Poeta, strażnik i więzień

Korea więzienie wojna poeta

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Aby przetrwały wiersze

9 Link do recenzji

Kurczę, tak naprawdę to sama nie wiem co myśleć o tej książce. Niby spodziewałam się czegoś więcej ale z drugiej strony historia tak bardzo wbiła mi się do głowy, że nawet w nocy nie chciała z niej wyjść. Niby coś mi nie pasowało w stylu i sposobie jej napisana a jednocześnie miłość do książek jaka bije z każdej strony sprawia, że zrozumie ją każdy mól książkowy.

Książka...

Długo się zastanawiałam, jak ocenić tą książkę. Problem zaczął się już przy zastanawianiu, o czym właściwie ona była. Zaczynamy tu od wątku kryminalnego, który jednak szybko gdzieś zanika, a skupiamy się bardziej na opisie postaci poety - Yun Dongju. Yun jest postacią prawdziwą, natomiast książka nie jest biografią, trudno więc stwierdzić, ile w opowieści prawdy. W historii...

Nie jestem fanką ani poezji ani literatury wojennej, ale tę książkę pochłonęłam niemal w jeden dzień. Jest wciągająca, dobrze się czyta i odkrywa kolejne fakty. Ma też bardzo azjatycki klimat. Szkoda tylko, że zakończenie jakieś takie bez fajerwerków :)

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu skazał na śmierć po II wojnie światowej 7 osób.
16 zostało skazanych na dożywocie, jednak w latach 1954-56 zostały one przedterminowo zwolnione.
Tysiące zbrodniarzy wojennych niższego szczebla uniknęło kary, a były to odrażające bestie, odpowiedzialne za znęcanie się, upadlanie i mordowanie jeńców wojennych,...

Piękne słowa, poezja. Nie jestem fanką poezji więc dla mnie średnio, chociaż dobrze się czytało, ale nie porwało.

W dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach odkładając przeczytaną książkę mogę z czystym sumieniem dać banalną, ale jednoznaczną odpowiedź na pytanie: „Podobało się?” Ta książka należy do tego jednego procenta, gdzie na tak zadane pytanie odpowiem „eee, mmm, no nie wiem”.

Zaczyna się od morderstwa, dalej wpadamy w klimat będący skrzyżowaniem „Skazanych na Shawshank” z...

Miejscami trochę patetyczna. Ale poza tym to wspaniały hołd złożony poecie, piękna historia o przyjaźni i manifest antywojenny w jednym. Warto.

Wzruszająca i skłaniająca do myślenia.
Niektóre cytaty z tej książki zdecydowanie zostaną ze mną na dłużej.

Tę książkę definitywnie mogę nazwać jedną z moich ulubionych. Rozwój postaci jaki ukazuje, jest jednym z najlepszych jakie widziałam; opisy są cudowne; a wiersze sprawiły, że pokochałam tę historię jeszcze mocniej. Ciężko mi wyrazić moje uczucia co do tej książki. Płakałam i się śmiałam, jest przecudna.
Polecam każdemu.

"Naloty trwały. W schronie było jak w ciemnym grobie. Ciągle gapiłem się w mrok. Wspominałem twarze martwych i żywych. Ja należałem do tych, którzy ocaleli, i było mi wstyd."
Poruszająca historia przyjaźni więźnia i strażnika w japońskim wiezieniu w Fukuoce w czasie II wojny światowej. Historia z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej przerażająca. Ból, bezsilność,...

Dyskusje

1 055