również uczucie, ale nie ma w tym nic z sentymentalizmu, czego dowodem jest zakończenie powieści.
Oprócz wątku obyczajowo-przygodowego, mamy tu także wątek sensacyjn-kryminalny, dotyczący pewnego napadu na konwój przewożącego złoto, a w który zaplątana jest jedna z sióstr.
Akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony, a toczące się śledztwo ma wiele zaskakujących zwrotów.
Stróże prawa, stanowiący podwaliny praworządności, są nieugięci w wyjaśnieniu zagadki.
Wszyscy bohaterowie są pełnokrwiści, nie ma tu ludzi nijakich. Bardzo dobrze ukazane są złe i dobre charaktery. A wszystko na tle tajemniczej, dzikiej i pięknej przyrody Australii.
Jestem pod wrażeniem twórczości autorki, gdyż zawiera wszystko co lubię, a więc przygodę, sensację, wartką akcję i klimaty egzotycznych krajów. Polecam.

Dwie siostry o odmiennych...

Ocena dla pierwszych 150 stron. Przeczytać więcej, mimo szczerych chęci, nie dałam rady.

Chwilami powieść się dłuży, nudzi, musiałam od niej odpocząć. Nie czyta jej się łatwo. Ale ma coś takiego w sobie, że trzeba ją skończyć, dowiedzieć się jak skończą się przygody Mala i czy prawda w końcu zwycięży.

Trudno było mi się oderwać od lektury,porywająca i przyjemna to powieść,świetnie napisana przez moją ukochaną autorkę.
Naprawdę urzekająca,piękna książka spędziłam przy niej miłe popołudnie i nie żałuję zaskakuje i wciąga.

Jedna z moich ulibionych autorek.

Jedna z moich ulibionych autorek.

Bardzo barwna i interesująca powieść, aczkolwiek zakończenie trochę rozczarowuje.

• Australia
  • Przeczytane 2018