Kuka Muka i uciekające uszy

2016-08-22
34 min.
9788374207768
Małgorzata Gierałtowska

Okładka książki Ala ma kota. A Ali? Zdanka pierwsza klasa Jolanta Nowaczyk, Daria Solak
Ala ma kota. A... Jolanta Nowaczyk, D...
Okładka książki Śmiechu warte Agnieszka Frączek, Maciej Szymanowicz
Śmiechu warte Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki O króliku, który chce zasnąć Carl-Johan Forssén Ehrlin, Irina Maununen
O króliku, któ... Carl-Johan Forssén ...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...

Przezabawna książeczka, która niesie również ogromne przesłanie edukacyjne - dzieci powinny słuchać rodziców i dziadków! Na przykładzie sympatycznej, ale i nieznośnej bohaterki mali czytelnicy mają szansę zrozumieć co może się zdarzyć, gdy nie będą grzeczne. To przestroga, napomnienie, ale na szczęście zakończone dobrą radą jak naprawić to, co zepsuliśmy.

Twarda oprawa i wesoła okładka to pierwsze na co napotykamy biorąc do ręki książeczkę. A później... jest jeszcze lepiej, bowiem natrafiamy na piękne, barwne ilustracje, które intrygują dziecko każdym detalem, rozśmieszają (pies czytający siedząc na toalecie czy ilustracja z ulicznego rozgardiaszu...),ale należy na nie patrzeć z przymrużeniem oka. Każdy młody czytelnik będzie zachwycony tą pozycją i to nie tylko - jak wskazuje wiek odbiorcy - czteroletni. Moja córa jest niemal sześciolatką a wciąż przegląda i podczytuje, ogląda i zadaje pytania - to idealna pozycja dla żywych i nie zawsze grzecznych dzieci. Może choć w części ta historia czegoś je nauczy? Polecam gorąco!

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/09/lina-zutaute-kuka-muka-i-uciekajace-uszy.html

Twarda oprawa i...

1964

Na naszym rynku wydawniczym nieustannie pojawiają się kolejne świetne książki przeznaczone dla dzieci, które warto posiadać w domowej biblioteczce. Ja sukcesywnie zaopatruję swoje synka w różnorodne lektury, które na razie czytam jemu, aby za jakiś czas mógł sam sięgnąć po te najbardziej interesujące. Jestem niemal przekonana, że niejednokrotnie zdecyduje się na wszelkie historie wydawane przez wydawnictwo Adamada, które zdecydowanie nie zawodzi.

"Kuka Muka i uciekające uszy" opisuje dzień z życia Kornelii, która bardzo często przestaje słyszeć, szczególnie kiedy ktoś prosi ją o wykonanie jakiegoś zadania. Nie pomagają wizyty u laryngologa, mycie uszu, a nawet krzyki. Ogromne zdziwienie następuje, gdy uszy dziewczynki uciekają, a pogoń za nimi okazuje się niezwykle trudna. Tytułowa bohaterka zdobywa się nawet na pożyczenie uszu od zwierząt, jednak żadne z nich nie pasują. Na szczęście dyrektor zoo daje znakomitą radę, pomagając dziewczynce...

Cała opowieść jest bardzo mocno osadzona w nierealistycznej rzeczywistości, bo o ile niesłyszenie, a raczej niesłuchanie jest sprawą zwyczajną, a wręcz popularną, to jednak uciekające uszy już nie. Akurat ten efekt bajkowości nie trafił do mnie, ale jestem niemal przekonana, że zachwyci młodych czytelników uwielbiających takie nierealne akcje. Wspaniałą zabawę zapewni również wyszukiwanie uszu na każdej stronie, badając dziecięcą spostrzegawczość.

Wydawnictwo Adamada jak zawsze idealnie zadbało o stronę wizualną swoich książek - twarda oprawa, porządne strony, kolorowe ilustracje przyciągające uwagę, duża czcionka ułatwiająca samodzielne czytanie, jak również odpowiednio dobrana ilość tekstu, która nie zanudzi, ale zaintryguje każdego młodego czytelnika. Sama oprawa graficzna jest bardzo oryginalna - bogactwo barw zachwyca, z kolei ludzkie twarze nie do końca przypadły mi do gustu, jednak możliwe, iż znajdą swoich fanów.

Na pewno niejednokrotnie będę powracała do przygód Kuki Muki, ponieważ te niedługie opowieści przekazują całkiem wartościową treść, szczególnie w przypadku dzieci charakteryzujących się bałaganiarstwem, a także zamykaniem uszu na prośby i nakazy. Dobrze jest przypominać sobie te historie na gorąco, czyli wtedy gdy dziecko właśnie przejawiło niepożądany objaw, aby nie zapomniało, jakie skutki mogą nastąpić, kiedy nie będzie stosowało się do określonych reguł.

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Serdecznie zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/kuka-muka-i-skrzat-nielad-oraz-kuka-muka-i-uciekajace-uszy-lina-zutaute/

• 2016
  • Dla dzieci, Poziom 0