Rozterka Gacoperka

Okładka książki Rozterka Gacoperka Jerzy Ignaciuk
Okładka książki Rozterka Gacoperka
Jerzy Ignaciuk Wydawnictwo: Pojezierze Cykl: Przygody Gacoperka (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Przygody Gacoperka (tom 1)
Pojezierze
1988-01-01
1988-01-01
przyjaźń zwierzęta wiewiórka

Mocno zapomniana, ale za to przepiękna książeczka dla dzieci. Ileż jeszcze takich perełek czeka, aby je odkryć… cudowna perspektywa :) “Rozterka Gacoperka” to rozkosznie ciepłe opowiadania o ogromnej wartości, bo Gacoperek to wyjątkowa postać. Z jednej strony jest trochę surowy, z ilustracji spogląda na nas bowiem taki trochę dziadkowaty dziwolążek (w dodatku z jedną szelką),ale po bliższym poznaniu okazuje się bardzo empatycznym stworkiem, który sprawia, że życie w Okolicy (przez duże O) staje się przyjemniejsze. Co prawda Okolica jest duża i dla każdego znajdzie się w niej miejsce, ale o wiele przyjemniej żyje się z dobrymi stworkami u boku. A te imiona! Mistrz Kleofas, czyli Pan Zdradliwej Sieci, szczęśliwe małżeństwo kanarków: don Diego i donna Inez, na dodatek jakaś okrutna Tradycja (nie wiadomo… babka czy jakaś ciotka),i na to wszystko nieszczęsna Katastrofa. I wiele innych rozbrajających postaci.

Cudowna książka z dzieciństwa. Uwielbiałem ją. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, ze to trylogia a drugą część znalazłem dopiero w bibliotece. dzisiaj wracam do tej pięknej książeczki. Od pierwszych chwil polubiłem Gacoperka. Za jego przemiły wygląd z okładki i sposób bycia. Przyjazna, współczująca i pomocna istotka, brat łata dla każdego, romantyk... melancholik. I jego Przyjaciele: skrzaty, Bogatek Zwiadowca, Słowik, Ziabka, Wewiór, pan Zębełek, pan Rzęsorek, Peńka, Pciórowie i wielu innych. Pocieszne istotki. Wszystko się dzieje w Okolicy a w książeczce dołączona jest mapka (to wspólne dla każdej z części). Uwielbiałem przyglądać się tej mapce i dzisiaj też cieszy oczy. Jako dziecko często mapki rysowałem :) No właśnie, rysownik. Bo przecież porządna książeczka dla dzieci to tandem autora i rysownika - bez tego ani rusz. Gacoperka i wszystko z wyobraźni Jerzego Ignaciuka pięknie zilustrował Adam Kurłowicz. Zwłaszcza ptaki wyglądają pięknie a Okolica jest przytulna. Ilustracje mają swój charakter i wyjątkowość, to nie tylko zobrazowanie fabuły i postaci w jakiś tam realistyczny sposób... one mają w sobie to ciepełko lat dziecinnych, jak Pierwszy Wiosenny Ogienek.

Mamy tutaj mnóstwo zwierzątek i owadów... ale nie wszystkie są prawdziwe. Mnie za serce chwycił Pluszczek, pięknie go Kurłowicz narysował. Scena w której stoi w wodzie pod mostkiem a księżyc wisi na niebie... jest taka prosta a tak ładna.

No ja uwielbiam Gacoperka i tę serię.

• Bajki, baśnie, legendy
  • Stoi na półce